پرونده ویژه SDDC
سه گام اساسی برای توسعه مرکز داده نرم‌افزار ‌محور
فرض کنید در مرکز داده‌ خود چندین کامپیوتر، سخت‌افزار شبکه و نیز ذخیره‌سازی از سازندگان گوناگون را در اختیار دارید و همه آن‌ها را نرم‌افزاری کنترل می‌کند که همه مجموعه را تحت پوشش قرار می‌دهد. مانند یک فانتزی به‌نظر نمی‌رسد؟! این، همان ایده‌ای است که در مرکز داده نرم‌افزار محور (SDDC) به‌کار گرفته‌شده‌ و بنا به گزارش EMA (سرنام Enterprise Management Associates) یا مؤسسه مدیریت سازمانی، 2014، سالی است که باید سرمایه‌گذاران، این ایده را با جدیت بیش‌تری بررسی کنند.

shabake-mag.jpg

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «مراکز داده نرم‌افزار محور» است. برای دانلود کل پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

یک‌پارچگی داده، اغلب تحت ارزیابی قرار می‌گیرد و چندان قدرتمند پیاده‌سازی نمی‌شود؛ در عین حال وقت‌گیر است و منابع را به خدمت می‌گیرد.  اکنون باید به این پرسش پاسخ داد که چرا SDDC چنین موضوع مهمی به شمار می‌آید؟ به گفته EMA نیازهای کاربران تجاری از سقف ظرفیت سرویس‌دهی بخش IT فراتر رفته ‌است. به‌کارگیری یک سیستم نرم‌افزار‌محور، می‌تواند به حذف این فاصله کمک کند. تورستن ولک، تحلیل‌گر مؤسسه EMA، در یک گزارش تحقیقاتی نوشته است: «در مرکز SDDC اعتقاد بر این است که به‌منظور سرویس‌دهی بهتر به کاربران تجاری، زیرساخت IT (داخلی و خارجی) باید به‌صورت مرکزی کنترل شود و در کنار نیاز‌های مربوط به خدمات و برنامه‌های کاربردی قرار گیرد.» اما SDDC یک فناوری مشخص نیست. وُلک می‌افزاید: «بزرگ‌ترین دغدغه برای بسیاری از سازمان‌های IT، انتخاب سرور‌ها، سوئیچ‌های شبکه یا منابع ذخیره داده جدید با ویژگی‌های متفاوت از قبل است، اما با‌ استفاده از راه‌حل جدید، آن‌ها می‌توانند در راهبرد مدیریت مرکزی جای گیرند.» شاید کمی عجیب به‌نظر برسد، اما به گفته EMA، برای داشتن یک SDDC سه راه‌حل اساسی وجود دارد:

مدیریت منابع 
یک SDDC به سرویس‌دهی سریع سخت‌افزاری به کاربران می‌پردازد. اما عنصر اساسی برای این کار، اطمینان از وجود ظرفیت کافی برای رسیدن به این هدف است. یکی از نخستین گام‌ها در مهاجرت به SDDC، اطمینان از وجود ظرفیت کافی برای یک فروشگاه مرکز داده / IT، به‌منظور تأمین نیازهای مربوط به سازمان‌دهی، سرویس‌ها و برنامه‌های کاربردی است. شما نمی‌توانید بدون در اختیار داشتن منابع کافی به‌منظور سرویس‌دهی به کاربران تجاری، همه شرایط لازم برای این گذار را به‌صورت خودکار به خدمت بگیرید. ابزارهای متنوعی وجود دارند که در این راه به ما کمک می‌کنند؛ مانند ابزارهای ارائه‌شده از سوی PractiveNet) BMC)، مدیریت اجرایی CA و حتی سرویس‌دهنده‌های کوچک‌تری مانند VMTurbo.

پلتفرم‌های مدیریت Multi-Cloud و Multi-Virtualization
مراکز داده ساختار پیچیده‌ای خواهند داشت. امروزه به‌ندرت می‌توان مرکز داده‌ای یافت که همه‌ اجزای آن توسط یک کارخانه سازنده به بازار ارائه شود؛ چرا‌که اغلب، ترکیبی از فناوری‌های چند سرویس‌دهنده مختلف است. ممکن است کاربری تجاری که قبلاً از یک فروشگاه VMware به‌منظور مجازی‌سازی بهره می‌گرفت، اخیراً استفاده از Microsoft Hyper-V را شروع کرده‌ باشد؛ یا ممکن است تا پیش از این، از خدمات وب آمازون بهره می‌گرفت، اما اکنون می‌خواهد استفاده از یک ابر اختصاصی متعلق به یک سرویس‌دهنده خاص را آغاز کند. به زعم EMA، راه‌حل اساسی برای مدیریت این وضعیت پیچیده و ناهمگون، در اختیار گرفتن پلتفرم مدیریت Multi-Cloud و نیز Multi-Virtualization است. ارائه‌دهندگان سرویس‌های مدیریت ابر، از راهبرد خاصی برای پشتیبانی از چند پلتفرم استفاده می‌کنند. EMA می‌گوید: «کاربرانی که این نوع پلتفرم‌ها را به‌کار می‌گیرند، کلید مدیریت یک SDDC را خواهند داشت.»

مدیریت پیکربندی 
یکی دیگر از راه‌حل‌های کلیدی، به‌منظور دسترسی صحیح به SDDC، گذار از شیوه به‌کارگیری منابع به‌صورت دستی، به روش خودکار است. این وضعیت را می‌توان با یک عملیات حرفه‌ای برای دریافت ویژگی‌های یک برنامه کاربردی یا سرویسی خاص، بهتر درک کرد، پس از آن سخت‌افزار را برمبنای روش مورد به مورد، تنظیم کرد. این ایده اساساً ایده اولیه «devops» است؛ به‌این معنا که برنامه‌نویسان و گروه‌های کاربری، در ارتباط نزدیک‌تری با هم کار خواهند کرد. ابزار‌هایی همچون Puppet و Chef برای رسیدن به شرایط خودکار، به شرکت‌ها کمک می‌کنند. 
در حالی‌که مدیریت ظرفیت این اطمینان را به ما می‌دهد که منابع کافی برای به‌کار‌گیری وجود دارد، مدیریت پیکر‌بندی به‌طور خود‌کار و بدون نیاز به دستورنویسی دستی، این منابع را به عملکرد‌های مختلف اختصاص می‌دهند. 
ولک معتقد است که به‌طور کلی، ایده SDDC این است که یک لایه اضافه مجزا بالاتر از مؤلفه‌های سخت‌افزار ابر عمومی و اختصاصی وجود دارد که به برنامه‌های کاربردی امکان مشخص کردن محیط‌های اجرایی خود را بر اساس عملکرد، امنیت، در دسترس بودن و سایر نیاز‌های سیاست‌گذاری‌شده خواهد داد. یک SDDC می‌تواند سبب به‌کارگیری منابع با سرعت بیش‌تری شود که نتیجه آن، رضایت بیش‌تر مشترکان و کاربران خواهد بود. EMA، به عنوان بخشی از پژوهش، هم با کاربران نهایی و هم با متخصصان IT مصاحبه کرد.
در نتیجه این مصاحبه، مشخص شد هرچه سرعت به‌کارگیری منابع IT کم‌تر است، رضایت کاربران نهایی نیر کم‌تر خواهد بود. بیش از 70 درصد از کاربران نهایی انتظار دارند که محقق شدن یک پروژه IT کم‌تر از یک هفته به طول بیانجامد.
در‌عین‌حال، متخصصان IT معتقدند که در حال حاضر، ابزار‌های لازم برای ارتقای سرعت را در اختیار ندارند؛ 40 درصد از مدیران IT معتقدند که یک فرآیند دستی کم سرعت برای پیکربندی مجدد زیرساخت IT به‌منظور ایجاد تغییراتی وجود دارد که مورد تقاضای واحد‌های تجاری است. EMA، مراکز داده نرم‌افزار محور را «مسیر طلایی» دست و پنجه نرم کردن با معضلات حوزه مدیریت IT می‌داند.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟