جالب و کاربردی
ده ویژگی جدید رابط کاربری ویندوز 10
به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز که Creators Update نام دارد، در ماه آوریل عرضه خواهد شد. این به‌روزرسانی از چند جهت حائز اهمیت است. اول آن‌که تعدادی برنامه جدید در ارتباط با تولید محتوا (برنامه‌های جدید نقاشی و موزیک) در اختیار کاربران قرار می‌دهد و دوم آن‌که به کاربر اجازه می‌دهد به روش‌های مختلفی با هسته مرکزی سیستم‌عامل ارتباط برقرار کند. بر همین اساس در این مقاله تعدادی از ویژگی‌های جالب توجهی را که در بیلدهای جاری مشاهده کردیم و انتظار می‌رود در به‌روزرسانی بعدی شاهد حضور آن‌ها باشیم را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

فعال شدن قفل خودکار زمانی که از کامپیوتر دور می‌شود

این قابلیت به ویژگی امنیتی ویندوز هلو افزوده خواهد شد. ویژگی فوق به طور خودکار زمانی که کاربر از کامپیوتر مجهز به ویندوز 10 دور می‌شود، فعال خواهد شد. کاربر از طریق ترکیب کلیدهای ویندوز + L قادر است به صفحه قفل وارد شود. در حالی که هنوز نام رسمی برای این ویژگی ذکر نشده است، اما نام‌های پیشنهادی برای این ویژگی Proximity Lock،Dynamic Lock و Windows Goodbye هستند. مایکروسافت هنوز به طور دقیق اعلام نکرده است که ویندوز 10 چگونه اطلاع پیدا می‌کند که کاربر از سیستم خود دور شده است. ساده‌ترین راه با استفاده از وب‌کم سیستم کاربر است. گزینه متحمل دیگر بر مبنای ترکیب گوشی هوشمند مجهز به ویندوز 10 و کامپیوتر مجهز به ویندوز 10 و با اتکا بر فناوری بلوتوث کار می‌کند. اگر از فناوری بلوتوث در ارتباط با این ویژگی استفاده شود به معنای آن است که هر زمان گوشی هوشمند از محدوده بلوتوث خارج شود، ویندوز 10 به طور خودکار به صفحه قفل می‌رود.

رابط کاربری Action Center

در Action Center به نظر می‌رسد شاهد یکسری تغییرات جزیی خواهیم بود. تغییراتی که در ارتباط با آیکن‌های Quick Access هستند. (دکمه‌هایی که روی آن‌ها کلیک می‌کنید و به یکسری کنترل‌های ویژه ویندوز 10 دست پیدا می‌کنید.) Creators Update یکسری از لغزنده‌ها را به درون Action Center وارد خواهد کرد. در نتیجه به راحتی می‌توانید از لغزنده‌های مربوط به ولوم صدا یا روشنایی صفحه نمایش از طریق این مرکز فرمان‌دهی استفاده کنید. بدون شک ویژگی فوق باعث می‌شود تا Action Center ساده‌تر از قبل در صفحه‌نمایش‌های لمسی مورد استفاده قرار گیرد.

Blue light

به نظر می‌رسد، در به روزرسانی بعدی شاهد حالت جدید lower blue light خواهیم بود. زمانی که این ویژگی را فعال کنید، درجه رنگ تبلت یا کامپیوتر شما به تدریج کم و متمایل به سیاه می‌شود. این ویژگی روشنایی را بیش از حد کم کرده تا متناسب با نور محیط شود.

ژست‌های حرکتی جدید

اگر نوت‌بوک شما به ویژگی Precision TouchPad مجهز باشد، به‌روزرسانی آینده یکسری تنظیمات در ارتباط با ژست‌های حرکتی در اختیار شما قرار می‌دهد. این به معنای آن است که اگر دو، سه یا چهار انگشت خود را روی صفحه‌ لمسی حرکت دهید یا یکی از چهار انگشت خود را در یکی از جهات بالا، پایین، چپ یا راست حرکت دهید، به معنای آن خواهد بود که عمل خاصی در ویندوز 10 انجام خواهد شد. به طور مثال، این توانایی را دارید تا چهار انگشت خود را به گونه‌ای روی صفحه جابه‌جا کنید تا به طور مثال به محیط دسکتاپ وارد شود یا با سه انگشت خود به گونه‌ای صفحه را لمس کنید که رابط کورتانا فعال شود.

گروه‌بندی کاشی‌های شروع درون پوشه کاشیها

شما این توانایی را خواهید داشت تا کاشی‌ها را یکی پس از دیگری به سمت منوی شروع کشیده و رها کنید. این کاشی‌ها در کنار یکدیگر تشکیل یک گروه را داده و همگی از طریق یک کاشی واحد در اختیار شما قرار خواهند گرفت. (tile folder) در این حالت تمامی کاشی‌ها درون یک پوشه قرار می‌گیرند. در چنین حالتی اگر روی پوشه کاشی‌ها کلیک کنید، در منوی شروع محتوای این پوشه باز شده و به کاشی‌هایی که درون آن پوشه قرار دارند دسترسی خواهید داشت.

My People

مایکروسافت به دنبال آن است تا یک شبکه اجتماعی تعاملی را به شکل برجسته درون ویندوز 10 پیاده‌سازی کند. MyPeople دورنمای چنین شبکه‌ای است. این برنامه درون نوار وظیفه و در سمت راست آیکن‌های system tray به صورت بلادرنگ در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. MyPeople به شما اجازه می‌دهد تا مخاطبان مورد علاقه خود را درون نوار وظیفه قرار دهید. در این حالت هر آیکن نماینده یک مخاطب است. با کلیک کردن روی هر آیکن به سادگی می‌توانید به پیام‌های متعلق به آن مخاطب دسترسی داشته باشید. به نظر می‌رسد کاربران قادر خواهند بود مخاطبان موردنظر خود را  از درون محیط کلاود وارد برنامه People کنند. مخاطبانی که حساب‌های کاربری آن‌ها در اسکایپ، GroupMe یا آفیس قرار دارد.

به همان مکانی باز گردید که آن‌را ترک کرده‌اید

به‌روزرسانی آتی به شما اجازه می‌دهد فرآیند همسان‌سازی برنامه‌ای که در حال استفاده از آن هستید را روی کامپیوتر دیگری که از ویندوز 10 استفاده می‌کند به مرحله اجرا در آورید. برای این منظور کورتانا با ارسال اعلان ردیابی به شما درباره همسان‌سازی برنامه‌ها گزارش می‌دهد. ویژگی فوق بر مبنای این سناریو شکل گرفته است که شما انجام کاری را روی یک کامپیوتر آغاز می‌کنید و در کامپیوتر دیگری آن کار را به پایان می‌رسانید. به طور مثال، شما به سرعت یکسری یادداشت را محیط ورد و زمانی که در خانه قرار دارید تایپ می‌کنید. سیستم شما در خانه از ویندوز 10 استفاده می‌کند. زمانی که در محل کار خود حضور دارید، برنامه ورد را در محیط کاری خود باز می‌کنید و از همان مکانی که یادداشت خود را نیمه کاره رها کرده‌اید فرآیند نگارش را ادامه می‌دهید.

عکسبرداری از بخشی از صفحه نمایش

اگر ترکیب کلیدهای Windows + Shift +S  را توامان با یکدیگر فشار دهید، ابزاری را مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می‌دهد فرآیند عکس‌برداری از بخشی از صفحه نمایش را با استفاده از آن انجام دهید. تصویری که به این شکل گرفته می‌شود در کلیپ‌برد قرار می‌گیرد و در ادامه به سادگی قادر به کپی کردن این تصویر در برنامه دیگری خواهید بود. این‌کار با استفاده از ترکیب کلید‌های Ctrl+V انجام می‌شود.

به اشتراک‌گذاری سادهتر

تابع به اشتراک‌گذاری در ویندوز 10 از زمان عرضه ویندوز 8 در اختیار کاربران قرار داده شده است. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد محتوای خود را از طریق برنامه‌های ویندوزی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند به اشتراک قرار دهید. به طور مثال، زمانی که روی دکمه Share در مرورگر مایکروسافت اج را کلیک می‌کنید، پانلی در سمت راست برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد، این برنامه فهرستی از برنامه‌های ویندوزی همچون برنامه Mail را برای به اشتراک‌گذاری محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. این رابط کاربری در به‌روزرسانی آتی پیشرفت کرده است. به جای آن‌که پانلی درون برنامه ظاهر شده و به شما اجازه دهد از درون فهرستی از برنامه‌های ویندوزی یکی را برای به اشتراک‌گذاری محتوای خود استفاده کنید، یک ویژگی جدید به نام Near Share را در اختیار  شما قرار می‌دهد که به شما اجازه می‌دهد محتوای خود را با دستگاهی که در نزدیکی شما قرار داشته و از بلوتوث یا وای‌فای پشتیبانی می‌کند به اشتراک قرار دهید. این ویژگی جدید در تعامل با برنامه‌هایی همچون MyPeople در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در نتیجه به طور مستقیم می‌توانید عناصر موردنظر خود را برای شخصی که در فهرست مخاطبان شما قرار دارد ارسال کنید.

صفحه‌لمسی مجازی

این ابزار زمانی مفید است که یک تبلت ویندوز 10 را به یک دستگاه خارجی شبیه به تلویزیون متصل می‌کنید. اگر این گزینه را تنظیم کنید، یکسری قابلیت‌های ویژه صفحه‌نمایش در اختیار شما قرار می‌گیرد. در تنیجه زمانی که تبلت خود را در اختیار دارید، از داشتن ماوس و صفحه‌کلید بی‌نیاز خواهید شد. در این حالت یک پد لمسی مجازی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این پد به راحتی به شما اجازه می‌دهد همانند یک صفحه لمسی واقعی نشانگر ماوس را کنترل کنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟