تحولی عظیم در حوزه ماشین‌های خودران
اینتل به ارزش 15.3 میلیارد دلار شرکت Mobileye را تصاحب کرد
اینتل در حال نهایی کردن فرآیند خرید شرکت Mobileye است. شرکتی که در زمینه تولید تراشه‌های خاص منظوره‌ای که در ماشین‌های خودران مورد استفاده قرار گرفته و دید ماشینی هوشمند را ارائه می‌کند به فعالیت اشتغال دارد. بر مبنای مذاکرات انجام شده اینتل با پرداخت 15.3 میلیارد دلار شرکت Mobileye را تصاحب خواهد کرد.

این خرید به شرکت اینتل اجازه خواهد داد به آرزوی دیرینه خود مبنی بر دستیابی به فناوری‌های کلیدی که در ماشین‌های خودران مورد استفاده قرار می‌گیرد جامع عمل پوشانده و به این شکل رهبری بازار را به دست آورد. شرکت‌های اینتل، بی‌ام‌و و Mobileye با مشارکت یکدیگر به دنبال آن هستند تا در سال آینده میلادی 40 ماشین بدون راننده را به صورت آزمایشی در جاده‌های عمومی به حرکت در آورند. در همین ارتباط فناوری ارائه شده از سوی اینتل و Mobileye در خیابان‌های ایالات متحده و اروپا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

خبر تصاحب Mobileye از سوی اینتل تقریبا یک ساعت پیش به وقت ایران رسما اعلام شد. این خرید بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تولیدکننده تراشه‌ها در حوزه ماشین‌های بدون راننده به شمار می‌رود. اینتل در گذشته اعلام کرده بود ظرف دو سال آینده رقم 250 میلیون دلار را به منظور توسعه و پیشرفت ماشین‌های بدون راننده سرمایه‌گذاری خواهد کرد. اما در این میان خرید 15 میلیارد دلاری به مراتب مهم‌تر از گفته‌های پیشین این شرکت است.

برایان کرازنیچ، مدیرعامل اینتل در این ارتباط گفت: «خرید Mobileye باعث خواهد شد دارایی‌های اینتل همچون پردازشگر زنون اینتل، مدارات مجتمع دیجیتالی برنامه‌پذیر FPGA، حافظه‌های 3D Xpoint و مودم‌های نسل پنج 5G همگی در تعاملی با فناوری دید ماشینی وسایل نقلیه خودران در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و رهبری بازار را در اختیار اینتل قرار دهند. این خرید باعث خواهد شد تا به شکل دقیق و هدفمندی بتوانیم چشمان هوشمند مورد استفاده در ماشین‌های خودران را با مغز هوشمند ادغام کرده و یک هدایت واقعی و درست را در اختیار ماشین‌ها قرار دهیم.»

Mobileye در حال طراحی سامانه‌ها و تراشه‌هایی است که به ماشین‌ها کمک می‌کند فرآیند مسیریابی را به درستی مدیریت کرده و زمانی که احتمال تصادف وجود دارد هشداری را ارسال کنند. شرکت تسلا از تراشه‌های تولیدی Mobileye برای آتوپایلوت خود استفاده می‌کرد، اما پس از آن‌که تصادف مرگباری که فناوری Mobileye موفق نشده بود تفاوت میان یک کامیون در حال حرکت و آسمانی که در پشت کامیون قرار دارد را تشخیص دهد، همکاری خود با این شرکت را متوقف کرد.

علاقه اینتل به Mobileye ممکن است  به این شرکت کمک کند در برابر رقبایی همچون انودیا و کوال‌کام به خوبی ظاهر شود. هر دو تولیدکننده تراشه‌ها علاقه‌مند هستند در حوزه وسایل نقلیه خودران سرمایه‌گذاری کنند. این‌گونه به نظر می‌رسد که اینتل نیز برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی را در ارتباط با ماشین‌های خودران انجام داده است. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟