تعامل روبات Watch-Bot با زندگی انسانی
روباتی برای افراد فراموش‌کار
زمانی که اوقات خوشی را نمی‌گذرانید، هر چیزی برای شما غیر قابل تحمل می‌شود. به‌طوری که با کوچک‌ترین اتفاقی عصبانی می‌شوید. در چنین شرایطی طبیعی است، بسیاری از کارهایی که باید انجام دهید را فراموش کنید. اما جالب است بدانید اکنون برای این مشکل یا در حالت‌ کلی‌تر فراموش‌کاری انسان‌ها راه‌کار جالبی ابداع شده است. راه‌کاری که بر پایه شبکه‌های عمیق است. این روزها شبکه‌های عمیق جزء مباحث داغ یادگیری ماشینی به شمار می‌روند. یادگیری ماشینی این توانایی را دارد تا در حالت کلی برای هر مشکلی یک الگوی تطبیقی ارائه کند.

1606683296_1_0.gif

برنامه‌های مختلفی وجود دارند که به شما در یادآوری چیزها کمک می‌کنند، اما به شرطی که از آن‌ها درخواست کنید تا موارد مدنظر شما را به شما یادآوری کنند! اما اگر به شما بگوییم به تازگی روباتی پا به عرصه ظهور نهاده است که به شما هشدار می‌دهد ظرف شیر را رها کرده‌اید، چه خواهید گفت؟ روباتی که همانند یک خدمت‌کار حرفه‌ای رفتار می‌کند. یک روبات هوشمند که بر مبنای الگوریتم یادگیری ماشینی غیر نظارتی موفق شده است از عهده این چنین وظایفی برآید. این روبات داده‌های مورد نیاز خود را از ویدیوهای عادی که از مردم مشاهده کرده به دست آورده است. به‌طوری که تعاملات او با اشیا بر پایه این اطلاعات ساخته شده است. بر مبنای آن داده‌ها این روبات اگر چیزی را خارج از روال مرسوم خود مشاهده کند، به خوبی قادر به درک آن خواهد بود. آیا یک کتاب را فراموش کرده‌اید بر دارید؟ آیا فراموش کرده‌اید تلویزیون را خاموش کنید؟ آیا فراموش کرده‌اید ظرف غذا را از مایکروویو خارج کنید؟ Watch-Bots به خوبی با چنین موضوعاتی آشنا است. روباتی که از یک مکانیزم اشاره لیزری برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی

ایسوس روبات خانگی ZenBo را معرفی کرد
یک روبات دوست‌داشتنی خانگی

Watch-Bot

محققان کرل و استفورد در کنفرانس بین‌المللی روباتیک و اتوماسیون 2016 ( ICRA )، از پروژه‌ای به نام Watch-Bot رونمایی کردند. روبات هوشمندی که به‌طور مستقل این توانایی را دارد تا الگوی فعالیت‌های خانگی را یاد گرفته و به شما در یادآوری اتفاقات روزمره و مهم زندگی کمک کند. اگر فراموش کرده‌اید ظرف شیر را در یخچال قرار دهید یا فراموش کرده‌اید تلویزیون را خاموش کنید، یا فراموش کرده‌اید غذا را از مایکروویو خارج کنید، Watch-Bot قادر است این چنین مواردی را شناسایی کرده و بر مبنای پیش زمینه قبلی خود متوجه ‌شود، شما باید این‌کارها را انجام می‌دادید اما فراموش کرده‌اید، در نتیجه هشداری به شما نشان می‌دهد.

Watch-Bot از یک حس‌گر سه بعدی (در این مورد یک کینکت)، یک دوربین منعطف، یک لپ‌تاپ و یک اشاره‌گر لیزری استفاده می‌کند. این روبات به راحتی در آشپزخانه‌ها یا اداره‌ها قابل نصب بوده و بعد از گذشت یک هفته نگاه کردن به فعالیت‌های شخصی یا تجاری مردم، یاد خواهد گرفت آن‌ها در زندگی خود چگونه با وسایل اطراف خود به تعامل می‌پردازند. این روبات 458 ویدیو در ارتباط با فعالیت‌های عادی و طبیعی مردم را جمع‌آوری کرده است. از این تعداد ویدیو 21 مورد در ارتباط با فعالیت‌های مختلف، 23 مورد در ارتباط با انواع مختلف اشیا و 222 ویدیو در ارتباط با فراموش‌کاری‌های مردم است. (فراموش‌کاری‌هایی که به عمد به روبات آموزش‌ داده شده است.) در ارتباط با فرآیند اموزشی به این روبات مجموعه‌ای از فراموش‌کاری‌های رایج انسان‌ها در تعامل با اشیا، همراه با رایج‌ترین مسائلی که یادآوری آن‌ها برای انسان‌ها ضروری است نشان داده شده است.

اما به این روبات گفته نشده است که ترتیب این کارها چگونه است یا این‌که مردم بیشتر چه کارهایی را فراموش می‌کنند که انجام دهند. در نتیجه این روبات بر مبنای روش کاری خود و با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینی احتمالاتی باید توانایی تشخیص الگوها و روابط مابین آن‌ها را به‌طور مستقیم از طریق دوربین‌ها و داده‌های کینکت داشته باشد. این رویکرد بر مبنای تئوری خاص پژوهش‌گران هوش مصنوعی که آن‌را یادگیری بدون نظارت می‌نامند انجام می‌شود. اما این روبات چگونه متوجه می‌شود که چیزی فراموش شده است؟ در جواب باید بگوییم این روبات از اشاره‌گر لیزری برای شناسایی و اشاره به شی هدفی که فراموش شده و نیازمند یادآوری است استفاده می‌کند. Watch-Bot از یک حس‌گر Kinect v2 که توانایی دنبال کردم فریم‌های RGB-D فعالیت‌های انسانی را دارد، یک لپ‌تاپ که فعالیت‌های فراموش شده یا اشیا رها شده‌ را شناسایی می‌کند، یک دوربین انعطاف‌پذیر و یک اشاره‌گر لیزری که برای شناسایی اشیا و اشاره به آن‌ها استفاده می‌کند، ساخته شده است. این روبات بر مبنای سلسله مراحلی قادر است فعالیت‌های فراموش شده را شناسایی کند.

این روبات در گام اول، از یک مدل یادگیری ماشینی و بر مبنای ورودی کینکت برای شناسایی یک فعالیت فراموش شده و اشیا مرتبط با این فعالیت استفاده می‌کند. در ادامه نمایی از کینکت با تصاویر دوربین ترسیم کرده و کادری روی اشیایی که در نمای دوربین قرار دارند ترسیم می‌کند. سرانجام دوربین نصب شده در این روبات، پایه، لنز و شیب اشاره‌گر لیزری را روی شی هدف تنظیم می‌کند. در مدت زمان آزمایش، watch-Bot موفق شد هر کاری که توسط عامل انسانی به دست فراموشی سپرده شده بود را به او گوشزد کند. این روبات در مجموع در 60 درصد موارد موفق ظاهر شد. وظایفی که این روبات با موفقیت به یادآوری آن‌ها پرداخت، عبارت بودند از: قرار دادن کتاب مطالعه شده در قفسه‌ کتاب‌ها، خاموش کردن مانیتور زمانی که دیگر از کامپیوتر استفاده نمی‌شود، بازگرداندن دو مرتبه ظرف شیر در فریزر و برداشتن غذا از مایکروویویی که غذا را آماده کرده است. نظر‌سنجی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌کنندگان بر کارآمد و مفید بودن این روبات اذعان داشته‌اند.

روباتی که نمی‌داند مایکرویو چیست یا شیر ممکن است فاسد شود!

نکته‌ای که در ارتباط با این روبات باید به آن توجه داشته باشید، این است که اساسا این روبات هیچ‌گونه ایده‌ای مبنی بر این‌که چگونه باید این موارد را گوشزد کند ندارد. او اصلا نمی‌داند مایکرویو چیست یا شیر فاسد می‌شود. او هیچ‌گونه درک معنایی از صحنه‌هایی که مشاهده می‌کند ندارد. او همه این کارها را از طریق الگوریتم‌های یادگیری ماشینی بدون نظارت انجام داده و به ردیابی الگوهای احتمالی برای شناسایی فعالیت‌های فراموش شده می‌پردازد. او این‌گونه تصور می‌کند که هر زمان شخصی چیزی را از یخچال بر می‌دارد، تقریبا باید آن‌را دو مرتبه به یخچال باز گرداند و در این نقطه است که به آن شی اشاره می‌کند. در بیشتر موارد این فقدان درک باعث می‌شود تا این روبات مفید واقع شود. اما برای آن‌که این روبات در ارتباط با شناخت اشیا جدید مشکلی نداشته باشد، این توانایی را دارد تا از طریق الگوریتم‌های جدید شناسایی، خود را با اشیا جدید تطبیق دهد. در نتیجه به مرور زمان قادر است در ارتباط با تجربیات جدیدی که هیچ‌گونه دانش قبلی در ارتباط با آن‌ها ندارد، موفق ظاهر شود. محققان اکنون در تلاش هستند تا به این روبات این قابلیت را ارائه کنند تا از طریق ویدیوهای آنلاین دانش خود را بسط داده و از طریق محتوایی که مردم در شبکه یوتیوب به اشتراک قرار می‌دهند در قالب پروژه RoboWatch سطح دانش خود را افزایش دهد.

===============================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟