بازگشت حقیقی اویل به رزیدنت
وحشت بقا: نگاهی به بازی رزیدنت ایول ۷
از دوران حکمرانی بر کنسول پلی‌استیشن تا شاهکار ماندگار شینجی میکامی در قسمت چهارم، مجموعه رزیدنت اویل در مدت بیست سال همچنان یکی از قدرتمندترین و پرطرف‌دارترین نام‌های دنیای بازی باقی مانده است. اگرچه قسمت‌های پنجم و ششم رزیدنت اویل با فاصله گرفتن از قسمت‌های قبل و تبدیل شدن به یک بازی کاملاً اکشن، آن‌قدر از ریشه‌های اصلی خود فاصله گرفتند که تنها دنیا و نام شخصیت‌های معروف آن را همراه خود داشتند. حالا یک بار دیگر نوبت تغییر نگاه سازندگان و پیوستن آن‌ها به ندای «بازگشت به ریشه‌ها»ی طرف‌داران رسیده است.

شینجی میکامی در «رزیدنت اویل ۴» نماهای ثابت و صحنه‌های از پیش رندر شده را کنار گذاشت و با زاویه دوربین روی شانه و سوم شخص، تعریف تازه‌ای از این مجموعه ارائه داد که به یکی از ماندگارترین و بهترین بازی‌های تاریخ تبدیل شد. کپکام برای قسمت هفتم تمام آنچه را  که پیش از این در سال‌های گذشته از این مجموعه می‌شناسید دور ریخته و بازی کاملاً جدیدی ساخته است که در ابتدا با زاویه دوربین اول شخص خود همه مخاطبان را غافل‌گیر و البته نگران کرد.

مطلب پیشنهادی

می‌خورید یا می‌برید: نگاهی به کنسول جدید نینتندو سوییچ
نینتندو همچنان به نوآوری و ایده‌های جدید اعتقاد دارد

اما برخلاف چیزی که بیشتر منتقدان و مخاطبان انتظار داشتند، «رزیدنت اویل ۷» نه تنها به ریشه‌های اصلی و قدیمی خود بازگشته، بلکه یک بار دیگر مانند گذشته سبک «وحشت بقا» (Survival horror) را از نو معرفی کرده است. رزیدنت اویل ۷ بعد از قسمت نخست روی کنسول گیم کیوب و البته قسمت دوم، بهترین بازی در تاریخ این مجموعه و البته یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های دنیای بازی است.

روایت تازه
آغاز داستان قسمت هفتم شباهت فراوانی به «سایلنت هیل ۲» دارد و یادداشتی از همسرتان شما را به عمارتی متروک و عجیب می‌رساند و بعد از سه سال اولین جرقه‌های امید را برای یافتن وی زنده می‌کند. البته قرار نیست با شخصیت‌پردازی و داستان به‌یادماندنی سایلنت هیل۲ طرف باشید و شخصیت‌ها و موقعیت‌های داستانی تنها بهانه‌ای برای فضاسازی و ایجاد دلهره و ترس در بازی است. ایتان همسر خود را در زیرزمین عمارت پیدا می‌کند، اما میا به او حمله می‌کند و ایتان برای حفظ جان خود مجبور می‌شود همسر خود را از بین ببرد. طولی نمی‌کشد که ایتان توسط خانواده بیکر گرفتار می‌شود که ساکنان عجیب‌ و غریب عمارت دورافتاده هستند و در تمام طول بازی دست از تعقیب شما برنمی‌دارند. بیکرها یک تهدید دائمی هستند و تا فرصت مناسبی که سازندگان برای مبارزه نهایی با هرکدام ترتیب داده‌اند از راه نرسد، از بین نمی‌روند. همین تهدید دائمی یکی از جذابیت‌ها و البته مهم‌ترین برگ برنده داستان در تجربه ترس و وحشت است. سازندگان به‌خوبی موفق شده‌اند تا با روند حساب شده و عمارت بزرگ بیکرها، از یک بازی مخفی‌کاری فاصله بگیرند. اگرچه بیشتر وقت‌ها باید با احتیاط حرکت کنید و خانواده بیکر را از یاد نبرید، اما هیچ‌وقت احساس نمی‌کنید این تهدید دائمی لذت گشت و گذار در عمارت و بخش‌های مختلف آن را از شما گرفته است. رزیدنت اویل ۷ اگرچه شما را بدون اسلحه رها نمی‌کند، اما بیش از هرچیز و مانند قسمت‌های نخست مجموعه بر رفت ‌و آمد در محیط، پیدا کردن آیتم‌های مختلف، حل معماها و تلاش برای رسیدن به بخش‌های جدید عمارت استوار است.

شکل 1- این نما از عمارت بیکرها حتماً شما را به یاد ورودی عمارت اصلی قسمت نخست رزیدنت اویل خواهد انداخت. 

استودیوها و سازندگان ژاپنی با اینکه همچنان یکی از قطب‌های برتر بازی‌سازی هستند، اما سال‌هاست ریشه‌های خود را برای به دست آوردن بازارهای غربی از دست داده‌اند و محصولاتشان میان سلیقه شرقی و غربی گرفتار شده‌اند. خوش‌بختانه سازندگان ژاپنی یک بار دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که به تجربه و دستاوردهای خود اعتماد و محصولی را آماده کنند که در ساخت آن مهارت دارند و به‌خاطر آن معروف شده‌اند. با توجه به همین نکته هم بسیاری از ناشران ابتدا نسخه ژاپنی بازی‌ خود را منتشر می‌کنند و در صورت رضایت و درخواست مخاطبان، سراغ نسخه انگلیسی آن می‌روند. رزیدنت اویل ۷ هم دست‌پخت همین نگاه است، اما با این تفاوت که کپکام سراغ چیزی رفته است که کاملاً در ساخت آن مهارت دارد و پیش از این بارها امتحان خود را پس داده است. حالا دیگر فرقی نمی‌کند کدام مخاطب را هدف بگیرید؛ زیرا بازی خوب و بدون نقص هیچ مرزی نمی‌شناسد. کپکام بودجه سنگین قسمت ششم و نیروی انسانی فراوان آن را کنار گذاشته و رزیدنت اویل را از نو تعریف کرده است. قسمت هفتم از یک جنبه دیگر هم اهمیت فراوانی دارد و با اینکه از نظر عددی ادامه مجموعه اصلی است، اما هیچ‌کدام از شخصیت‌های آشنای این مجموعه در آن حضور ندارند. هرچند در طول بازی اشاره‌های بی‌شماری به دنیای بازی و نشانه‌های محبوب آن می‌شود که برای یافتن بعضی از آن‌ها به دقت و بررسی فراوانی در جزییات محیط‌ها احتیاج دارید.

وحشت بقا
سبک وحشت بقا ویژگی‌های مختلفی دارد که تعدادی از آن‌ها با گذشت زمان و نگاه متفاوت سازندگان در بازی‌هایشان تغییر کرده است. اما می‌توان بازی‌های این سبک را در سال‌های گذشته به دو دسته تقسیم کرد و با بررسی آن‌ها به نسل جدید این سبک محبوب پرداخت. دسته اول بازی‌هایی هستند که بیشتر در سبک ماجرایی هستند و تلاش می‌کنند با طراحی محیط‌های خاص، کمک گرفتن از صداگذاری و ترساندن مخاطب با تغییرهای ناگهانی، ترس و وحشت لازم را تدارک ببینند و مخاطب هم باید در این میان به حل معماها و بررسی محیط بپردازد. در این دسته از بازی‌ها اگر دشمنی هم وجود داشته باشد، نمی‌توانید با آن‌ها مبارزه کنید و واقعیت آن است که سلاح و مهمات لازم را هم در اختیار ندارید. به این ترتیب، همواره در دلهره و اضطراب هستید و کاری از دستتان ساخته نیست. اما دسته دوم بازی‌هایی هستند که با حفظ ویژگی‌های دسته نخست، تلاش می‌کنند تا اکشن و ضرباهنگ کافی را هم با در اختیار گذاشتن سلاح و مهمات کافی فراهم کنند. این بازی‌ها بیشتر از آنکه ترسناک یا دلهره‌آور باشند، بر بخش اکشن تمرکز می‌کنند و اضطراب را تنها در میان‌پرده‌ها و صحنه‌های سینمایی به تصویر می‌کشند. ناگفته پیداست هیچ‌کدام تعریف کلاسیک و مورد پسند طرف‌داران وحشت بقا نیستند. اما رزیدنت اویل ۷ با ترکیب این دو دسته با یکدیگر بار دیگر به الگوهایی که با آن‌ها شناخته می‌شود بازگشته است.

شکل 2- اگر صاحب PSVR هستید، می‌توانید تمام بازی را با واقعیت مجازی تجربه کنید. 

اگرچه وحشت بقا از محیط‌ها و دشمنان ترسناک خالی نیست، اما دلهره و اضطرابی که این سبک با آن شناخته می‌شود بیشتر به‌خاطر ناشناخته بودن محیط، آمادگی نداشتن شخصیت‌ها برای مبارزه و کمبود بسیار شدید مهمات و آیتم‌های بهبود سلامتی است. شخصیت‌ها می‌توانند مبارزه کنند اما باید برای هر قدم و هر گلوله برنامه‌ریزی و خود را برای هر موقعیت جدید و ناشناخته‌ای آماده کنند. حتی برای جابه‌جایی انواع آیتم‌هایی که برای حل معماها یا پشت سر گذاشتن بخش‌های مختلف احتیاج دارید هم باید برنامه‌ریزی کنید. شما در آنی نمی‌توانید تمام سلاح‌ها و مهمات، کارت‌ها و کلیدهای عبور یا آیتم‌های سلامتی را داشته باشید و با خیال راحت حرکت کنید. شما برای بقا تلاش می‌کنید و رزیدنت اویل ۷ معنای کامل تلاش برای بقا و زنده ماندن در میان لذت حل معماها و مبارزه‌های نفس‌گیر است.

صحنه‌ها و محیط‌های بازی جزییات بسیار فراوانی دارند و استفاده از زاویه دوربین اول شخص نیز باعث شده است تا بیشتر از قبل درگیر بازی شوید.

با توجه به آنچه گفته شد، قسمت هفتم شباهت بسیار زیادی به نخستین قسمت این مجموعه دارد و کسانی که دوران طلایی رزیدنت اویل را تجربه کرده باشند، بسیار زودتر از دیگران با بازی ارتباط برقرار می‌کنند. مانند قسمت نخست اینجا هم کارتان را در یک عمارت آغاز می‌کنید که در ابتدا بخش‌های مختلف آن در دسترس نیستند. اما خیلی زود متوجه می‌شوید با یک نقشه بزرگ و پیچیده طرف هستید که بخش‌های داخلی و بیرونی عمارت را به یکدیگر پیوند می‌دهد. هر بخش هم ویژگی‌ها و مبارزه نهایی خاص خود را دارد و همواره تلاشتان این است تا دایره جست‌وجوی خود را بیشتر گسترش دهید. در این میان، یکی از ویژگی‌های جذاب سبک وحشت بقا که ریشه در بازی‌های ماجرایی دارد هم به این مجموعه بازگشته است. معمولاً در طول بازی با معماها یا موانعی روبه‌رو می‌شوید که تا مدت‌ها و تا قدم گذاشتن به بخش‌های جدید حل نخواهند شد. به این ترتیب هرچند در داستان پیشرفت کرده و به بخش‌های جدید قدم گذاشته‌اید، اما همواره باید به قسمت‌هایی که قبلاً آن‌ها را پشت سر گذاشته‌اید هم سر بزنید. این رفت‌ و آمد پیوسته درون یک نقشه واحد یکی دیگر از الگوهای سنتی وحشت بقا است که به‌خوبی برای مخاطبان نسل جدید در قسمت هفتم بازسازی شده است. افزون بر این سازندگان یک بار دیگر سراغ سیستم کوله‌پشتی (Inventory) و مدیریت آیتم‌ها رفته‌اند و البته صندوق‌های دوست‌داشتنی نگهداری از آیتم‌ها و دسترسی به آن‌ها در اتاق‌های امن را نیز از یاد نبرده‌اند. طبق معمول هم باید در محیط کوله‌پشتی ترکیب آیتم‌ها با یکدیگر را امتحان کنید. البته ناگفته نماند که هرکدام از آیتم‌ها فضای مشخصی را به خود اختصاص می‌دهند و بهتر است همواره چند خانه را برای برداشتن آیتم‌های جدید کنار بگذارید.

نزدیک‌تر
صحنه‌ها و محیط‌های بازی جزییات بسیار فراوانی دارند و استفاده از زاویه دوربین اول شخص نیز باعث شده است تا بیشتر از قبل درگیر بازی شوید. از طرفی زاویه دوربین اول شخص دیدتان را محدودتر می‌کند و همین موضوع دلیل اضطراب و احساس امنیت نداشتن در محیط‌های بسته یا باز است. شما نمی‌دانید پشت سرتان چه خبر است و سازندگان می‌توانند هر لحظه شما را از نماهایی که به آن‌ها تسلط کافی ندارید غافل‌گیر کنند. افزون بر این، زاویه دوربین جدید مکانیک نشانه‌گیری و در نتیجه مبارزه‌های بسیار بهتری را هم فراهم کرده است. مهمات در بازی از اهمیت فراوانی برخوردار است و نشانه‌گیری صحیح اولین چیزی است که به آن احتیاج دارید. با ورود به بخش‌های تازه باید با دشمنان جدیدی نیز مبارزه کنید که به‌راحتی تمام مهماتتان را خالی می‌کنند. اما نشانه‌گیری درست یا شلیک به قصد کندتر کردن دشمنان برای فرار یکی از بهترین راه‌هایی است که به‌لطف زاویه دوربین عالی و بدون نقص بازی فراهم شده‌اند.
چاقو، شعله‌افکن و اسلحه کمری ساده و البته به سنت گذشته، یک راکت لانچر که در موقعیت‌های حساس داستانی به دادتان می‌رسد، تنها سلاح‌های بازی هستند که باید برای استفاده از هرکدام حسابی برنامه‌ریزی کنید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید بهتر است در بیشتر ملاقات‌هایتان با خانواده بیکر فرار کنید و با آن‌ها درگیر نشوید تا زمان مناسب فرا برسد. یکی از مکانیک‌های تازه مجموعه دفاع کردن در برابر ضربه‌ها و حمله‌های مستقیم است که به زمان‌بندی مناسبی احتیاج دارد و اگر به‌موقع از خودتان دفاع کنید می‌توانید در بخش زیادی از خط سلامتی‌تان صرفه‌جویی کنید. البته از میان برداشتن موقت هرکدام از بیکرها این موقعیت را در اختیارتان قرار می‌دهد تا با خیال راحت‌تری قسمت‌های مختلف عمارت را بررسی و آیتم‌ها و از همه مهم‌تر نوارهای ویدیویی را پیدا کنید.

شکل 3- جدا از مدیریت آیتم‌ها، می‌توانید هرکدام را به یکی از جهت‌های دسته اختصاص دهید.

بخشی از داستان و فضاسازی رزیدنت اویل ۷ برعهده نوارهای ویدیویی است که در قسمت‌های مختلف پخش شده‌اند و هرکدام روایت کوتاهی در ارتباط با عمارت هستند و گاهی شما را در بازی اصلی راهنمایی می‌کنند. اما ویژگی جذاب نوارهای ویدیویی این است که می‌توانید خودتان آن‌ها را بازی کنید و در قالب شخصیت‌هایی که پیش از شما در عمارت بوده‌اند قرار بگیرید. اوج روایت سینمایی و دلهره‌آور سازندگان نیز در قالب همین ویدیوها است. گاهی شما از روایت نوارهای ویدیو جلوتر هستید و گاهی آن‌ها از شما جلوتر هستند و همین نکته مانند یافتن دست‌نوشته‌های آلن در بازی آلن ویک، هیجان و اضطراب بی‌نظیری را به ضرباهنگ بازی اضافه می‌کند. در پایان انتظار نداشته باشید تمام رازها و معماها حل و تمام سؤال‌های بی‌جواب در بخش داستانی و پایان‌بندی بازی پاسخ داده شوند. برای جمع‌آوری چیزهای باقی‌مانده و به دست آوردن جایزه‌هایی مانند ارتقای جزیی در بخش سلامت و اسلحه‌ها باید از نو بازی کنید و برای پاسخ سؤال‌های داستانی بازی چاره‌ای جز انتظار برای منتشر شدن محتواهای دانلودی تازه یا صبر کردن برای قسمت هشتم ندارید.

فرقی نمی‌کند کدام مخاطب را هدف بگیرید؛ زیرا بازی خوب و بدون نقص هیچ مرزی نمی‌شناسد. 

رزیدنت اویل ۷ یکی از بهترین بازی‌های نسل هشتم است که یک بار دیگر هویت حقیقی این مجموعه قدیمی و پرطرف‌دار را به آن بازگردانده است. کارگردانی موفق بازی و هدف مشخص سازندگان، یک بازی یکپارچه و موفق در تمام جنبه‌ها را در اختیار مخاطبان قرار داده است که تازه‌کارها و مخاطبان قدیمی را به یک اندازه راضی و خشنود می‌کند. امیدواریم موج جدید وحشت بقا و بازگشت بازی‌ها و سازندگان به ریشه‌ها و البته آنچه مورد پسند مخاطب است، همچنان ادامه داشته باشد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟