دنیای فناوری به اشیا موهبت دیدن اعطا می‌کند
اینترنت چشم‌ها از راه رسید!
در آینده‌ای نزدیک، هر یک از اشیایی که با ما تعامل دارند، می‌توانند دنیای پیرامون خود را مشاهده کنند. دیدن دنیای اطراف باعث خواهد شد سبک زندگی متفاوت شود و سطحی از آسایش و رفاه برای ما به ارمغان آید. اما برای اینکه اشیا از موهبت دیدن برخوردار باشند، به حسگرهای بصری و دوربین‌های خاصی نیاز دارند که همانند دستیاری، به آن‌ها کمک کند.

در حالی که در این میان نقدها و صحبت‌های فراوانی درباره حریم خصوصی وجود دارد، اما کارشناسان بر این باور هستند که ده‌ها عدد از دوربین‌های کوچک و حتی دوربین‌هایی در مقیاس نانو در آینده‌ای بسیار نزدیک برای اشیا ساخته خواهند شد. دوربین‌هایی که به اشیا این توانایی را خواهند داد تا از هر زاویه‌ای و بلافاصله به مشاهده محیط اطراف خود بپردازند. سرگئی بلونجی، استاد بینایی کامپیوتری در کرنل‌تچ گفته است: «ممکن است موانع قابل توجهی به لحاظ اجتماعی در این قضیه وجود داشته باشد؛ به دلیل اینکه این دوربین‌ها در هر مکانی حضور دارند و به‌طور پیوسته به مشاهده محیط پیرامون خود می‌پردازند. افراد ممکن است سؤال کنند، این دوربین‌ها به چه مکانی اشاره می‌کنند؟ این نگاه کردن چه ارزشی دارد؟ چرا باید به دوربینی نیاز داشته باشم که در تمام مدت شبانه‌روز به من اشاره می‌کند، در حالی که به درستی نمی‌دانم نقطه عطف این پذیرش همگان چه زمانی خواهد بود. اما اگر تحقیق گسترده‌ای درباره انواع مختلفی از فناوری‌های بصری و دوربین‌های هوشمندی که در مکان‌هایی همچون محل کار یا خانه نصب شده است، صورت پذیرد، نشان خواهد داد که این فناوری تا چه اندازه مفید خواهد بود. دستاوردهایی در زمینه بهبود سلامت، کمک به حافظه و پیدا کردن راه‌های جدیدی که به ما توانایی می‌دهد تا از عزیزان خود به بهترین شکل مراقبت کنیم، از مزایای این فناوری است.»

مطلب پیشنهادی

نانوروبات‌های هدایت‌کننده دارو در بدن انسان ساخته شدند!

پیش از اینکه از پیشرفت‌های فناوری خشنود شوید یا برعکس، از ترس، یخچال و فریزر خانه خود را به بیرون پرتاب کنید، ضروری است به واکاوی این دو پرسش بپردازیم که در ابتدا چگونه به این نقطه از پیشرفت دست یافته‌ایم و سرانجام این پیشرفت چه دستاورد و معنایی را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد.

آنچه به معنای واقعی کلمه دیدن است
این موضوع فرصت و چشم‌اندازی مغتنم برای بازار است؛ فرصتی که به نام اینترنت چشم‌ها (Internet of eyes) از آن یاد می‌شود. این فناوری فرصت بی‌نظیری را به وجود خواهد آورد که در آن اشیای گوناگون و بی‌جان به تقویت و بهبود ارتباط میان خود بپردازند. از تعامل لباس‌ها با آینه‌ها تا یخچال و فریزرها با ساختمان‌ها و حتی رنگی که روی دیوار خانه است، همگی به لطف اینترنت چشم‌ها، حرف‌های تازه‌ای برای گفتن خواهند داشت. 
شبیه به اینترنت اشیا، اینترنت چشم‌ها شبکه‌ای از دوربین‌ها و حسگرهای بصری است که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده‌اند و به جمع‌آوری و تبادل اطلاعات بصری در مقیاسی تصورناپذیر و بسیار گسترده‌‌تر از قبل می‌پردازند.
با کمک این فناوری اشیا توانایی دیدن پیدا می‌کنند که این موضوع تأثیر کاملاً محسوسی بر کسب‌وکارها و در نهایت بر زندگی انسان‌ها خواهد گذاشت. در مقیاسی وسیع‌تر و از چشم‌انداز یک بازار تجاری، این فناوری‌های بصری توانایی ضبط کردن، ذخیره کردن و در نهایت تجزیه‌وتحلیل کسب درآمد را خواهند داشت. 

هر سه عامل یادشده از جنبه‌ها و خصیصه‌های بصری و ذاتی این فناوری به شمار می‌روند. جالب‌تر اینکه این سه عامل بر مبنای دریافتی‌های بصری از مصرف‌کنندگان عمل می‌کنند. همین موضوع سطح انتظارات از اینترنت چشم‌ها را بیشتر کرده و کارشناسان را متقاعد ساخته است که اینترنت چشم‌ها این ظرفیت را دارد که تأثیری افقی در تمامی بخش‌های کسب‌وکار و همچنین زندگی انسان‌ها از خود بر جای بگذارد. جان اریک سولم که شرکت تحت سرپرستی او در زمینه تصاویر مربوط به ازدحام جمعیت در خیابان‌ها فعالیت دارد، بر این باور است که اینترنت چشم‌ها تأثیر مثبتی بر جامعه خواهد گذاشت. او در این خصوص گفته است: «در Mapillary، هدف ما درک مکان‌ها و تغییراتی است که بر اثر گذشت زمان در این مکان‌ها رخ می‌دهد. برای این منظور از تصاویر، دوربین‌ها و حسگرهای بصری در ترکیب و تعاملی با بینایی ماشینی استفاده می‌کنیم. 
این نوع فرایند خودکار در نهایت باعث بهبود درک ما از اشیا و اوضاع پیرامون خواهد شد و در نهایت بر روند طراحی ماشین‌های خودران، طراحی ایمن‌تر شهرها‌ی هوشمند و درک مکان‌های دوردست تأثیرگذار خواهد بود. من برای اینترنت چشم‌ها کاملاً هیجان‌زده هستم، به دلیل اینکه اطمینان دارم این فناوری در آینده تبدیل به یکی از مؤلفه‌های کلیدی جوامع بشری خواهد شد.»
این بازار بدون شک به کاتالیزوری تبدیل خواهد شد که انقلاب تکنولوژیک بزرگی را رقم خواهد زد. اهمیت به وجود آمدن یک بازار پرسود جهانی و تأثیرگذاری بی‌بدیل این فناوری بر زندگی انسان‌ها، موضوع محوری و کلیدی اجلاس LDV Vision Summit بود، اجلاسی که در آن متخصصان برجسته صنعت ضمن پرداختن به این موضوع و الهام‌بخشی که این فناوری در صنایع دیگر به وجود خواهد آورد، نحوه کارکرد بصری اینترنت چشم‌ها را بررسی کردند.

عشق در نگاه اول
ترکیب انواع مختلف داده‌های بصری به‌دست‌آمده از عکاسی، تصاویر حرارتی، MRI ،CT، اشعه ایکس، سونوگرافی و نور سفید با بینایی ماشینی، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی که همگی آن‌ها سیگنال‌هایی با کیفیت بالا ارائه می‌کنند، حجم عظیم و تصورنشدنی از داده‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند. داده‌های بسیار ارزشمندی که هیچ‌گاه به این شکل در اختیار ما قرار نداشته‌اند. کافی است چشمان خود را ببندید و کار روزانه ساده‌ای را تصور کنید. آن‌گاه با خود بیندیشید که در بدن شما چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. یک نمای بصری فوری که از نحوه مسواک زدن دندان‌ها ارائه می‌شود، نه تنها یک سیگنال تولید می‌کند، بلکه میلیون‌ها لایه سیگنالی را تولید می‌کند که شامل تحلیل ضربان قلب، فشار خون، ساختار DNA، درجه حرارت بدن و حالات عاطفی شما خواهد بود. آینه‌های داخل حمام توانایی ضبط چند نوع داده بصری را دارند که در هر زمان به لحاظ سلامتی نمره‌ای را نشان می‌دهند. زمانی که در حال نگاه کردن به آن‌ها هستیم، حسگرها میزان الکلی را که در خون وجود دارد یا آثار دخانیاتی که در بدن انسان باقی مانده‌اند، اندازه‌گیری می‌کنند. به احتمال زیاد این داده‌ها در پروژه‌ای که به طول عمر بیشتر منجر می‌شود، استفاده خواهند شد. 

تجزیه‌وتحلیل احساسات از طریق بینایی ماشینی، می‌تواند سریعاً به ما اعلام کند که در یک لحظه آیا مضطرب‌تر، پراسترس‌تر یا شاد‌تر هستیم یا خیر. عمل کردن بر مبنای تمرینات تناسب اندام به‌طور روزانه، نمره‌ای را به ما اختصاص می‌دهد و کمک می‌کند به مرور زمان درک درست‌تری از سلامت خود داشته باشیم. به همین دلیل، اپل دو شرکت Affectiva و Emotient را به‌تازگی خریده است. هر دوی این شرکت‌ها در زمینه تجزیه‌وتحلیل احساسات از طریق بینایی ماشینی فعالیت می‌کنند. این عملیات ساده به تریلیون‌ها فریم اطلاعاتی که به‌طور بالقوه باید ترجمه شوند، نیاز دارند. ارزش این اطلاعات فقط محدود به مشاهده اتفاقاتی که در هر ثانیه رخ می‌دهد، نیست، بلکه به کامپیوترها کمک می‌کنند به تجزیه‌وتحلیل این داده‌ها بپردازند. حسگرهایی که در ساختمان شما قرار دارند، می‌توانند هزینه‌های مربوط به انرژی را با مشاهده مردم و مکانی در ساختمان که آن‌ها به آنجا می‌روند و یادگیری الگوهایی از فعالیتی که مردم انجام می‌دهند، به شکل بهینه‌تری مدیریت کند. شرکت منحصربه‌فردی به نام Enlighted، این چنین تجزیه‌وتحلیل‌هایی را از طریق شبکه‌های متراکم که شامل ترکیبی از حسگرهایی است که داده‌های حرارتی را تولید می‌کنند، انجام می‌دهد. 
جو کاستلو، مدیرعامل Enlighted در این باره گفته است: «از مراقبت‌های بهداشتی تا خرده‌فروشی‌ها و محیط‌های اداری، حسگرهای هوشمند به مدیران ساختمان‌ها و اپراتورها کمک می‌کنند تا تصمیمات استراتژیکی را که همگی ریشه در داده‌هایی دارند که تا پیش از این هیچ‌گاه در اختیار مدیران قرار نداشته است، اتخاذ کنند. یک چنین الگوهای کارآمد و منحصربه‌فردی، واقعاً راه‌گشا هستند. اهرمی که به واسطه این داده‌ها به وجود می‌آید، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا عملیات خود را با محیط زیست سازگار کنند و امید به زندگی را بهبود بخشند.»

شرکت دیگری که از داده‌های بصری به عنوان اهرمی برای پیگیری فعالیت‌های مردم در خرده‌فروشی‌ها، املاک و مستغلات استفاده می‌کند، Placemeter است. آلکس وینتر، مدیرعامل و بنیان‌گذار Placemeter در این راستا گفته است: «این شرکت چشمانی را به شهر شما اهدا کرده است که به کمک آن شهرتان درک می‌کند مردم چگونه در اطرافش حرکت می‌کنند. برای این منظور، این شرکت از امکانات و سرویس‌های شهر به‌منظور بهینه‌سازی منابع و زیرساخت‌ها با هدف ساخت شهری کارآمدتر، ایمن‌تر و هوشمند‌تر استفاده می‌کند. فناوری اینترنت چشم‌ها قصد دارد داده‌های مفیدی را بی‌آنکه حریم خصوصی افراد را در معرض تهدید قرار دهد، ارائه کند. امیدوارم این فناوری به رونق کسب‌وکار و بهبود وضعیت اقتصادی ما منجر شود.» به همین شکل، شرکت‌هایی همچون Canary و Camio به‌تدریج در حال وارد کردن بینایی ماشینی و سیگنال‌های مختلف به درون منازل هستند. این کار با هدف مدیریت بهتر، افزایش سطح کیفی محیط و بهبود امنیت در حال شکل‌گیری است. کلیدهایی که امروزه برای باز کردن در خانه‌ها، ماشین‌ها و دفاتر استفاده می‌شوند، تقریباً بدون تغییر بوده‌اند. این فناوری که در سال 1861 اختراع شد، به‌زودی به تاریخ خواهد پیوست و جای خود را به فناوری‌های بیومتریک همچون اسکن صورت، چشم‌ها و دیگر ویژگی‌های انسانی خواهد داد. 

چرا این فناوری تا این اندازه مهم است؟
اینترنت چشم‌ها به شکلی دقیق‌تر در تعامل با امنیت و مکانیزم‌های احراز هویت به ما کمک خواهد کرد و اعلام می‌کند که به مشخصات فیزیکی خود بیش‌ازپیش اعتماد کنیم. از همه مهم‌تر، سیگنال‌های تولیدشده توسط دستگاه‌های اینترنت چشم‌ها، می‌توانند با سیگنال‌های دیگری ترکیب شوند و درک بهتری به وجود آورند.
EyeClock ،EyeVerify و شرکت‌های دیگر، از مدت‌ها قبل کار روی بیومتریک‌ها را آغاز کرده‌اند تا جای خالی این خلأ را پر کنند. پشتیبانی یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین مزایای فناوری بیومتریک و حسگرها است. ممانعت از هدایت ماشین‌ها توسط رانندگانی که در وضعیت مناسب قرار ندارند و اطمینان پیدا کردن از اینکه فرزندان سالم به خانه باز می‌گردند، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای این فناوری به شمار می‌رود. بدون شک، روزی فراخواهد رسید که خانه شما احساس کند بعد از یک روز طولانی کاری به خانه بازگشته‌اید.

در نتیجه به‌طور خودکار نور چراغی را که در نزدیکی شما قرار دارد زیاد می‌کند و به روبات پیش‌خدمت شما یاد می‌دهد نوشیدنی مورد علاقه‌تان را در حالی که روی کاناپه در حال استراحت کردن هستید، برایتان بیاورد.

اینترنت چشم‌ها؛ فناوری حال و آینده
مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، تنها چند مثال سطحی از اینترنت چشم‌ها بود که نشان می‌داد چگونه این فناوری می‌تواند کسب‌وکار و زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار دهد. از جمله بخش‌های دیگری که می‌توانند از مزایای اینترنت چشم‌ها بهره‌مند شوند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: واقعیت مجازی، تولید، تجارت الکترونیک، واقعیت افزوده، دنیای مد و لباس، چاپ و نشر، تشخیص حرکت، تصویربرداری روباتیک، وارادات و صادرات و بازارهای مالی. فرصت‌های کسب‌وکار بیشتر و همچنین بهبود شرایط زندگی که ما هنوز از درک آن‌ها عاجز هستیم، از دیگر دستاوردهای این فناوری است. 
دوربین‌ها دیگر تنها برای ضبط خاطرات استفاده نمی‌شوند، بلکه این ظرفیت را خواهند داشت تا برای بهبود وضعیت زندگی ما استفاده شوند. این بهبود وضعیت می‌تواند هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه‌ای رخ دهد. مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخش کوچکی از سرفصل‌هایی بودند که در اجلاس LDV  Vision Summit که چندی پیش در NYC برگزار شد، بررسی شدند.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟