اتصال همزمان روترها با دستگاه‌های مختلف
با فناوری MU-MIMO آشنا شوید
هر‌چه دستگاه‌های بیشتری به شبکه‌ وای‌فای خانگی شما متصل باشد، سرعت کمتری خواهید داشت. دلیل این موضوع این است که اکثر روتر‌ها می‌توانند همزمان با حداکثر یک دستگاه ارتباط داشته باشند. با این روتر‌های تک-کاربره (SU-MIMO)، هر دستگاه برای ارسال و دریافت داده از اینترنت منتظر نوبت خود می‌ماند و در‌ نتیجه وقتی که یک دستگاه جدید به شبکه متصل می‌شود، این صف طولانی‌تر و وقت انتظار مقداری بیشتر می‌شود. اما استاندارد جدیدی وجود دارد که می‌تواند این وقت انتظار را تا حد چشم‌گیری کاهش دهد. این فناوری MU-MIMO نام دارد.

1606683296_1_0.gif

فناوری «چند-کاربره، چند-ورودی، چند-خروجی» که با MU-MIMO یا Next-Gen AC و AC Wave 2 شناخته می‌شود، به روتر وای‌فای امکان ارتباط همزمان با چند دستگاه را می‌دهد. با MU-MIMO مدت زمانی که هر دستگاه منتظر سیگنال است، کاهش یافته و سرعت شبکه به شکل چشم‌گیری افزایش می‌یابد. برای کاربران وای‌فای خانگی مشکلاتی مثل قطع و وصل شدن ویدیو در حال پخش خوشایند نیست و مزایای MU-MIMO برای تمام کاربران شبکه‌های وای‌فای کاربردی است. یکی از مزیت‌های این فناوری، این است که تمام دستگاه‌های MU-MIMO و غیر MU-MIMO سریع‌تر عمل می‌کنند، چون تمام دستگاه‌های متصل به شبکه برای دریافت اطلاعات از روتر وای‌فای مدت کمتری صبر می‌کنند. همچنین فناوری MU-MIMO ظرفیت و بازده روتر را بالا می‌برد و توانایی روتر در فعالیت‌های سنگین مثل بازی‌های رایانه‌ای یا پخش مستقیم ویدیو را افزایش می‌دهد. روتر‌هایی که از استاندارد‌های قدیمی‌تر مثل Wireless-A، B، G و N استفاده می‌کنند، از MU-MIMO پشتیبانی نمی‌کنند و تنها بعضی از روتر‌های جدید‌تر Wireless-AC دارای این فناوری هستند. بهترین راه این است که به دنبال روتری باشید که از این فناوری پشتیبانی کنند.

ماهنامه شبکه: با فناوری MU-MIMO آشنا شوید

هر دستگاه بی‌سیمی می‌تواند با روتر‌های MU-MIMO کار کند؛ اما برای بهبود عملکرد وای‌فای، دستگاه هم باید از فناوری MU-MIMO حمایت کند. با توجه به نمایشگاه‌های CES و Computex پیش‌رو، انتظار می‌رود که تولید‌کنندگان رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در سال‌های پیش‌رو به مقدار فزاینده‌ای از MU-MIMO پشتیبانی کنند. با اینکه MU-MIMO هنوز فناوری نوظهوری است، شرکت‌هایی مثل کوالکام و لینک‌سیس نیاز به این فناوری در آینده را پیش‌بینی کرده‌اند. با معرفی چیپ‌ست Qualcomm Wave 2 MU-MIMO Wi-Fi و Linksys Max-Stream EA8500 (اولین روتر با پشتیبانی از MU-MIMO) این فناوری نوین اولین قدم‌هایش را برای تبدیل شدن به استاندارد برداشته‌ است. روتر EA9500 Max-Stream یکی از محصولات شرکت لینک‌سیس است که از این فناوری پشتیبانی می‌کند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟