لجوج و مشکل آفرین بودن فرزند شما چندان هم ناخوشايند نیست
کودکان دردسرساز و سمج امروز؛ کارآفرینان موفق فردا
همیشه این سوال برای محققان مطرح بوده است که یک فرد برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق به چه مشخصه‎هایی نیاز دارد. بر اساس یک تحقيق که در گذشته صورت گرفته است، 700 کودک از سن 12 سالگی تا زمانی که به سن 52 سالگی رسیدند با هدف بررسی ویژگی‎هایی که می‎توانست موفقیت یک فرد را پیش‌بینی کند، تحت نظر بودند. تمرکز این تحقيق بر روی مولفه‎هایی از قبیل هوش، رفتار و همچنین وضعیت اجتماعی و اقتصادی والدین بوده است. نتیجه این مطالعه نشان داد کسانی که بیشترین موقعیت را به دست آوردند افرادی بودند که به قوانین و والدین متکی نبوده و به نوعی مستقل عمل کرده‎اند.

علاوه بر این، دانشگاه ویرجینیا تحقيق دیگری را منتشر کرد كه در آن 157 نوجوان که مشخص شده بود، به طور دائم با والدین خود جر و بحث داشته‎اند توانسته بودند بهتر از عهده مقابله با مسائل و مشکلات خارج از خانه برآیند. به خوبی مشخص شده است که کارآفرینان باید بتوانند روی پای خود بیاستند و همین امر سبب می‎شود تا بتوانند در زمان راه‌اندازی کسب‌وکار خود با موانع و مشکلات پیش‌رو مبارزه کنند.

مطلب پیشنهادی

با هشت ابزار آموزش کدنویسی رایگان کودکان آشنا شوید
کدنویسی به زبان ساده برای‌کودکان

چیزی که کاملا اثبات شده این است که بچه‎های دردسرساز و سمج یک خصوصیت مشترک دارند و این همان حس رقابت و قاطعیت بیشتر در آنها به نسبت سایرین است. قاطعیت در کار باعث می‎شود که کارآفرینان برای رسیدن به هدف و چشم انداز خود از هیچ کاری مضایقه نکنند. از جمله صفات دیگری که در یک کارآفرین می‎توان یافت اینها هستند:

 1. هدف آنها به خوبی تعریف شده است.
 2. در کار خود سرعت عمل دارند.
 3. به خوبی از عهده مدیریت مسائل مالی برمی‎آیند.
 4. مهارت‎های اجتماعی آنها بالا است.
 5. انضباط عمل بالایی در آنها دیده می‎شود.
 6. عزمی‎ راسخ دارند.
 7. قابلیت انطباق پذیری بالایی با تغییرات دارند.
 8. فروشنده خوبی هستند.
 9. قدرت تمرکز در آنها بالا است.
 10. اعتماد به نفس بالایی دارند.

یکی دیگر از مهمترین خصوصیات یک فرد کارآفرین این است که خود را اسیر شرایط موجود نمی‎کند. وقتی استیو جابر در سال 1997 به اپل بازگشت کمپین «متفاوت فکر کن» را راه‌اندازی کرد. اغلب کارآفرینان موفق برای رهایی از قید و بندهای موجود تلاش می‎کنند تا بتوانند به آن چیزی که مورد نظرشان است برسند نه آن چیزی که به آنها گفته یا تحمیل می‎شود.

تحقيقات ذکر شده در بالا یک بار دیگر این سوال را مطرح می‎کند که کارآفرین بودن ذاتی است یا اکتسابی؟ آیا کارآفرینان تافته‎های جدا بافته هستند؟ استاد مطالعات کارآفرینی در دانشگاه کیس وسترن رزرو کلیولند، اسکات شین، در کتاب خود تحت عنوان «Born Entrepreneurs, Born Leaders» معتقد است ژن‎ها نه تنها در تبدیل شدن یک فرد به یک تاجر موثر هستند، بلکه حتی می‎توانند مشخص کنند که یک فرد چه مقدار پول به دست خواهد آورد.

سفر کارآفرینی یک ماراتن بسیار طولانی است. این راه پر از پستی و بلندی‎ها و انواع مختلفی از ناکامی‎ها را با خود به همراه دارد. برای نمونه، پاندورا قبل از رسیدن به امنیت مالی اولیه خود 299 بار با شکست مواجه شد. این مقاله یک چیز را به ما گوشزد می‎کند، این که کارآفرینانی که به موفقیت دست پيدا کردند، هرگز جواب نه را نپذیرفتند. 

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟