عادت‌های ارزشمندی که ما را میلیونر می‌کنند!
۷ عادت اسرارآمیز میلیونرهای خودساخته!
اگر به آن چیزی تبدیل می‌شویم که بارها و بارها انجامش می‌دهیم، عادت‌های بد می‌توانند ما را ضعیف کنند و "عادت‌های ارزشمند" می‌توانند ما را به ثروت برسانند.

این فرضیه توماس کورلی، مولف یک کتاب جدید و پرفروش است که مدت 5 سال به مطالعه روی عادت‌های افراد فقیر و میلیونرهای خودساخته پرداخت.

مطلب پیشنهادی

۶ اشتباه افراد ناموفق در شروع سال جدید

جالب است که وقتی او از افراد می‌پرسید که آیا عادت‌های روزانه برای موفقیت‌های مالی در زندگی مهم هستند یا خیر، 52 درصد از افراد ثروتمند و 3 درصد از افراد فقیری که مطالعه بر روی آنان صورت می‌گرفت، با این موضوع موافق بودند.

«افراد ثروتمند فکر می‌کنند که عادت‌های بد "اتفاقات زیان‌بار" و عادت‌های خوب " اتفاقات خجسته" را می‌سازند، به این معنی که عادت‌های خوب فرصت‌هایی برای افراد ایجاد می‌کنند تا شانس و اقبال خود را امتحان کنند. وقتی حرف از شانس و اقبال شد، بسیاری از افراد ثروتمند گفتند که خوش‌شانس بودند و بسیاری از فقرا گفتند که بدشانس بودند.»

خوشبختانه، عادت‌های بد را می‌توان با کمی تلاش تغییر داد. برای شروع می‌توان با یک سری «عادت‌های کوچک» سالم آغاز کرد.

عادت‌های کوچک ممکن است خوردن توت فرنگی‌های یخ زده به جای بستنی هنگام تماشای تلوزیون باشد یا پرداخت شهریه روز بعد باشگاه ورزشی قبل از ترک آنجا. می‌بینید نیاز به هیچ زحمت و تلاشی نیست.

وقتی تصمیم می‌گیرد از صفر به 100 برسید، به جای آن که مثلاً خود را غرق در بازبینی دقیق عادت‌های خود کنید و هر روز سخت تلاش ‌کنید، این عادت‌های‌ کوچک نشانه‌ها‌ و سرنخ‌هایی را می‌سازند که بعداً عادت‌های شما از همین سرنخ‌ها شکل می‌گیرند.

همین پرداخت شهریه روز بعد باشگاه موجب می‌شود تا روحیه ورزش کردن کم کم در شما شکل بگیرد و به یک عادت خوب تبدیل شود. این عمل ساده و به ظاهر بی‌معنی، انگیزه‌های روانی بسیار پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند:

1- تنظیم یک استاندارد کیفیتی بسیار پایین که مستلزم هیچ تلاشی برای انجام آن وظیفه نباشد، توانایی شما را در انجام آن وظیفه بسیار بالا می‌برد.

2- با تعیین یک هدف فوق‌العاده ساده که عمداً از جانب شما صورت می‌گیرد، در واقع محیطی را می‌سازید که موفقیت‌های دائمی و بازخوردهای مثبت روزانه را برای شما به همراه خواهد داشت.

3- مهمتر از همه: با تعیین عمدی اهداف بسیار ساده و دست یافتن مکرر به آن‌ها، ذهن شما پس از مدتی تحریک می‌شود. دیگر نمی‌توانید این عادت‌ها را به طور کامل  دنبال نکنید و همین عمل‌های کوچک و ساده در آخر به انجام کل پروسه ختم می‌شوند.

حالا که فهمیدیم چگونه عادت‌های جدید سالم بسازیم، می‌توانیم "رفتارهای ارزشمند" میلیونرها را تمرین کنیم.

1- آن‌ها شور و اشتیاق را تمرین می‌کنند

  پرفسور محقق دانشگاه هاستون- برنی برون- از 640 مدیر کسب و کار و کارآفرین پرسید که آیا برای کاری که انجام می‌دهد، اهمیت قائلند؟

این پرفسور می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد بتوانید یک رهبر فوق‌العاده باشید در حالی که هیچ حسی نسبت به هدف و کاری که انجام می‌دهید، ندارید.»

هدف و شور اشتیاق برای موفق شدن بسیار مهمتر از تمرکز روی پول و درآمد است. شور و اشتیاق باعث می‌شود کار کردن لذت بخش گردد. شور و اشتیاق به شما انرژی، پشتکار و تمرکز می‌بخشد تا بر شکست‌ها، اشتباهات و رد شدن‌ها غلبه کنید.

2- آن‌ها مطالعه می‌کنند

میلیونرها ترجیح می‌دهند در مورد خودیاری، توسعه شخصی، تاریخچه و بیوگرافی افراد موفق مطالعه کنند، روزنامه و یا کتاب‌ بخوانند. کولی می‌گوید: «88 درصد افراد ثروتمند 30 دقیق از روز را صرف مطالعه در خصوص خودآموزی و به‌سازی خود می‌کنند.»

ریچارد برانسون می‌گوید او هر روز ورزش‌هایی همچون یوگا، صخره‌نوردی و دویدن را انجام می‌دهد تا به این طریق عملکرد و بهروره‌وری ذهن خود را ارتقاء ببخشد. کورلی می‌نویسد «76 درصد افراد ثروتمند هر روز 30 دقیقه ایروبیک کار می‌کنند. تمرینات کاردیو یا هوازی نه تنها برای بدن بلکه برای مغز هم خوب است و موجب رشد اعصاب (سلول‌های مغزی) در مغز می‌گردد... ورزش کردن تولید گلوکز را افزایش می‌دهد. گلوکز سوخت مغز است.»

4- پس‌انداز می‌کنند

کورلی می‌گوید که قانون 20/80 (استفاده 80 درصد از درآمد و پس‌انداز کردن 20 درصد) یک «عادت ارزشمند» است. او می‌گوید: «ثروتمند بودن، فقط به پول بیشتر درآوردن نیست. بلکه به پس‌انداز کردن و ثروت‌اندوزی است. اکثر آدم‌هایی که من مورد مطالعه قرار دادم، به خاطر این که پول زیادی درمی‌آوردند، ثروتمند نبودند، بلکه به این خاطر ثروتمند بودند که زیاد پس انداز می‌کردند.»

5- آن‌ها مربی دارند و مربی دیگران هستند

این که برخی افراد موفق هستند، به این معنی نیست که نیاز به کمک ندارند. مارک زاکربرگ مربی دارد، بیل گیتس یا ریچارد برنسون مربی دارند. کورلی می‌افزاید: «یافتن یک مربی شما را در مسیر سریع‌تری برای ثروت‌اندوزی قرار می‌دهد... مربیان درس‌های ارزشمند زندگی خود را با شما در میان می‌گذارند، آن‌ها هم از مربیان خود درس آموخته‌اند. میلیونرها می‌دانند که کمک دیگران می‌تواند هر کسی را قدرتمند کند. بدون داشتن تیمی از افراد خوش فکر با ذهن موفق، هیچ موفقیتی درک نمی‌شود. بهترین راه تشکیل یک تیم، پیشنهاد کمک به افراد خوش فکر دیگر است.»

6- آن‌ها به ارتباط‌هایشان توجه دارند

رابطه‌های ما بیشترین تاثیر را روی سلامت و طول عمر ما دارند. 88 درصد میلیونرهای مورد مطالعه بر این باور بودند که «ارتباط‌ها برای موفقیت مالی بسیار مهم و حیاتی هستند.»

تنها 17 درصد شرکت‌کنندگان فقیر با این گفته موافق بودند. رابطه‌های خوب ما را خوشحال‌تر می‌کنند، به ما انگیزه و حس حمایت شدن می‌بخشند و اغلب منجر به پیدایش فرصت‌ها می‌شوند. کورلی پیشنهاد می‌کند که افراد منفی را از زندگیمان دور کنیم.

7- آن‌ها زمان را متوقف می‌کنند

ری دالیو، بنیانگذار میلیاردر بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری در جهان، Bridgewater Associates  می‌گوید: «مراقبه یا مدیتیشن، بیش از هر چیز دیگری بزرگ‌ترین عنصر سازنده موفقیت‌های من در زندگی بوده است.»

اما، آن‌ها هر روز زمانی را به تامل کردن اختصاص می‌دهند. «فکر کردن در موفقیت نقش کلیدی دارد، میلیونرها حدود 15 تا 30 دقیقه در روز را صرف تفکر و تامل می‌کنند تا ببنید که آیا  سلامت، رابطه و کارشان در مسیر درستی قرار دارد و این که چه چکارهایی می‌توانند در جهت بهبود آن‌ها انجام دهند. آن‌ها در این زمان فراغت علاوه بر این که در مورد دیدگاه‌هایشان فکر می‌کنند، چشم‌انداز ذهنی مثبت را هم به آن می‌افزایند که نشانه‌ی موفقیت است.» اگر به صدای افکارتان گوش دهید و از آن‌ها مطلع باشید، متوجه می‌شوید که اکثر آن‌ها منفی هستند. اما شما تنها زمانی متوجه این افکار می‌شوید که خودتان بخواهید. آگاهی بسیار مهم است.  

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟