روترهای پرچم‌دار
یک روتر خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
به طور معمول، روترهای خوب به مجموعه گسترده‌ای از قابلیت‌های کاربردی تجهیز شده‌اند و مناسب برای انجام کارهای حرفه‌ای هستند. این روترها طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های کاربردی را ارائه می‌کنند و بدون مشکل توانایی پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از کلاینت‌های تحت شبکه را دارند. به طور معمول، روترهای بی‌سیم به چند آنتن (به طور مثال، شش‌ باند) تجهیز شده‌اند. این روترها برای کاربرانی ساخته می‌شوند که که قصد انجام کارهای سنگینی با روتر دارند و از طرفی دوست دارند برای خرید یک محصول کارآمد یکبار هزینه کنند. در این مقاله به‌ طور اجمالی با ویژگی‌های شاخص روترهای پرچم‌دار آشنا می‌شویم.

روترهای پرچم‌دار چه ویژگی‌هایی دارند؟

اولین نکته‌ای که باید در ارتباط با این روترها بدانید این است که آن‌ها وزن تقریبا زیادی دارند. بنابراین، اگر روتر پرچم‌داری خریداری کردید و مشاهده کردید که وزن آن بیش از یک کیلوگرم است، نباید تعجب کنید. روترهای گیمینگ و حرفه‌ای اندازه‌ای بزرگ‌تر از روترهای عادی دارند و به طور معمول ابعاد 56/289 در 96/187 در 9/57 میلی‌متر دارند. این روتر‌های گیگابیتی 3 باند با پشتیبانی از فناوری MU-MIMO و ارائه قابلیت‌های کارآمد شبیه به AiProtection از فناوری‌های شبکه و امنیتی مختلفی مثل Trend Micro، Adaptive QoS و کنترل والدین پشتیبانی می‌کنند و به سرپرستان شبکه اجازه می‌دهند یک شبکه وای‌فای کارآمد را پیاده‌سازی کرده و اشراف کاملی روی دسترسی کاربران به اینترنت اعمال کنند. این روتر‌ها با پشتیبانی از استاندارد 802.11ac و نمونه جدیدتر آن یعنی 802.11ax قادر هستند سرعت 3200 مگابیت‌ بر ثانیه را در حالت ترکیبی چند باندی ارائه کنند تا کاربران از بابت استریم کردن ویدیوهای 4K/UHD، اشتراک سریع فایل‌های سنگین و زمان تاخیر اندک برای اجرای بازی‌های آنلاین گلایه‌مند نباشند. این روترها به آنتن‌های خارجی (شش آنتن یا بیشتر) تجهیز شده‌اند که ممکن است برخی از آنتن‌ها در بخش پشتی و آنتن‌های دیگر در اطراف دستگاه قرار داشته باشند. روی پنل جلویی این روترها، LEDهایی قرار دارند و مجهز به یک یا دو درگاه USB 3.0 هستند. در نمونه‌های پرچم‌دار، پورت‌ها با درپوش پوشیده شده‌اند. در پنل پشتی این روترها نیز درگاه‌های ارتباطی قرار دارد. در این بخش درگاه‌های شبکه اترنت گیگابیتی، درگاه WAN گیگابیتی، درگاه‌های USB 2.0، کلید WPS، کلید پاور و کلید ریست قرار دارند. این روترها از باندهای فرکانسی رادیویی مختلف استفاده می‌کند که ممکن است یک یا دو باند روی 2.4 گیگاهرتز و باندهای دیگر روی 5 گیگاهرتز تنظیم شده باشند. ترکیب این باندها، انتخاب خودکار سریع‌ترین فرکانس موجود برای هر یک از ابزارها توسط فناوری‌هایی مثل Tri-Band Smart Connect بر اساس سرعت، کیفیت سیگنال و ترافیک باند، مجهز بودن به درگاه‌های USB 2.0 و USB 3.0 با 10 برابر سرعت انتقال سریع‌تر به درایوهای جانبی، اشتراک پرینتر و پشتیبانی از دانگل G3/G4، رابط کاربری ASUSWRT برای راه‌اندازی آسان و بی‌نیاز از CD تنها در 30 ثانیه و کنترل پیشرفته و بدون زحمت شبکه، AiProtection با ارائه یک مکانیزم امنیتی سه‌گاه مبتنی بر راه‌حل امنیتی ترندمیکرو، دسترسی، همگام‌سازی، اشتراک‌گذاری و انتشار فایل‌ها در هر مکان و روی هر ابزار متصل به اینترنت از ویژگی‌های شاخص روترهای گیمینگ هستند.

به طور معمول، روترهای حرفه‌ای از فناوری‌هایی مثل SmartConnect استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می دهد یک دستگاه کلاینت را به طور مستقیم روی یکی از باندها تنظیم کرد تا پهنای باند و کارایی بیشتری دریافت کند. همچنین، برخی از آن‌ها مجهز به فناوری Broadcom Xtreme ، Beamforming و MU-MIMO هستند. یک ویژگی بسیار جالب روتر‌های پرچم‌دار، استفاده از دو درگاه WAN است، به این معنی که می‌توانید دو اتصال اینترنت روی روتر داشته باشید و از یک اتصال به صورت پشتیبان در وضعیتی که اتصال اول قطع شود؛ بهره ببرید.

شبکه بی‌سیم هوشمند در سه ‌باند برای تمام ابزارهای تحت شبکه

همان‌گونه که اشاره شد، روترهای حرفه‌ای از استاندارد 802.11ac یا 802.11ax پشتیبانی می‌کنند و مجهز به قابلیت ارتباط هوشمند چند باندی هستند. این ویژگی شگفت‌انگیز به‌ طور خودکار امکان دستیابی به حداکثر عملکرد برای هر یک از ابزارهای بی‌سیم را فراهم می‌کند. روترهای حرفه‌ای سرعت‌های ترکیبی مثل 3200 مگابیت بر ثانیه (2600 مگابیت بر ثانیه روی دو باند 5 گیگاهرتز و 600 مگابیت‌ بر ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز) را ارائه می‌کنند تا کاربران نهایت دسترسی را تجربه کنند.

آنتن‌های قدرتمند جانبی

روترهای حرفه‌ای از شبکه‌های مبتنی بر استانداردهای 802.11ac یا 802.11ax استفاده می‌کنند. در این حالت، هر یک از آن‌ها دارای پیکربندی چند آنتی برای ارسال و دریافت ( به‌طور مثال 3x3) هستند. این ویژگی چند آنتن جانبی قدرتمند باعث می‌شود تا ابزارهای بیشتری به شبکه متصل شوند و در وضعیت پایداری از شبکه استفاده کنند. در نمونه‌های عادی، دو باند مستقل 5 گیگاهرتز که هر یک با سرعت 1300 مگابیت بر ثانیه فعالیت می‌کنند و یک باند 2.4 گیگاهرتز با سرعت 600 مگابیت بر ثانیه به ‌طور همزمان اجرا می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

آیا شما هم به یک روتر گیمینگ نیاز دارید؟
روترهای گیمینگ و حقایق مربوط به آن

ارتباط هوشمند چند باندی

فناوری ارتباط هوشمند چند باندی بر اساس سرعت، قدرت سیگنال و ترافیک باند ابزارها، به ‌طور خودکار باند 2.4 گیگاهرتز یا یکی از دو باند 5 گیگاهرتز را برای آن‌ها تعیین می‌کند. در نتیجه، می‌توانید از پوشش بهتر و سریع‌تر در یک ارتباط پایدار دائمی لذت ببرید. روترهای حرفه‌ای با فعال‌سازی ارتباط هوشمند سه باند سه برابر سرعت دانلود بیشتر و تا 39 درصد افزایش عملکرد بی‌سیم بهتری را در مقایسه با روترهای رایج دوبانده ارایه می‌دهد. به طور معمول، پردازنده روتر گیمینگ برودکام BCM4709 با دو هسته پردازشی و سرعت یک گیگاهرتز است، مجهز به 256 مگابایت حافظه اصلی و 128 مگابایت حافظه فلش هستند و چیپ‌ست‌های وای‌فای آن‌ها از فناوری مایکو با ضریب بالا پشتیبانی می‌کند. لازم به توضیح است که فناوری WPS به کاربران اجازه می‌دهد به ساده‌ترین شکل تمام ابزارهای بی‌سیم که از استاندارد WPS پشتیبانی می‌کنند را تنها با فشار دکمه WPS به روتر متصل کنند. 

به طور معمول، هر برندی در کنار روتر خود، نرم‌افزارهای کاربردهای خاصی ارائه می‌کند. به طور مثال، ایسوس مجهز به رابط کاربری پیشرفته ASUSWRT است که امکان راه‌اندازی ساهده تر در یک تا دو دقیقه و فرآیند نصب سه مرحله را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین، از طریق رابط AiCloud 2.0 و تنظیمات پیشرفته کاربران قادر به تعامل ساده با ابر هستند. رابط وب‌محور روترها به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به نصب برنامه‌های جداگانه آن‌را مدیریت کنند.

تقریبا بیشتر روترها، فناوری‌های ابرمحوری مثل AiCloud در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا هر زمان و در هر مکان که به اینترنت دسترسی داشتند از داده‌های خود استفاده کنند. این قابلیت شبکه خانگی شما و سرویس‌های ذخیره‌سازی آنلاین را به یکدیگر پیوند می‌دهد و امکان دسترسی به فایل‌ها توسط برنامه موبایل ابرمحور روی سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS یا حتی از طریق یک نشانی اختصاصی را فراهم می‌کند. در این حالت، می‌توانید به سرعت عکس‌ها را در سرویس‌هایی مانند فیسبوک یا دراپ‌باکس به طور مستقیم از طریق رابط ابرمحور به اشتراک بگذارید.

در مجموع باید بگوییم، مجموعه قابلیت‌های کاربردی ارائه شده توسط روترهای گیمینگ بیشتر برای گیمرها و افرادی که استریم‌های ویدیویی زیادی دارند، مناسب است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟