درس‌های موفقیتی لری پیج
۷ رمز موفقیت کارآفرینان از زبان خالق گوگل
امروزه کمتر کسی وجود دارد که از محصولات و خدمات گوگل استفاده نکرده باشد. عملکرد این شرکت به گونه‌ای است که حتی رقبای آن هم توجه زیادی به آن دارند و دائم مشغول رصد کردن آن هستند. گوگل که در ابتدا فقط امکان جستجو را برای کاربرانش فراهم می‌کرد، در حال حاضر بیش از 100 نوع خدمت متنوع را در اختیار مخاطبانش قرار داده است. پس خالق چنین شرکت موفقی به طور حتم رمزهایی برای موفقیت خود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

1606683296_1_0.gif

کیست که بنیانگذار گوگل را نشناسد؟ دانشمند علم کامپیوتر که پیج رنک (page rank) یا رتبه صفحه را که پایه و اساس الگوریتم جستجوی گوگل است، بنیان نهاد. صرف یک میلیارد دلار برای ثبت اختراعات نشان می‌دهد که چه چیزی بیش از همه برای پیج اهمیت دارد: نوآوری

مطلب پیشنهادی

۴۰ نقل قول فوق‌العاده که به ما انگیزه می‌دهند!

سبک رهبری پیج متفاوت است- این سبک رهبری از پیشینه او به عنوان مهندس کامپیوتر و پرورش یافتن در خانه‌ای که پدر و مادر هر دو پرفسور علم کامپیوتر بودند، شکل گرفته است. لری پیج بنیان‌گذار پر مصرف‌ترین موتور جستجوی اینترنت در جهان، در واقع منبع الهامات فوق‌العاده در زمینه فنون کسب و کار است.

و اما 7 رمز موفقیت از نگاه لری پیج- خالق گوگل برای کارآفرینان:

1- افراد خارق العاده را استخدام کنید و تشریفات اداری را کنار بگذارید

آقای پیج علاقه‌ای به مدیریت سنتی ندارد. او علاقمند است افراد خارق‌العاده‌ای را استخدام کند که به طور طبیعی کارهای خوب و درستی برای شرکت انجام می‌دهند. پیج برای یک مدت طولانی اصرار داشت که در تصمیمات مربوط به استخدام افراد مداخله کند. خوب به طور مشخص این شیوه فقط برای سال‌های اولیه امکان‌پذیر است ( این شرکت در حال حاضر بیش از 50 هزار کارمند دارد). به گفته آقای پیج " ما به قدر کافی مدیر نداریم، اما مدیران خیلی کمتر را به مدیران خیلی بیشتر ترجیح می‌دهیم." بنا به مقاله سال 2011 در Fortune.com، مدت کوتاهی پس از آن که پیج مدیرعامل شد، سه نفر از کارمندانی را که  در سال 1998 به استخدام شرکت درآورده بود، برای مدیریت بخش‌های اصلی محصولات گوگل انتخاب کرد.

2- فرز باشید، مختصر و مفید باشید.

رویکرد پیج در گذشته توسعه روشی برای مدیریت زیرکانه‌تر و فرزتر در گوگل بود. او از کارمندان می‌خواست در پروژه‌های در دست اقدام خود به‌روزرسانی‌های 60 کلمه‌ای به او ارائه دهند. که نهایت به دو پاراگراف فشرده و تاثیرگذار ختم می‌شد. پیج افراد را به رک گویی و تصمیات سریع تشویق می‌کرد.

3- به ایده‌های جسورانه خود توجه کنید و بهترین‌های آن‌ها را پرورش دهید

پیج تیم خود را ترغیب می‌کند تا اید‌ه‌های جسورانه خود را باور داشته باشند. شما با دنبال کردن ایده‌‌های بزرگ " که می‌توانند واقعاً دنیا را تغییر دهند" افراد فوق‌العاده باهوش را جذب می‌کنید و به نتایج ارزشمندی می‌رسید، حتی اگر نتیجه‌ای که می‌گیرید، هدف اصلی شما نباشد. ایده مربوط به موتور جستجوی گوگل زمانی به ذهن پیج رسید که در رویای دانلود کردن کل وب سایت و حفظ لینک‌ها بود.

4- به‌سازی‌های کوچک و مستمر

در ابتدا به نظر می‌رسد که این گفته برخلاف گفته قبلی باشد، اما در واقعیت آن‌ها مکمل هم هستند. بله، شما می‌خواهید در زمینه محصولات و خدمات جدید، تمرکز زیادی روی نوآوری‌های خلاقانه و فوق‌العاده بزرگ داشته باشید. به‌هرحال، وقتی محصول یا سرویس جدیدی با موفقیت راه‌اندازی می‌شود، پیج می‌خواهد مطمئن شود که مردم ارتباط خود را با آن محصول یا سرویس حفظ می‌کنند تا بعد ویژگی‌های جدیدتر را به آن بیافزاید و بهسازی‌هایی را در خصوص آن‌ها انجام دهد و قابلیت استفاده آن‌ها را بالا ببرد.

این یک روش فوق‌العاده‌ برای حفظ مشتریانی است که درگیر و علاقمند شرکت شما هستند.

5- برقراری تعادل میان فناوری و راهبرد تجاری

  گوگل به فناوری‌های ابتکاری و جالبی دست یافته است که به نوبه خود متحول کننده و تغییردهنده بازی هستند. این ابداعات فناوری به خودی خود تاثیر بسیار زیادی روی فضای اینترنت جهانی دارند. اما به واسطه ترکیب این نوآوری‌های خلاقانه در فناوری و تیزهوشی‌های تجاری است که گوگل به جایگاه امروزی خود دست یافته است.

6- روی نوآوری‌های خلاقانه و بزرگ تمرکز کنید

پیج فکر می‌کند که تغییرات تدریجی مخصوص پرندگان است. او می‌خواهد به سراغ ایده‌های کاملاً جسورانه برود که به واقع شرایط را به شکل بهتری دگرگون می‌کنند. گاهی‌اوقات، این ایده‌ها کار می‌کنند و گاهی اوقات خیر. بعضی وقت‌ها، ایده‌ای که به نوعی موفقیت آمیز نبوده، ممکن است به یک موفقیت باورنکردنی برسد.

برای مثال، تیم گوگل نتوانست در خصوص ایده هوش مصنوعی موفق عمل کند. ایده هوش مصنوعی موفقیت آمیز نبود اما تیم گوگل به یک سیستم هدفگذاری رسید که به اصول حسابداری نیمی از درآمد شرکت ختم شد.

7- مُصر باشید و پافشاری کنید

آقای پیج ایده اولیه دیجیتالی کردن سرویس کتاب گوگل را در واسط سال‌های 1990 در ذهن داشت. تحقق این ایده شش سال بعد از تاسیس شرکت گوگل و قبل از آن که اولین کتاب به عنوان بخشی از پروژه در سال 2004 اسکن شود، به طول انجامید. مشابه همین اتفاق هم برای ایده " نمای خیابان" در گوگل مپس افتاد.

اگر به زندگی کارآفرینان بسیار موفق توجه کرده باشید، درمی‌یابید که اکثر آن‌ها تجربه چنین اتفاقی را داشته‌اند. شاید این موضوع را بارها و بارها برای خوانندگان تکرار کرده باشیم ولی باز هم ارزش گفتن دارد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟