کامپیوتر بسیار کوچکی که با امواج رادیویی روشن می‌شود
یک کامپیوتر کاملا کوچک شده می‌تواند همه چیز را ار پوشیدنی‌ها گرفته تا معماری به‌طور کامل متحول کند. هر زمان که صحبت از کوچک‌تر کردن و کارآمدتر کردن فناوری می‌شود، باتری‌ها همیشه بزرگ‌ترین چالش پیش رو هستند.

shabake-mag.jpg

زمانی‌که تصمیم دارید اسمارت‌فون یا هر گجت دیگری را بخرید؛ اولین چیزی که به آن توجه می‌کنید قدرت باتری و مدت زمانی است که شارژ نگه می‌دارد. لازم به یادآوری نیست که مهندسان و طراحان کامپیوتر دائما به‌دنبال راه‌هایی هستند تا عمر باتری‌ها را به ساده‌ترین شکل افزایش دهند.

یک تیم متشکل از محققان آزمایشگاه سنسور دانشگاه واشنگتن در کنار دانشنگاه فناوری «دلفت» گجتی ساخته‌اند که از شر باتری به‌طور کامل خلاص می‌شود. این وسیله که اندازه آن یک چهارم شده در حقیقت با امواج رادیویی کار می‌کند. این وسیله که به آن WSIP یا سیستم حس‌کردن و شناسایی وایرلس گفته می‌شود؛ تلفیقی از سنسور و چیپ‌ست محاسباتی است که از RFID خوان پایه‌ای برای دریافت و ضبط امواج رادیویی و تبدیل آن‌ها به الکتریسیته استفاده می‌کند.

دستگاه WSIP فعلا در مراحل اولیه خود قرار دارد و قدرت پردازشی آن در حد «فیت‌بیت» است که برای راه‌اندازی سنسورها و انتقال دیتا کافی است. «پاولژاک» پرفسور دستیار در گروه نرم‌افزاری داشنگاه فناوری «دلفت» می‌گوید: «هدف اصلی ما دستیابی به کامپیوتری است که بدون نیاز به باتری قابل برنامه‌ریزی نرم‌افزاری از طریق وایرلس باشد.»

 

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟