پرونده ویژه SDDC
بهترين رويكردها برای ساخت نسل بعدی مراكز داده
كارشناسان هم‌‌عقيده‌اند که شبكه‌هاي نرم‌افزارمحور (Software Defined Network) و مجازي‌سازي شبكه، باعث كارآمدي بيش‌تر و افزايش سرعت شبكه‌هاي فعلي مي‌شوند، اما نظرات زيادي درباره مسيري كه بايد طي شود، مطرح است كه بعضاً با یکدیگرتفاوت‌هاي زیادی دارند. در واقع، تعدد راه‌كارهاي ارائه شده در بازار SDN و SDDC موجب سردرگمي بازار شده است و انتخاب، مشكل به نظر مي‌رسد. در اين مقاله مي‌خواهيم به سراغ دو بازيگر بزرگ اين حوزه، وي‌ام‌وير و سيسكو برويم تا خودشان توضيح دهند که چرا فكر مي‌كنند بهترين راه‌كار را ارائه مي‌دهند. این ‌دو شركت در زمینه SDDC رقابت دارند و هر طور شده است، مي‌خواهند ثابت كنند که بهترين هستند. نخستین بار وي‌ام‌وير مفهوم مراكزداده نرم‌افزارمحور را معرفي كرد و مدعي است تنها صاحب اصلي راهكارهاي SDDC است. از سوي ديگر، سيسكو هميشه براي تغييرات چيزي در چنته دارد و مجموعه‌اي از راه‌كارها، معماري، سخت‌افزار و نرم‌افزار را به صورت يكپارچه ارائه مي‌كند.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «مراکز داده نرم‌افزار محور» است. برای دانلود کل پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

1- مجازي‌سازي؛ ساخت مراكزداده جديد با نرم‌افزار نه سخت‌افزار!
كريس كينگ؛ سخن‌گوي بازاريابي محصولات واحد شبكه و امنيت شركت VMware
مراكزداده نرم‌افزارمحور اجتناب‌ناپذيرند. گام بعدي براي رسيدن به اين مركزداده‌، مجازي‌سازي شبكه است. اكثر مشتريان شركت وي‌ام‌وير كه نزديك به 500 هزار نفر مي‌شوند؛ در حال ارزيابي، برنامه‌ريزي يا مجازي‌سازي شبكه‌هايشان، به عنوان گام بعدي در انتقال از معماري كلاينت/سرور به معماري موبايل/كلاود هستند.
به طور خيلي ساده، SDDC در مقایسه با مراكزداده جديد سخت‌افزار محور (HDDC) كه از سوي سازندگان بزرگ تجهيزات شبكه مطرح‌ شده‌اند، بسيار سبك و سريع‌تر، امن‌تر و مقياس‌پذيرترند و هزينه‌‌شان يك سوم است. در مراكزداده نرم‌افزارمحور، زيرساخت (از جمله شبكه) مجازي و به عنوان الگویی از يك سرويس قابل تحويل است كه به طور كامل نرم‌افزار آن را كنترل مي‌کند. اين شيوه پياده‌سازي، الگویی است براي اجراي بسيار سريع، انعطاف‌پذير، مقياس‌پذير و امن مراكزداده بسيار گسترده‌ اپراتورهاي ارائه‌دهنده سرويس‌هاي كلاودي، مانند گوگل، فيس‌بوك و آمازون. بسياري از سرويس‌دهند‌گان بزرگ و گسترده كه نقشي اساسي در جهان ايفا مي‌كنند، دست به مجازي‌سازي شبكه‌هايشان زده‌اند. 
براي مثال مي‌توان از اپراتورهاي چاینا موبایل، چاینا ‌تله‌کام، کلت, ای‌بی، McKesson، نکسان امریکا، NTTcom، شوبرگ فیلیس، سینرجنت، USDA، وست‌جت نام برد. اين‌ها تعداد كمي از سرويس‌دهندگانی هستند كه از شبكه‌هاي مجازي‌سازي‌شده استفاده مي‌كنند. 
مراكزداده سخت‌افزارمحور جديد سعي مي‌كنند الگویی قديمي را در جهانی جديد مبتني بر تقاضاي IT جا بياندازند. مراكزداده سخت‌افزارمحور براساس ادغام تنگاتنگ سخت‌افزار برنامه‌هاي كاربردي و نيازمندي‌هاي سخت‌افزاري و ASIC سفارشي از يك برند بنا شده‌اند. گزارش‌هاي مؤسسه گارتنر نشان مي‌دهد مراكزداده سخت‌افزارمحور پرهزينه و در پياده‌سازي زمان‌بر هستند، بنابر‌این ناچارند از سخت‌افزارهاي خاص استفاده كنند و در چابكي و انعطاف‌پذيري بسيار محدودند. 
اما برعكس، مجازي‌سازي شبكه‌ها براي مراكزداده نرم‌افزارمحور، مزايايی مانند سرعت و چابكي در زيرساخت شبكه را به همراه دارند. قلب مجازي‌سازي شبكه بر جداسازي سخت‌افزار از نرم‌افزار استوار است. شما مي‌توانيد تمام ويژگي‌ها و امكانات برنامه‌هاي كاربردي را مشاهده و كنترل كنيد و روي مركزداده به كار بگيريد. اين‌گونه است كه در كسب‌وكار يك شركت تحول صورت می‌گیرد و شاهد چابكي سرويس‌ها و كارها هستيم. همچنين اكوسيستم مركزداده و زيرساخت IT امن‌تر مي‌شود. فهرست بلندبالايي از قابليت‌هاي بالقوه براي آينده رديف شده‌اند. البته اين تحول مي‌تواند سخت باشد و باعث شود که با در بسته مواجه شوید يا اين‌كه محدوديت‌هاي سخت‌افزاري و پياده‌سازي داشته باشيد. معمولاً توسعه نرم‌افزار بسيار سريع‌تر از توسعه سخت‌افزار رخ مي‌دهد. بنابراين هنگامي‌كه نرم‌افزار از سخت‌افزار مجزا مي‌شود، مي‌توانيد هر دو بخش را با هم توسعه دهيد و در حالي كه هنوز توسعه سخت‌افزار ادامه دارد، با استفاده از نرم‌افزار شبكه را گسترش دهید. اين يك مزيت بزرگ است كه مركزداده هم به صورت نرم‌افزاري هم به صورت سخت‌افزاري، قابل توسعه و تكامل باشد. مهم‌تر از همه اين مزايا و فوايد این است که مجازي‌سازي شبكه انعطاف‌پذيري فوق‌العاده‌اي در مساحت و منابع پديد مي‌آورد. همچنين باعث استقلال بيش‌تر مي‌شود، زیرا نرم‌افزار و سخت‌افزار از يكديگر مجزا شده‌اند، مي‌توان به صورت خلاقانه منابع جديدي يافت و از توانايي ايجاد ظرفيت‌هاي بيش‌تر بهره‌برداري كرد، بدون اين‌كه نگران سخت‌افزار باشيم يا اين‌كه براي توسعه ظرفيت‌ها با محدوديت‌هاي فيزيكي رو‌به‌رو شويم. جنبه ديگر اين رويكرد، به‌كارگيري و فراهم آوردن مركزداده يكپارچه‌اي از سخت‌افزارهاي ناهمگن با برندهاي گوناگون است. شما به يك سخت‌افزار و برند وابسته نيستيد و واحد IT مي‌تواند به انتخاب‌هاي آزادانه در بازار دست بزند و هزينه كم‌تري را متحمل شود. 

مجازي‌سازي شبكه، اقتصاد شبكه را تغيير داد
مديران كسب‌وكارها هنگامي به مجازي‌سازي شبكه روي خوش نشان دادند كه در بازار توسط مجازي‌سازي بهبودهايي به وجود آمد. 12 هفته طول مي‌كشد تا نرم‌افزارهاي كاربردي مجازي‌سازي شبكه استقرار پيدا كنند، اما فقط در مدت زمان يك دقيقه، همه ظرفيت‌هاي مورد نياز شبكه و سياست‌هاي امنيتي مبتني بر نرم‌افزار قابل دسترسي و استفاده مي‌شوند. با واسط‌های برنامه نویسی (API)پيش‌ران مجازي‌سازي، محيط‌هاي مركزداده كاملاً خودكار مي‌شوند. در چنين شرايطي است كه مي‌توان محيط‌هاي نرم‌افزاري را با تمام قابليت‌ها و امكانات براي به پرواز درآوردن اطلاعات فراهم ساخت و به طور كامل محاسبه‌ها، امنيت، شبكه‌سازي و ذخيره‌سازي را در يك كسب‌وكار IT مبتني بر مجازي‌سازي همراه كرد. همچنين، گروه زيرساخت شبكه علاوه بر این‌که مي‌تواند سرويس‌هاي خوداتكا را با سرعت و كيفيت خوب به مشتريان ارائه دهد، مي‌تواند پايداري و كارآمدي در IT را نشان دهد كه بدون اين‌ها بي‌معني است.

معرفي كوتاه 
كريس كينگ (Chris King) سخن‌گوي بازاريابي محصولات واحد شبكه و امنيت شركت VMware، استدلال مي‌كند مجازي‌سازي شبكه جاسازي‌شده در محصولات سري NSX بهترين راه‌كار است، زیرا يك كنترل شبكه انتزاعي و مجزا شده از سخت‌افزار فراهم مي‌كند. با اين كنترل شبكه هرچيزي از برنامه‌هاي كاربري مورد انتظار فراهم می‌شود و كارهاي كنترلي و مديريت پيچيده شبكه ساده‌تر انجام مي‌گيرند. وي قبل از پيوستن به شركت وي‌ام‌وير، مدير بازاريابي محصول شركت Palo Alto Networks بود و كمك كرد اين شركت به كسب‌وكار 400 ميليون دلاري در سال برسد. همچنين، كينك به عنوان تحليل‌گر فناوري اطلاعات به مدت 8 سال در گروه META فعاليت كرده است. اين گروه به بيش از صد سازمان و ارگان بزرگ IT مشورت مي‌دهد. كينك مدرك تحليل كسب‌وكار از دانشگاه جورج ميسون را دارد.

 -گروه زيرساخت مركزداده با سه موضوع اقتصادي رو‌به‌رو است:
گام نخست این سرور است که سرورها بهبود داده شوند. اين كار مي‌تواند با تقويت امن بخش‌هايي از مركزداده توأم باشد كه باركاري زيادي روي سرورها دارند. 
گام دوم، تقويت انعطاف‌پذيري مركزداده در بخش‌هاي فيزيكي است. مجازي‌سازي شبكه مي‌تواند با استفاده از سخت‌افزار كنوني بدون نياز به تغييرات، اين هدف را برآورده كند. براي مراكزداده جديد، واحد IT بايد بتواند ماهيت سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي فيزيكي شبكه را تقويت كند، به طوري كه به يك الگوی هزينه بهبوديافته برسيم.
گام سوم، بهبود امنيت است. هنگامي كه شبكه را به سوي مجازي‌سازي پيش مي‌بريد و از فايروال‌هاي توزيع‌شده و خودكار استفاده مي‌كنيد، در زيرساخت مركزداده تغييراتي ايجاد كرده‌ايد، نه در سخت‌افزار؛ يعني هزينه كم‌تر و ارزان‌تري پرداخت مي‌كنيد و مهم‌تر اين‌كه امكان‌پذير و عملياتي است. تغييرات سخت‌افزاري گاهي غيرممكن هستند. 
به علاوه، مجازي‌سازي شبكه امكان انتقال ساده‌تر به توپولوژي‌هاي جديد شبكه را ميسر مي‌كند. در اين‌جا دوباره، جداسازي امكان نوآوري در كل بخش‌هاي مركزداده را فراهم مي‌كند. مجتمع‌سازي و انباشته نشدن حجم زيادي از كارهاي فيزيكي و مجازي با سخت‌افزار (VTEP) و نرم‌افزارهايي كه به‌مثابه دروازه ورود هستند، سرعت انتقال به الگوی جديد شبكه را افزايش مي‌دهند. 
كسب‌وكارها تمايل دارند امنيت را در شبكه‌هاي مجازي یک‌دست مجتمع كنند تا اين‌كه از رويكردهاي مبتني بر توزيع پهناي‌باند و ترافيك در كل شبكه استفاده كنند. اين رويكردها، باعث كاهش كارايي مي‌شوند. 
در مراكزداده نرم‌افزارمحور مي‌توان امنيت را براي باركاري خاص يا برنامه‌هاي كاربردي مشخص‌شده تعريف كرد، نه براي همه ترافيك شبكه يا برنامه‌هاي كاربردي. در نتيجه، كارايي مركزداده افزايش می‌یابد و خودكارسازي فرآيندها و عمليات‌ها امكان‌پذير مي‌شود. براي واحدهاي اجرايي و عملياتي، معماري مراكزداده نرم‌افزارمحور با مجازي‌سازي شبكه به حذف خطرهای تغييرات فيزيكي شبكه همراه منجر مي‌شود؛ چيزي كه سازمان‌ها و شركت‌هاي جديد مي‌خواهند. در ديدي كلي‌تر، اين رويكرد از نظر شبكه‌هاي فيزيكي/مجازي و محاسبا‌تی، از رويكردهاي سخت‌افزاري محدود بهتر است. زیرا سرعت بيش‌تر و برنامه‌محوري در انواع عمليات‌ را به ارمغان مي‌آورد كه قابليت توسعه دارند و به فناوري‌هاي جديد محدود نمي‌شوند. 

تاريخچه‌اي نرم‌افزاري
با نگاهي به دوازده ‌ماه گذشته، نمي‌توان انكار كرد كه دنياي شبكه براي هميشه تغيير كرده است. گزارش‌هاي گارتنر همگي نشان مي‌دهد که بازيگران بزرگ دنياي نرم‌افزارهاي شبكه، از جمله شركت وي‌ام‌وير، در بخش مراكزداده سحر و جادو كرده‌اند. اگرچه اين گزارش‌ها به طور معمول، روي سخت‌افزار شبكه معطوف شده‌اند، نشان مي‌دهند شركت‌هاي نرم‌افزاري چشم‌انداز و امتياز بالاتري كسب كرده‌اند و وضعيت بهتري دارند. 

چرا اين‌گونه فكر مي‌كنيد؟
زیرا وقتي به مشكلات و تنگناهاي بازار و مشتريان IT نگاه مي‌كنيم، انعطاف‌پذيري و چابكي هميشه برنده است و مي‌تواند آن‌ها را از بحران خارج كند. ما اعتقاد داريم قدرت نرم‌افزار، فارغ از هر سخت‌افزاري، پيش‌رونده و هدايت‌كننده به جلو است. 
وقتي مي‌خواهيد يك مركزداده جديد بسازيد يا مركزداده قديمي را به‌روزرساني كنيد، در واقع در حال سرمايه‌گذاري هستيد. 
حال مي‌توانيد تصميم بگيريد که اين سرمايه‌گذاري به دست‌یابی ارزش بيش‌تر براي كسب‌وكار و كاهش زمان و ظرفيت‌هاي رشد در آينده منجر شود يا اين‌كه می‌توانید فقط از سخت‌افزارهاي جديدتري استفاده كنيد، در عین حال به الگوهاي قديمي براي دست‌يابي به محاسبات بيش‌تر نیز پاي‌بند باشيد. كسب‌وكارها به تغيير نياز دارند.
 مجازي‌سازي طيف جديدي از فناوري‌هاي IT را با خود دارد كه با نوآوري همراه هستند. حركت به سوي شبكه‌هاي جديد و استقبال از تحولات آن‌ها اجتناب‌ناپذير به نظر مي‌رسد. سؤال واقعي اين است: چرا بايد سرگرم يك معماري قديمي باشيد، در حالي كه موفقيت كسب‌وكارهاي جديد به توانايي ايجاد كارايي و چابكي بيش‌تر متكي است؟ مجازي‌سازي شبكه‌ها گام بعدي براي حركت رو به جلو در IT و دست‌يابي به مراكزداده نرم‌افزار محور است.

2- Cisco ACI؛ فراتر از SDN با سياست‌هاي خودكارسازي
راه‌حل سیسکو برای SDDC از زبان فرانك دآگوستينو، مديرفني بخش بازاريابي شركت سيسكو
نرم‌افزارها به نيروي حياتي كسب‌وكارها تبديل شده‌اند؛ بازوي توانمند مديرعامل براي پشتيباني از خدمات و محصولات جديد، مديريت اداره و نظارت، كاهش خطرها و تهديدها. مراكزداده نسل بعدي بايد براساس اين قابليت‌ها تعريف شوند تا بتوانند با سرعت بيش‌تر و هزينه كم‌تر به نرم‌افزارهاي كاربردي سرويس بدهند و كسب‌وكارها را به جلو هدايت كنند. مراكزداده بايد باز(Open)، امن، خودكار و مهم‌تر از اين‌ها، مناسب نرم‌افزارها باشند و در دنياي امروز، مراكز داده بايد محيط‌هاي ناهمگن از محصولات چندين شركت و برند را پشتيباني كنند. اين محيط‌ها شامل چندين هايپروايزر و زيرساخت‌هاي فيزيكي و مجازي هستند. براساس گزارش مؤسسه تحقيقاتي IDC، بيش‌تر از 75 درصد كل سرورهاي جهان سرورهاي فيزيكي هستند كه نرم‌افزارهاي كاربردي صرف را اجرا مي‌كنند.
 در سال 2017 نيز دو سوم سرورهاي فيزيكي ميزبان نرم‌افزارهاي كاربردي صرف خواهند بود. به ‌هر ‌حال، تا به امروز هيچ ديد كلي و واحدي از فناوري‌ها و اجزاي فيزيكي و مجازي وجود نداشت كه بتواند كارايي نرم‌افزارهاي كاربردي را تضمين كند. 
شركت سيسكو، به طور خاص براي نيازهاي نرم‌افزاري، راه‌كار ACI (سرنام(Cisco Application Centric Infrastructure را طراحي كرده است. ACI نخستین راه‌كار صنعتي است كه چشم‌انداز يكپارچه‌ و كاملي از مجتمع‌سازي و مديريت منابع IT در شبكه‌هاي فيزيكي و مجازي ارائه می‌دهد. اين چشم‌انداز، ديد واقعي و بی‌درنگي از سلامت، آمار و عيب‌يابي سيستم، براساس زيرساخت فيزيكي يا مجازي براي هر برنامه كاربردي يا هر اجاره (tenant) پايه‌اي است. تحليل‌هاي واقعي و بی‌درنگ امكان به‌كارگيري نرم‌افزارهاي هوشمند در سيستم را فراهم مي‌كنند. 
مقايسه اين رويكرد با نسل نخست محصولات شبيه‌سازي SDN LAN  مانند VMware NSX كه مبتني بر جداسازي شبكه‌هاي هم‌پوشان (Overlay Network) از زيرساخت شبكه‌هاي فيزيكي هستند، مانند عبور كشتي از تنگه در شب است. در اين محصولات هيچ ديدي براي عيب‌يابي وجود ندارد و از نظر زيرساختي پيچيده هستند. همچنين، ACI نخستین راه‌كار صنعتي است كه الگویی پويا را براي سياست‌هاي شبكه‌هاي آگاه به برنامه‌هاي كاربردي (Application-Aware) ارائه مي‌دهد. اين الگو زمان استقرار برنامه‌هاي كاربردي در مركزداده را از ماه به دقيقه كاهش مي‌دهد. 
سياست‌هاي كنترلي مركزي، كار اپراتورهاي شبكه را ساده مي‌كنند: ساخت شبكه سازگار با الزامات برنامه‌هاي كاربردي با افزودن پويا و زنجيره‌اي از سرويس‌هاي فيزيكي و مجازي لايه‌هاي چهار تا هفت شبكه مانند فايروال‌ها، كنترلرهاي تحويل برنامه‌هاي كاربردي و سيستم‌هاي تشخيص و كشف نفوذ (IDS). 

دو پروتكل بسيار متفاوت: OpFlex و OVSDB
ACI يك معماري باز با ارتباطات باز شمالي1 REST API و ارتباطات باز جنوبي2 API است كه اجازه مي‌دهد با هر دستگاه ديگري مجتمع‌سازي شود. OpFlex يك پروتكل با سياست‌هاي ارتباطي جنوبي است كه به عنوان يك استاندارد به IETF پيشنهاد داده شده است و از Avi Networks، كانونيكال، سيتريكس، Embrane، F5، آي‌بي‌ام، مايكروسافت و ردهت پشتيباني مي‌كند. ACI OpFlex از يك الگوی توصيفي براي خودكارسازي و مجازي‌سازي شبكه روي همه دستگاه‌ها استفاده مي‌كند؛ یعنی كنترلر، سياست‌هاي ترافيكي شبكه را براي همه دستگاه‌ها ارسال مي‌كند، اما به دستگاه‌ها اجازه مي‌دهد خودشان بهترين روش را براي پياده‌سازي اين سياست‌ها انتخاب كنند. زیرا دستگاه‌هاي شبكه هوشمند هستند و مي‌توانند سياست‌هاي ترافيكي شبكه را اجرا كنند، حتي اگر كنترلر دچار عيب و نقص شود و از شبكه خارج شود. 
مي‌توان پروتكل OpFlex را با الگوی آمرانه OVSDB، پروتكل استفاده شده در VMware NSX، مقايسه كرد. OVSDB مجموعه‌اي محدود از آبجكت‌ها و جدول‌هاي توسعه Open vSwitch را در اختيار دارد؛ یعنی همه دستگاه‌ها هوشمند نيستند و مجبورند همانند يك سوئيچ مجازي باز در شبكه رفتار كنند. اين ويژگي، براي دستگاه‌ها هوشمندي كمي باقي مي‌گذارد. 
اگر كنترلر VMware NSX به مشكل بربخورد، كل شبكه از كار خواهد افتاد، زیرا همه دستگاه‌ها پیوسته بايد دستورها را از كنترلر اصلي دريافت و بر اساس آن‌ها سياست‌ها را پياده‌سازي كنند. همچنین، با VMware NSX براي vSphere مجبور هستيد كه از كنترلر vSwitch استفاده كنيد؛ يعني فقط در محيط محصولات شركت وي‌ام‌وير آزادي و حق انتخاب داريد و بايد محصولات ديگر اين شركت را براي پياده‌سازي هایپروايزرها انتخاب كنيد. در حالي كه در سيسكو، پلتفرم سوئيچ Nexus 9000 قابليت پشتيباني از هر كنترلر يا vSwitch را دارد و با ابزارهاي لينوكس قابل برنامه‌ريزي است و بر مبناي پروتكل‌هايي مانند OpenFlow يا APIC كار مي‌كند. 
چرا ACI؟
دپارتمان‌هاي IT از ACI استقبال مي‌كنند، زیرا آن‌ها به انعطاف‌پذيري و امنيت هر بخش و باركاري هر كجاي مركزداده، به همراه محيط‌هاي تركيبي سرورهاي فيزيكي و مجازي و چندين هایپروايزر نياز دارند. 
به علاوه با ACI، مشتريان به سرعت‌هاي 40 گيگابيت و 100 گيگابيت، براي ارسال رو به جلو بسته در اندازه‌گيري واقعي ترافيك شبكه مي‌رسند. با استفاده از فيبرهاي نوري Cisco BiDirectional، مشتريان مي‌توانند سرعت‌هاي 40 گيگابيت و 100 گيگابيت را بدون به‌روزرساني كابل‌كشي‌ها استفاده و در هزينه‌هاي استقرار مركزداده صرفه‌جويي كنند. 
همچنين، سيسكو براساس سابقه طولاني خود و تجربه‌اي كه اندوخته است، مي‌تواند الگوهاي گسترش باركاري فيزيكي و مجازي روي سوئيچ‌هاي شبكه سنتي Nexus را ارائه دهد. در اين راه‌كارها بدون اين‌كه شبكه سنتي از كار بيفتد يا نياز باشد سوئيچ‌ها از شبكه خارج شوند، شبكه فيزيكي و مجازي جديد متصل شده و با تجهيزات قبلي سازگار مي‌شود. 
اين فرآيند براي شبكه‌هاي با باركاري مجازي بسيار سنگين Cisco Application Virtual Switch و پشتيباني راه دور از نرم‌افزارهاي كاربردي نيز صدق مي‌كند. 

ACI و جامعه باز
سيسكو براي گسترش الگوی برنامه‌هاي كاربردي مشترك و پروتكل باز ارتباطات جنوبي OpFlex به همكاري با فروشندگان پيشرو و جامعه اوپن‌سورس  متعهد است. همچنين ما در پروژه‌هاي محبوب اوپن‌سورسي، مانند OpenStack، OpenDaylight و Open vSwitch همكاري داريم و تا انتها از آن‌ها پشتيباني مي‌كنيم. براي مثال، شركت سيسكو ACI را با OpenStack از راه پلاگين APIC (سرنام Application Policy Infrastructure Controller) براي  Neutronم3 مجتمع‌سازي كرده است. 
مزيت اين يكپارچه‌سازي براي مشتريان اين است كه از طريق OpenStack مي‌توانند به طور خودكار، پروفايل‌هاي شبكه برنامه‌هاي كاربردي اختصاصي خود را بسازند. ACI از توزيع‌كنندگان عمده OpenStack مانند ردهت، كانونيكال و Mirantis پشتيباني مي‌كند و به نوعي شريك تجاري‌شان به شمار می‌آید. همچنين، ما با جامعه بزرگي از مشاركت‌كنندگان مانند آي‌بي‌ام، بيگ‌سوئيچ، جونيپر، Midokura ،Nuage ،One Convergence و ردهت براي ساخت سياست‌هاي گروهي پايه API اختصاصي Neutron همكاري داوطلبانه داریم. این همكاري‌ها مي‌تواند به الگوهای چگونگي بهره‌گيري ACI به طور مستقيم در OpenStack منجر شود. اين تغييرات در نسخه «Juno» نرم‌افزار OpenStack گنجانده شده‌اند كه سپتامبر 2014 منتشر شد.

معرفي كوتاه 
فرانك دآگوستينو (Frank D’Agostino)، مديرفني بخش بازاريابي شركت سيسكو، مي‌گويد نكته كليدي اين است که بتوان تمامي اجزا و قطعات فيزيكي و مجازي مؤثر در كارايي نرم‌افزارهاي كاربردي را مشاهده و مديريت كرد؛ چيزي كه سيسكو با ACI (سرنام Application Centric Infrastructure) فراهم كرده است. فرانك رهبري توسعه‌دهند‌گان حوزه‌هايي مانند Cisco ACI، Nicira Networks NVP، SDN، Cloud و Data Center Networking را برعهده دارد.

الگوی سياست‌گذاري نرم‌افزارهاي كاربردي در تمام شركت پیوسته در حال گسترش است تا به امنيت، بازده عملياتي، خودكارسازي و چشم‌اندازي فراتر از الگوهای كنوني برسيم؛ با این هدف که بتوان مراكزداده و شبكه‌هاي WAN دانشگاه‌ها را براي نسل بعدي به كار گرفت. همين همكاري‌ها پيرامون پروتكل OpenDaylight نيز انجام شده است و شركت‌هاي سيسكو، آي‌بي‌ام، ردهت، اچ‌پي، Midokura، One Convergence و Plexxi پروژه‌اي را كليد زده‌اند تا سياست‌هاي گروهي پايه براي OpenDaylight تعريف كنند. پياده‌سازي اين پروتكل تماماً با استفاده از اجزاي اوپن‌سورس خواهد بود و از الگوی برنامه‌محور استفاده شده در ACI تبعيت مي‌كند. 
مشتريان با استفاده از پلتفرم Nexus 9000 وACI  مي‌توانندكارهاي زير را انجام دهند:
ـ هر پلتفرم تحويل برنامه‌هاي كاربردي، مانند مدل‌های قدیمی، كلاسترشده،Bare Metal، SR-IOV در لينوكس و هر نوع هایپروايزر، خودكارسازي، سياست‌هاي سازگاري، مجازي‌سازي شبكه، مجتمع‌سازي امنيت سرويس‌ها و تأخير و مشاهده‌پذيري گام به گام و بی‌درنگ روي باركاري شبكه و مركزداده را آزادانه انتخاب كنند. 
ـ هر نوع هایپروايزر vSwitch را با ACI آزادانه مجتمع‌سازي كنند. از جمله VMware vSwitch ،vDS NSX vSwitch ،Nexus 1000v و Open vSwitch (هر نسخه بازي از OVS، اما شامل نسخه‌هاي قابل دانلود وي‌ام‌وير نمي‌شود). 
ـ لايه چهار را از طريق برنامه‌هاي كاربردي امنيتي، لود بالانسينگ و هر نوع سياست‌گذاري ديگر مرتبط با نرم‌افزارهاي كاربردي فيزيكي و مجازي آزادانه گسترش دهند. 
ـ هر مدل استقرار برنامه‌هاي كاربردي متناسب با كسب‌وكار را آزادانه انتخاب كنند. 
ـ از اكوسيستم چند برند مختلف دست به انتخاب بزنند و محصولاتي از شركت‌هاي مايكروسافت، ردهت، سيتريكس، F5 ،Embrane ،Palo Alto و وي‌ام‌وير را به كار بگيرند. در انتها، سيسكو اعتقاد دارد ACI بهترين راه‌كار است، زیرا به سازمان‌ها اجازه مي‌دهد روي چيزي تمركز كنند كه براي كسب‌وكارشان خوب است: برنامه‌هاي كاربردي، بهره‌وري عملياتي، نوآوري و ارزش‌گذاري. 

پي‌نوشت:
1ـ Northbound: در شبكه‌هاي نرم‌افزارمحور، به ارتباطاتي اطلاق مي‌شود كه كنترلر نرم‌افزاري با لايه‌هاي بالاتر شبكه، از جمله برنامه‌هاي كاربردي  دارد.
2ـ Southbound: در شبكه‌هاي نرم‌افزارمحور، به ارتباطاتي اطلاق مي‌شود كه كنترلر با لايه‌هاي پايین‌تر شبكه، مانند سوئيچ‌ها و روترهاي سخت‌افزاري  دارد. 
3ـ Neutron: نام يك API پروتكل OpenStack در محصولات شركت ردهت است. اين API براي لايه دو شبكه‌هاي هم‌پوشان پوشا (Network Overlay Spanning) با چندين سوئيچ فيزيكي نوشته شده است.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟