المپیک واقعی؛ بازی های مجازی
فناوری‌های نوآور بازی‎های المپیک ریو ۲۰۱۶
فناوری برای تغییر سبک زندگی همواره با سرعت زیادی در حال پیشرفت بوده است. اکنون، چهار سال پس از برگزاری بازی‎های المپیک 2012 لندن، ورزش‎های المپیک 2016 ریو نیز برخی از این ابداعات و نوآوری‎ها را به منظور افزایش سطح عملکرد ورزشکاران به خدمت گرفته است تا هیجان تماشای این رقابت‎ها بیش از گذشته شود. در ادامه نگاهی اجمالی به برخی از این نوآوری‎ها می‌اندازیم که قرار است برای نخستین‌بار در برزيل به کار گرفته شوند.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مجموعه مقالات پرونده ویژه «المپیک واقعی، بازی‌های مجازی» است. برای دانلود این پرونده ویژه می‌توانید اینجا کلیک کنید.

والیبال و والیبال ساحلی
ریو 2016 اولین دوره از بازی‎های المپیک خواهد بود که در آن تیم‎های والیبال می‎توانند با استفاده از بازنگری‎های ویدیویی‌، تصمیمات داوران را به چالش بکشند. داور دوم با استفاده از تصاویر تلویزیونی تشخیص خواهد داد که اعلام نظر داور اصلی تا چه میزان صحیح بوده است. در حالی که داور دوم مشغول بررسی شکایات تیم‎ها از وضعیت داوری است، بازپخش صحنه‎ها در محوطه ورزشگاه روی نمایشگر بزرگی به نمایش درخواهد آمد.

کریستیانا فیگویرا، مدیر بخش والیبال کمیته سازمان‌دهی ریو 2016 می‎گوید: «تماشاگران با نفس‎های حبس‌شده در سینه منتظر اعلام نتیجه خواهند بود. انتظار داریم با پخش این صحنه‎ها، هم‌زمان شاهد موجی از فریادهای مخالفت و تشویق باشیم.»

شنا
حتی در رقابت‎های حرفه‎ای در سطح المپیک نیز به‌درستی مشخص نیست که شناگرانی که در مسابقات شنا با مسافت طولانی شرکت می‎کنند، به‌درستی کل طول استخر را طی می‌کنند و به لبه‎ها می‎رسند یا خیر. در  ریو 2016، شمارنده‎های دیجیتالی طول استخر از امگا، به بررسی این موضوع کمک خواهند کرد. این دستگاه در رقابت‎های سبک آزاد 800 و 1500 متر استفاده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

المپیک نوآورانه‌ها
مقدمه پرونده ویژه المپیک ریو ۲۰۱۶

این شمارنده‎های دیجیتالی طول استخر، در پایین هر ردیف از خط‎های مسابقه و نزدیک نقاط بازگشت قرار خواهند گرفت و زمانی که شناگر به صفحه لمسی روی دیوار ضربه بزند، به طور خودکار تعداد رد شدن‎های طول استخر را به‎روزرسانی می‎کند.

ادواردو گایوتا، مدیر بخش شنای المپیک ریو 2016 می‎گوید: «به محض اينكه شناگران مسیر را دور می‎زنند، می‎توانند ببینند که چه مسافتی را شنا کرده‎اند. در نتیجه ورزشکاران می‎توانند بیشتر روی وضعیت عملکرد خود تمرکز کنند.» این سیستم برای اولین‌بار در سال 2015 در رقابت‎های جهانی کازان روسیه استفاده شد و در ماه می‎ 2016 نیز در رقابتی آزمایشی برای مسابقات المپیک امتحان شد.

قایق‌رانی سرعتی و پارویی
فناوری جی‎پی‎اس به علاقه‌مندان کمک خواهد کرد تا رقابت‎های قایق‌رانی سرعتی و پارویی در ریو را با جزئیاتی به‌مراتب بیشتر از گذشته دنبال کرده و مسابقات را به صورت زنده روی نمایشگرهای بزرگ تماشا کنند. با کمک دستگاه‎های جی‎پی‎اس متصل‌شده به هر قایق، تماشاگران می‌توانند اطلاعات مهمی‎ از جمله سرعت و مسیر هر قایق را مشاهده کنند. این سیستم سال گذشته در مسابقه‌ای آزمایشی در جنوب ریو استفاده شد.

سباستین کاترین، مدیر بخش قایقرانی مسابقات ریو 2016 می‎گوید: «این سیستم، تجربه تماشاچی را از مشاهده این رقابت‎ها به کلی تغییر خواهد داد. صفحه نمایش‎های بزرگ این امکان را فراهم می‎کنند تا بتوان تاکتیک‎های گوناگونی را که تیم‎های مختلف استفاده می‌کنند، به‌ویژه در زمان تغییر سرعت مشاهده کرد.»

تیر و کمان
در این باستانی‎ترین رقابت جهانی، سیستم امتیازدهی الکترونیک جایگزین رأی داور خواهد شد. هرچند ممکن است صفحات هدف شبیه به همان شیوه گذشته باشد، اما در حقيقت آن‌ها تنها بخش ظاهری از سیستمی مجهز به سنسورهای فوق‌پیشرفته‎ای هستند که تجربه تماشای این ورزش را برای تماشاگران تغییر خواهند داد.
لویس ادواردو آلمیدا، مدیر بخش تیر و کمان بازی‎های المپیک ریو 2016 می‎گوید: «وقتی تیر به هدف برخورد می‎کند، این سیستم بلافاصله امتیاز را روی نمایشگر بزرگی نشان می‎دهد. استفاده از این فناوری دقیق‎تر است و بسیار سریع‎تر عمل می‎کند.»

این سیستم جدید می‎تواند مکان دقیق برخورد تیر به هدف را با دقت 0.2 میلی‌متر شناسایی کند که بسیار دقیق‎تر از چشم انسان است. امتیاز کسب‌شده نیز ظرف کمتر از یک ثانیه بعد از برخورد تیر به هدف روی صفحه نمایش نشان داده می‎شود. همچنین برای اضافه کردن هیجان بیشتر به رقابت‎ها، تماشاچیان می‎توانند در لحظه انجام مسابقات میزان ضربان قلب ورزشکاران را نیز مشاهده کنند.

تیراندازی 
از زمان مسابقات بیجینگ چین در سال 2008، در ورزش تیراندازی از تجهيزات الکترونیکی استفاده می‎شد. در ریو 2016، این سیستم امتیازدهی با ترکیب فناوری لیزری و جایگزینی آن با سیستم صوتی قبلی به‎روزرسانی شده است.
اریکسون آندریاتا، مدیر بخش تیراندازی بازی‎های المپیک ریو 2016 می‎گوید: «ما می‎توانیم امتیازات را با دقتی در حد میلی‌متر محاسبه کنیم.»

همچنین فناوری پیشرفته به افزایش سطح امنیت این ورزش نیز کمک خواهد کرد. برچسب‎های تشخیص امواج رادیویی (RFID) به تمام تفنگ‎های مورد استفاده در رقابت‎های المپیک امسال متصل خواهد شد تا متصدیان بدانند در هر زمان سلاح‎ها در چه مکانی قرار دارند.

وزنه‌برداری
وزنه‌برداری یکی از مهیج‎ترین ورزش‎های المپیک محسوب می‎شود؛ ورزشی که در عین سادگی محدودیت‎های قدرت انسانی را آزمايش می‌کند. یکی از مواردی که با کمک فناوری در رقابت‎های ریو 2016 لذت تماشای این مسابقات را برای تماشاچیان دوچندان می‎کند، دوربين متحركی است که در تمام لحظات حرکت ورزشکار روی سکو، او را تعقیب می‎کند.

ادواردو ویلانوا، مدیر فنی بخش وزنه‌برداری ریو 2016 می‎گوید: «ما می‌توانیم تمام لحظات را به طور کامل ثبت کنیم. در حالت معمول تنها کافی است که صحنه‎ها را از پهلو و روبه‌رو ضبط کنید، اما با کمک این فناوری تمام زوایا را پوشش خواهیم داد.»

واقعیت مجازی 
واقعیت مجازی نیز یکی دیگر از فناوری‎های نوظهوری است که در بازی‎های المپیک امسال از آن استفاده خواهد شد. برای اولین بار، خدمات پخش المپیک (OBS) تصاویر مراسم افتتاحیه و اختتامیه و همچنین بازی‎های روزانه المپیک ریو 2016 را با کیفیت بسیار عالی به شکل واقعیت مجازی پخش خواهد کرد.

قبل از شروع رسمی‎ این رقابت‎ها، سامسونگ یک فیلم واقعیت مجازی 360 درجه‎ای با نام Vanuatu Dreams را در این خصوص منتشر کرده است که تجربه استفاده از عینک‎های واقعیت مجازی این شرکت کره‎ای را به نمایش می‎گذارد. این فیلم سه‌دقیقه‎ای دو بازیکن والیبال ساحلی در جزیره Vanuatu به نام‎های میلر پتا و لینلان مچوتا را بعد از کسب جواز صعود به بازی‎های ریو 2016 به تصویر کشیده است.

پوشیدنی‎ها
شرکت پرداخت الکترونیکی «ویزا» با مشارکت بانک برزيلی برادسکو، دستبند مبتکرانه‌ای ارائه کرده است که بازدیدکنندگان المپیک ریو 2016 می‎توانند از آن به عنوان کارت پرداخت غیرتماسی برای خرید مایحتاج و خدمات ارائه‌شده استفاده کنند. این دستبند از فناوری NFC برای انجام تراکنش‎های مالی استفاده می‎کند. تمام 4000 پایانه فروش مستقر در سالن‎های المپیک به تجهيزات پذیرش این سیستم NFC مجهز خواهند بود.

علاوه بر این دستبند جدید، شرکت ویزا دستگاه NFC دیگری را نیز در ریو معرفی می‎کند که حلقه‌ای مجهز به سیستم پرداخت حساب کاربری ویزا است. این حلقه به تمام 45 ورزشکاری که شرکت‎های حاضر در رقابت‎ها از آن‌ها پشتیبانی مالی می‎کنند، داده خواهد شد. این ابزار کوچک نیازی به استفاده از باطری یا شارژ شدن ندارد و تا عمق 50 متری ضدآب است.
بنابراین تمام شرکت‌کنندگان رقابت‎های Missy Franklin که ویزا از آن‌ها پشتیبانی مالی می‌کند، می‎توانند از داخل استخرهای ورزشگاه تنها با اشاره حلقه موجود در انگشت خود پرداخت‎هایشان را انجام دهند.

فناوری سبز
شریک رسمی‎ بخش فناوری اطلاعات این دوره از مسابقات المپیک، شرکت «Atos» است. Atos در ریو 2016 بسیاری از عملیات محاسباتی خود را به سیستم ابری منتقل کرده است. این کار باعث می‎شود تا نیاز به سرورها کاهش پیدا کند و آلودگی زیست‌محیطی این شرکت به حداقل برسد. در مقام مقايسه، Atos در المپیک 2012 لندن از 719 سرور استفاده کرد و این رقم در المپیک ریو 2016 به 250 سرور کاهش پیدا خواهد کرد.
در ماه می، ‎، Atos آزمايش جامع همه‌جانبه‌ای از نحوه استفاده از این فناوری در المپیک ریو 2016 انجام داد. سیستم‎های این شرکت موفق شدند تمام آزمون‎های مهم را با موفقیت پشت سر بگذارند که از آن جمله می‎توان به سطح امنیت حملات سایبری و وقوع بلایای طبیعی اشاره کرد. 
در مجموع 500 نفر در 37 سالن در این آزمايش‌ها مشارکت داشتند. میشل هایرون، رئیس بخش بازی‎های المپیک این شرکت می‎گوید: «گروه ما کاملاً آماده خدمات‌رسانی به این دوره از مسابقات است.» 
Atos همچنین یک مرکز ویژه پشتیبان‌گیری از داده‎ها را نیز در مکان نامعلومی آماده‌سازی کرده که آن هم تمام مراحل آزمایشی خود را برای استفاده در موارد اضطراری پشت سر گذاشته است.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟