با استفاده از یک اپلیکیشن رایگان به نام WiFi Analyzer
چگونه سرعت وای‎فای خود را افزایش دهیم
این روزها شبکه‎های وای‎فای قدرتمندتر از همیشه شده‎اند، اما با این وجود هر چه به انتهای محدوده تحت پوشش امواج وای‎فای نزدیک‎تر شویم، با مشکلات ثبات در برقراری ارتباط و سرعت تبادل داده مواجه می‎شويم. ممکن است این مشکلات به محل قرارگیری روتر شما مربوط باشد، اما علاوه بر این ممکن است عوامل دیگری از جمله تداخل امواج شبکه با سایر شبکه‎های موجود در اطراف شما نیز باعث به وجود آمدن مشکلات اتصال شوند. بیشتر تداخلات شبکه مربوط به زمانی است که شبکه‎ها در یک کانال یکسان به تبادل اطلاعات می‎پردازند. اگر شما بدانید که هر کدام از شبکه‎های بی‌سیم اطراف شما در چه کانالی مشغول تبادل داده هستند، می‎توانید با انتخاب یک کانال خلوت‎تر وضعیت اتصال و سرعت شبکه وای‎فای خود را تا حد قابل ملاحظه‎ای بهبود بخشید.

در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از یک اپلیکیشن رایگان به نام WiFi Analyzer می‎توانید علاوه بر اندازه‌گیری قدرت سیگنال شبکه خود در نقاط مختلف خانه یا محل کار، کانال‎هایی را که بیشترین تراکم استفاده را دارند نیز پیدا کنید و از بین تمام شبکه‎های رقیب بهترین شرایط و مکان دسترسی به شبکه خود را پیدا کنید.

1. اپلیکیشن WiFi Analyzer را دریافت کنید

ابتدا اپلیکیشن  WiFi Analyzer را دانلود کنید. توجه داشته باشید که آن را با WiFi Analyzer Tool اشتباه نگیرید. برای اطمینان قبل از نصب دقت کنید که نام ناشر اپلیکیشن Matt Hafner باشد.

بعد از دانلود و نصب، روی دکمه Launch یا Open کلیک کنید تا اپلیکیشن باز شود. در ابتدا از شما پرسیده می‎شود که موقعیت مکانی خود را مشخص کنید. آسیا یا خاورمیانه را انتخاب کنید و روی Close کلیک کنید.

2. تنظیمات شبکه فعلی را بررسی کنید

WiFi Analyzer در ابتدا تنظیمات شبکه محلی شما را بررسی کرده و آن را زیر بخش Connected نمایش می‎دهد. این اپلیکیشن علاوه بر نمایش دادن قدرت سیگنال شبکه شما به شما اعلام می‎کند که آیا شبکه‎های دیگری نیز وجود دارند که با سیگنال شما تداخل ایجاد کنند یا خیر.

3. وضعیت تداخل شبکه را تجزیه و تحلیل کنید

وقتی چندین شبکه در نزدیکی یک‌دیگر مشغول کار باشند و در زمان تبادل اطلاعات از یک کانال واحد استفاده کنند بین امواج آنها تداخل ایجاد می‎شود. در مناطقی که سیگنال دریافتی ضعيف است به نماد ستاره زیر خط dBm نگاه کنید و ببینید آیا به رنگ نارنجی (این علامت ممکن است در زمان نوسان سیگنال شروع به چشمک زدن کرده یا اگر سیگنال کاملا ضعيف باشد، ثابت باقی بماند) تغییر کرده است. اگر این گونه بود، شما ممکن است با تغییر کانال بتوانيد عملکرد شبکه خود را ارتقا دهید.

4. سیگنال‎هایی که با هم تداخل پیدا کرده‎اند را بررسی کنید

از بالای صفحه به تب Analyze برويد تا نموداری به تصویر کشیده شده از تمام شبکه‎های موجود، قدرت سیگنال آنها و کانال‎هایی که در آن قرار دارند را مشاهده کنید. معمولا اغلب شبکه‎ها در حالت پیش فرض از کانال‎های 1، 6 یا 11 استفاده می‎کنند. بنابراین شما ممکن است تعدادی سیگنال روی هم افتاده را مشاهده کنید که توسط یک نماد وای‎فای روی شبکه شما مشخص شده‎اند.

روی دکمه View کلیک کنید تا جزئیات بیشتری از جمله SSID شبکه (نامی‎ که برای یک شبکه انتخاب می‎شود) را مشاهده کنید.

5. دستیابی به اطلاعات بیشتر

در زیر صفحه نمایش اطلاعات اصلی فهرستی از کانال‎های موجود پیشنهادی وجود دارد که بر اساس قدرت سیگنال ستاره گذاری (رتبه بندی) شده‎اند. شاید با مشاهده این فهرست متوجه شوید كه کانال فعلی شما بهترین انتخاب موجود است، اما با این وجود روی آن کلیک کنید تا فهرستی از کانال‎ها را براساس رتبه‌بندی مشاهده کنید، شاید کانال بهتری به شما پیشنهاد شود. کانال‎ها را بر اساس بهترین رتبه‌بندی یادداشت کنید و در مواقعی که با مشکل اتصال مواجه هستید یکی از آنها را برای تنظیمات روتر خود انتخاب کنید.

6. تغییر دادن کانال

اگر می‎خواهید یک کانال دیگر را امتحان کنید و ببینید آیا در عملکرد شبکه شما تغییری ایجاد می‎شود یا خیر، باید به سراغ دفترچه راهنمای روتر خود بروید و مراحل تغییر دادن کانال را دنبال كنيد. در اغلب موارد شما ابتدا باید از طریق رابط کاربری تحت وب دستگاه خود وارد بخش تنظیمات شده و بخش مربوط به وای‎فای را انتخاب و کانال مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس تنظیمات را ذخيره کرده و منتظر باشید تا بعد از یک بار ری‎استارت شدن روتر تنظیمات شبکه اعمال شود.

7. تغییرات را آزمایش کنید

شما بعد از تغییر دادن کانال می‎توانید با مراجعه دوباره به اپلیکیشن WiFi Analyzer ببینید که آیا این تغییرات کمکی به افزایش قدرت سیگنال شبکه و کیفیت اتصال شما کرده است یا خیر. اگر این تغییر وضع را بدتر کرده بود یک کانال پر ستاره دیگر را انتخاب کنید و یا به کانال قبلی خود بازگرديد. برای جلوگیری از تداخل امواج در فرکانس قدیمی‎ 2.4 گیگاهرتز سعی کنید از یکی از کانال‎های 1، 6 یا 11 استفاده کنید.

8. به سراغ فرکانس جدید 5 گیگاهرتز برويد

اگر از یک روتر دو بانده استفاده می‎کنید، فرکانس جدیدتر 5 گیگاهرتز را انتخاب کنید و دستگاه‎هایی که از این فرکانس پشتیبانی می‎کنند را به این باند جدید منتقل کنید. انجام این کار نه تنها ازدحام شبکه خود شما را کاهش می‎دهد، بلکه به این دلیل که استفاده از فرکانس 5 گیگاهرتز کمتر رواج دارد شبکه رقیب کمتری نیز برای آن وجود خواهد داشت و امکان تداخل با سایر شبکه‎ها به حداقل می‎رسد.

اگر کامپیوتر یا لپتاپ شما از فرکانس 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‎کند، می‎توانید از طریق اپلیکیشن WiFi Analyzer و بخش Analyze گزینه 5GHz را انتخاب کنید و وضعیت این فرکانس را بررسی کنید.

9. یک بار دیگر کانال را تغییر دهید

بر خلاف شبکه‎های 2.4 گیگاهرتز، کانال‎ها در شبکه‎های 5 گیگاهرتز با یک دیگر تداخل پیدا  نمی‎کنند و شما می‎توانید هر کانال آزاد دیگری را روی روتر خود انتخاب کنید. از نمودار موجود در اپلیکیشن WiFi Analyzer برای شناسایی خلوت‎ترین کانال موجود استفاده کنید. سپس با استفاده از بخش تنظیمات روتر خود این کانال را انتخاب کنید. بعد از اعمال تغییرات نیز یک بار دیگر نتیجه را با استفاده از اپلیکیشن WiFi Analyzer بررسی کنید.

10. قابلیت‎های اضافی اپلیکیشن را امتحان کنید

مفید خواهد بود اگر شما وضعیت سیگنال رسانی شبکه خود را در مناطق مختلفی از خانه آزمايش کنید. خیلی از مواقع ممکن است با وجودی که در یک بخش از خانه شبکه شما به خوبی کار می‎کند اما در بخشی دیگر به دلیل تداخل آن منطقه با شبکه‎های دیگر یا نرسیدن سیگنال روتر شما به این بخش (نقطه کور) با مشکل مواجه می‎شوید.

برای دستیابی به قابلیت بیشتر این اپلیکیشن مثل هشداردهنده صوتی مشخص کننده قدرت سیگنال شبکه، نسخه حرفه‎ای (Pro) آن را آزمایش کنید. شما با انتخاب گزینه Upgrade to PRO > Try for 12h می‎توانید به مدت 12 ساعت قابلیت‎های اضافی این اپلیکیشن را بررسی و در صورت رضایت نسخه حرفه‎ای آن را خریداری کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟