یک روبات دوست‌داشتنی خانگی
ایسوس روبات خانگی ZenBo را معرفی کرد
هر چه به سمت آینده حرکت می‌کنیم، زندگی ما بیشتر به فناوری‌ها وابسته می‌شود. در حالی که فناوری‌های پیشرفته همچون روبات‌ها در محیط‌های کاری باعث از بین رفتن مشاغل می‌شوند، اما در بعد خانگی خود راحتی و آسایش را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. بر همین اساس شرکت ایسوس موفق به طراحی روبات چند منظوره‌ای شده است که نه تنها برای افراد سالخورده بلکه برای افراد عادی نیز می‌تواند راحتی و آسایش را به همراه آورد. حال سوال این است، آیا این روبات دوست‌داشتنی، می‌تواند کاربران را به خرید خود متقاعد سازد؟

1606683296_1_0.gif

ایسوس به‌طور رسمی در جریان برگزاری کامپیوترتکس 2016 از روبات خانگی خود موسوم به ZenBo رونمایی کرد. جانی شیه، مدیرعامل ایسوس در جریان برگزاری این رویداد به روی صحنه رفت و پیش از آن‌که اشاره‌ای به ZenBo کند، در ارتباط با روبات‌های خانگی گفت: «ایسوس در نظر دارد تا محاسبات روباتیک را به درون هر خانه‌ای وارد کند. محاسباتی که به منظور کمک، سرگرمی و همراهی در اختیار هر خانواده‌ای قرار داشته باشد. با توجه به این‌که سالمندان در اولویت خاصی قرار دارند. روبات خانگی ZenBo نیز به منظور سرویس دهی به افراد سالمند طراحی شده است.»

مطلب پیشنهادی

گالری عکس: زن‌بوک ۳ نازک‌تر، سبک‌تر و سریع‌تر از مک‌بوک

از جمله ویژگی‌های جالب توجه و منحصر به فرد این روبات به توانایی برقراری ارتباط با دستگا‌ه‌های هوشمند خانگی و تجهیزات سنتی فناوری‌محور باید اشاره کرد. در نتیجه بدون هیچ‌گونه مشکلی با گجت‌های اینترنت اشیا و دستگاه‌های قدیمی توانایی برقراری ارتباط را دارد. این روبات به شما این توانایی را می‌دهد تا از وجود شخصی که در پشت درب خانه قرار دارد با استفاده از یک دوربین متصل به شبکه آگاه شده و با استفاده از فرمان‌های صوتی به روبات اجازه دهید درب خانه را باز کند. اتصال به لامپ‌ها، تلویزیون و سیستم‌های برودتی خانه ( وسایل خنک کننده و گرم کننده) از دیگر ویژگی‌های جالب توجه این روبات به شمار می‌رود. (البته به شرطی که با زبان درستی با او به تعامل بپردازید.) این روبات به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند در اطراف خانه حرکت کرده و با استفاده از دستورات صوتی که به او گفته می‌شود، جهت‌ها را تشخیص دهد. ایسوس در طراحی این روبات سعی کرده است حداکثر انعطاف‌پذیری را به خرج نهد، به‌گونه‌ای که یک صفحه لمسی در نمای جلویی روبات به کاربر این توانایی را می‌دهد تا یک تماس تصویری را با او قرار کند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد تا خریدهای آنلاین خود را انجام داده یا حتی ویدیوها را به صورت استریم‌های آنلاین مشاهده کند.

قابلیت برنامه‌ریزی دقیق این روبات به منظور یادآوری قرارهایی که از قبل به او گفته شده است به کاربر این توانایی را می‌دهد تا برنامه‌های مشابهی که برای این منظور وجود دارند و در بعضی موارد کاربردی نیستند را به کناری قرار داده و از این روبات استفاده کند. به‌طور مثال، فرض کنید با دکتر خود قرار ملاقاتی دارید یا باید داروهای خود را در زمان خاصی مصرف کنید، در چنین مواردی این روبات کاملا کاربردی به شمار می‌رود. این روبات همچنین این توانایی را دارد تا پیام‌های اضطراری را زمانی که زمین خوردید یا از پله‌ها به پایین سقوط کردید برای اعضا خانواده شما ارسال کند. جالب آن‌که این روبات را می‌توان همانند یک دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار داد، به این شکل که در زمان‌هایی که در خانه حضور ندارید، از دوربین این روبات به منظور کنترل محیط خانه استفاده کنید.

 اما توانایی‌های زن‌بو محدود به مواردی که به شما گفتیم نیست، به‌طوری که در ارتباط با تعامل با کودکان قادر است آهنگ‌هایی را برای آن‌ها پخش کرده، داستان‌هایی را با صدای بلند خوانده یا حرکات جالبی از خود نشان دهد. ایسوس همچنین یک برنامه توسعه زون‌بو را معرفی کرده است، یک کیت توسعه که در صورت موفقیت‌آمیز بودن فروش این روبات در بازار برای توسعه قابلیت‌های آن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به قابلیت‌های زون‌بی چاره‌ای نداریم تا زن‌بو را با روبات خانگی پپر محصول سافت‌بانک مورد مقایسه قرار دهیم. مقایسه ما نشان می‌دهد که هر دو روبات ویژگی‌های تقریبا مشابهی دارند با این تفاوت که رقیب ژاپنی بلندتر بوده و زون‌بی اگر در نظر دارد که به حیات خود ادامه دهد و از همه مهم‌تر دلیل قانع کننده‌ای برای خرید خود ارائه کند، لازم است تا قد خود را افزایش دهد! ایسوس رقم 599 دلار را برای این روبات تعیین کرده است، این رقم برای یک روبات خانگی رقم بسیار پایینی به شمار می‌رود، اما بدون شک در جهت فروش بهتر و بیشتر این روبات نقش به سزایی را ایفا خواهد کرد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟