اثرهای هنری الهام گرفته از ارتباطات داده‌ای
به تماشای نقاشی‌های روی مراکز داده گوگل بروید + گالری عکس
گوگل روزانه حدود ۳۰ میلیارد کوئری را پردازش می‌کند. هر کدام از این کوئری‌ها در نقطه‌ای از زمان از بین یک مرکز داده عظیم با خطی از سرورهای بی‌انتها و ناتمام عبور می‌کنند. اما گوگل دست به ابتکار جالبی زده است. آن‌ها از هنرمندان خواستند تا نقاشی‌های دیواری بر روی چهار مرکز داده بزرگ ترسیم کنند. این نقاشی‌ها با الهام گرفتن از خط عبور دیتاها از داخل یک مرکز داده ترسیم شده‌اند.

1606683296_1_0.gif

این ایده به‌قدری جالب است که گوگل به فکر افتاده تا آن را توسعه دهد. آن‌ها این هفته اعلام کردند که اکلاهما و بلژیک به این نقاشی‌ها تزئین شده‌اند.

یکی از این هنرمندان به‌نام Oli-B می‌گوید: شاید برای مردم عادی آن چیزی که می‌بینند یک بوم نقاشی عظیم است اما در حقیقت آن‌ها مکانی بسیار مهم در اینترنت هستند که نقش حیاتی در فعالیت‌های آن ایفا می‌کنند. فراتر از آن باید گفت مرکز دادهها نقش مهمی در زندگی میلیون‌ها انسان بازی می‌کنند. این هنرمند در طرح خود یک ابر را بر روی قسمت خارجی یک مرکز داده در شهر «گیسلاین» در بلژیک طراحی کرد.

او در قسمت پیش‌زمینه از رنگ تیره استفاده کرد تا ابر روشن‌تر به‌نظر برسد؛ ابری که در حقیقت انسان؛ حیوان و اشیائی است که او در مرکز و اطراف شهر دید. بالون هوای گرمی که نشانگر یک فستیوال سالیانه است و چندین چشم که در یک رنگین‌کمان از رنگ‌ها خودنمایی می‌کنند.

هنرمند دیگری به‌نام Jemmy Odell در شهر اکلاهما به‌کمک نقشه‌هایی که از «گوگل مپس» به‌دست آورد، چهار دایره از ترکیبی از رنگ‌ها ترسیم کرد که هر کدام از دایره‌ها تم خاصی را بازگو می‌کند: استخر شنا؛ مزارع کروی؛ تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و دریاچه‌های نمک. وی این ایده‌ را از نقشه‌های ماهواره‌ای به‌دست آورد.

او در این‌باره می‌گوید: «دیدن این تصاویر از دید ماهواره‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها تا چه اندازه عجیب به‌نظر می‌رسد. دیتاهایی که این تصاویر را شکل دادند در برهه‌ای از زمان داده‌ها را به این شکل از مرکز داده عبور دادند.»

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟