معرفی ۵ دستگاه و اپلیکیشن
به کمک این فناوری‌ها نادیدنی‌ها را ببینید
در جهان چیزهای زیادی وجود دارد که انسان‌ها با چشم غیرمسلح قادر به دیدنشان نیستند. ما نمی‌توانیم بعضی اتفاقاتی را که در برابرمان رخ می‌دهند، ببینیم. اما چرا؟ پاسخ ساده است: این اتقافات بسیار سریع رخ می‌دهند. برخی اوقات نمی‌توانیم تغییر رنگ‌ها و کنتراست را ببینیم. اگر این امکان وجود داشت، مطمئناً هم واضح‌تر می‌دیدیم و هم اینکه اگر نیازی به تصمیم‌گیری بود، در کسری از ثانیه، قادر به انجام آن بودیم. اغلب، میدان دید ما به دلیل محدود بودن نمی‌تواند به‌درستی متوجه اتفاقاتی بشود که در اطرافمان در حال رخ دادن است. اما در سال‌های اخیر، فناوری‌های جدید به‌گونه‌ای توسعه پیدا کرده‌اند که می‌توانند به انسان‌‌ها در دیدن چیزهایی که تا پیش از این نمی‌دیدند، کمک کنند. در این مقاله پنج دستگاه و اپی را که از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند، معرفی می‌کنیم.

۱ - Oakley Prizm lenses 
لنزهای Prizm از تکنولوژی خاصی استفاده می‌کنند که در زمینه تنظیم رنگ فوق‌العاده دقیق است و باعث افزایش جزئیات در چیزی که می‌بینید می‌شود. در حقیقت، قرار است با استفاده از این امکان، تجربه بهتر و مثبتی داشته باشید؛ حال این تجربه هرچه که می‌خواهد باشد. این لنزها محیط را با آنچه چشم غیرمسلح می‌بیند، متفاوت می‌بینند. مناظری که اغلب در لنزهای دیگر خسته‌کننده و بی‌روح به نظر می‌رسند، به‌قدری ارتقا پیدا می‌کنند تا بیشتر از گذشته درباره‌شان تعریف شود، جنب‌و‌جوش داشته باشند و زنده و باطراوت باشند.

این لنزها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت دید در هر محیطی را افزایش می‌دهند، اما اگر از آن‌ها در هنگام ورزش استفاده کنید، تجربه بی‌نظیری خواهید داشت. لنزها دید شما را وسعت می‌دهند، در نتیجه با وضوح بیشتری می‌بینید و بسیار سریع‌تر واکنش نشان می‌دهید. علاوه بر این، آن‌ها سطح دید و بینایی شما را توسعه می‌دهند و در دیدن چیزهایی که باید ببینید، کمکتان می‌کنند. همچنین سطح اطلاع شما از نمای جانبی نیز بیشتر می‌شود؛ به‌ویژه زمانی‌که لازم است اشیای در حال حرکت را ردیابی کنید.

۲ – تصویربرداری حرارتی Seek Thermal
انسان می‌تواند گرما را حس کند، اما دیدن گرما بدون چشم غیرمسلح امکان‌پذیر نیست. دوربین‌های حرارتی Seek Thermal در چنین مواقعی به کار می‌آیند. این دوربین به تلفن هوشمند وصل می‌شود. در کنار آن یک اپلیکیشن طراحی شده است که حرکت‌ها و فعالیت‌‌‌های گرمایی را نشان می‌دهد. در نتیجه علاوه بر اینکه می‌توانید گرما را ببینید، متوجه می‌شوید که از کجا نشأت می‌گیرد.
از قابلیت‌‌های تصویربرداری می‌توان برای ردیابی و نجات حیات وحش استفاده یا منفذهای نفوذ هوا در یک محیط را شناسایی کرد. در واقع، با این دوربین‌ها می‌توان دمای هر نوع جسمی را شناسایی یا محل وجود گرما را مشخص کرد. حتی می‌توان از آن برای تعیین گرمای غذا یا نوشیدنی استفاده کرد. پس می‌توانید خنک‌ترین نوشیدنی داخل یخچال را راحت‌تر پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی

با خرید این گجت‌ها در مصرف انرژی و پول جیب‌تان صرفه‌جویی کنید!
توجه ویژه شرکت‌های سازنده به بحث مصرف انرژی

۳ – Dark Sky
گاهی اوقات چشم غیرمسلح می‌تواند زمان وقوع طوفان را شناسایی کند. مسلم است که می‌توانیم آسمان ابری، رعدوبرق و هر نوع نشانه‌ای را که به آب‌وهوای نامساعد مربوط می‌شود، ببینیم. اما نمی‌توانیم تا آن حد ببینیم که قادر به فهمیدن زمان بارندگی باشیم.
اما Dark Sky می‌تواند. این اپ پیش‌بینی آب‌وهوای فرامحلی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کند، قادر است به‌صورت لحظه‌ای شما را از وضعیت آب‌وهوا مطلع سازد. برای مثال، این اپلیکیشن به شما می‌گوید که در همین نقطه‌ای که حضور دارید، حدود ۱۱ دقیقه دیگر باران می‌بارد. علاوه بر این، شما را از وضعیت آب‌وهوا در طول هفته آگاه می‌کند؛ چیزی که امکان ندارد با چشم غیرمسلح ببینید.

یکی از قابلیت‌‌های جالب این اپلیکیشن، نمایش الگوی طوفان در اشکال رادار هواشناسی است. بنابراین به‌کمک ماهواره‌هایی که بالای سرمان قرار دارند، می‌توان شکل طوفانی را که در راه است، تشخیص داد.

۴– Life Scanner
برای یک لحظه فکر کنید که در طول روز چند موجود زنده در اطرافتان می‌بینید. حال به این فکر کنید که در هر لحظه چه تعداد از آن‌‌ها را می‌توانید به‌درستی ببینید. به احتمال زیاد حتی اصلاً نمی‌دانید که در اطرافتان چه موجوداتی وجود دارند.
اپلیکیشن Life Scanner در این راه به‌ کار می‌آید. به کمک این اپلیکیشن و استفاده از تلفن هوشمند، قادر خواهید بود جانوران زنده در اقصی نقاط جهان را ببینید. این اپ برای آموزش و یادگیری فوق‌العاده مفید است.

۵ – RF-Capture
چشمان انسان نمی‌توانند آن طرف دیوار را ببینند، اما RF-Capture می‌تواند. گروهی از دانشمندان دانشگاه علوم کامپیوتر MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی که این دستگاه را توسعه داده‌اند، می‌گویند که RF-Capture با استفاده از سیگنال‌های وایرلس می‌فهمد که کسی که آن طرف دیوار ایستاده است، چه شکلی دارد.
به گفته این محققان، این وسیله با تجزیه‌وتحلیل کردن بازتاب‌‌ سیگنال‌های وایرلس، شکل فرد مدنظر را ترسیم می‌کند. در حقیقت می‌تواند بفهمد کسی که آن طرف دیوار قرار دارد، کیست؛ دست‌خط وی را در حالی که روی هوا می‌نویسد، دنبال کند و حرکات او را در حالی که در طرف دیگر دیوار است، تشخیص دهد.
به‌گفته Popular Science، این دستگاه با بازپخش سیگنال رادیو از طریق یک پخش‌کننده وایرلس کار می‌کند. سپس دریافت‌کننده‌های این دستگاه سیگنال‌های بازتاب‌شده از فرد ناشناس را می‌گیرند و اطلاعاتی که از این سیگنال‌ها به‌دست می‌آید، به تشخیص بدن فردی که طرف دیگر دیوار قرار گرفته است، کمک می‌کند.
این دستگاه قادر است افراد مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد و حرکت آن‌ها را ردیابی کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟