بیلد جدید در تعامل بیشتر با گیمرها
نگاهی به ویژگی‌های مهم به‌روزرسانی جدید ویندوز ۱۰
نمایش میزان پیشرفت دانلود برنامه‌ها، ارائه یک نام هوشمندانه برای ویژگی Blue mode همراه با یکسری دیگر از ویژگی‌های کاربردی و ارائه یکسری تنظیمات تخصصی برای گیمرها از جمله قابلیت‌های شاخص بیلد جدید هستند.

مایکروسافت در وبلاگ ویندوز 10 به معرفی یکسری ویژگی‌های جدید ویندوز 10 و تشریح جزییات هر یک از این ویژگی‌ها پرداخته است. این گونه به نظر می‌رسد که بیلد جدید تمرکز اصلی‌اش بر حالت بازی  Game Mode قرار دارد. قابلیت‌هایی که به تازگی عرضه شده‌اند نشان می‌دهند که مایکروسافت در تلاش است تا به کاربران اجازه دهد به شکل ساده‌تری از ویندوز 10 استفاده کنند. از جمله ویژگی‌های شاخص بیلد جدید به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

سرویس استریم Beam در ویندوز 10 به شکل بومی اضافه شده است. سرویس جدید Beam ساده‌ترین و در حین حال سرراست‌ترین راه برای استریم کردن بازی‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ویژگی فوق در اختیار کاربران کامپیوترهای شخصی مجهز به ویندوز 10 و اکس‌باکس وان قرار می‌گیرد. کاربران از طریق Game Bar به این ویژگی دسترسی خواهند داشت. کافی است کلیدهای Windows+G را فشار داده تا فرستنده بیم روشن شود.

بخش New Games نیز به منوی settings افزوده شده است. کاربران از طریق لوگو XBOX به خوبی قادر به تشخیص این ویژگی خواهند بود. علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری از طریق صفحه اختصاصی این بخش به تنظیمات مربوط به ویژگی‌های Game Mode، GameDVR، Game Beam و تنظیمات مربوط به استریم دسترسی خواهند داشت.

مایکروسافت می‌گوید ویژگی Game Mode با هدف افزایش عملکرد و کارایی بازی‌ها در ویندوز 10 ارائه شده است. مایکروسافت در توصیف این ویژگی گفته است: «ما در نظر داریم ویندوز 10 را به یکی از بهترین ویندوزهای ویژه گیمرها تبدیل کنیم. این ویژگی سعی می‌کند کامپیوترهای مجهز به ویندوز 10 را برای اجرای بازی‌ها بهینه‌سازی کند.» کاربران برای فعال‌سازی این ویژگی باید به مسیر Settings-> Gaming-> Game Mode رفته و دکمه مربوط به Game Mode را روشن کنند. لازم به توضیح است که این ویژگی به صورت پیش فرض روشن است.

از این پس مرورگر مایکروسافت اج می‌تواند کتاب‌های الکترونیکی را با صدای بلند بخواند. برای بهره‌مندی از این ویژگی کاربران باید دکمه read aloud که در سمت راست مرورگر قرار دارد را روشن کنند. مایکروسافت اج همچنین یکسری اموجی‌های رنگارنگ و جدید را جایگزین اموجی‌های تک رنگ کرده است. مایکروسافت تصویر این اموجی‌ها را همان‌گونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید در وبلاگ ویندوز 10 قرار داده است.

ویژگی e-book viewer در مایکروسافت اج نیز بهبود پیدا کرده است. به این ترتیب اگر روی عکسی کلیک کرده و از ترکیب کلید‌های Ctrl+Mouse wheel استفاده کنید قادر به بزرگ‌نمای عکس خواهید بود.

ویژگی Wi-Fi Cative Protal زمانی که به یک هات‌اسپات وای‌فای متصل می‌شوید شما را به صفحه راه‌اندازی اولیه ویندوز (OOBE) سرنام Windows  Out-OF-Box-Experience هدایت می‌کند تا جزییات مربوط به اتصال را به خوبی تنظیم کنید.

در ادامه ویژگی زیرنویس‌ها برای دسترسی راحت‌تر در اختیار کاربران قرار دارد. این زیرنویس‌ها برای کمک کردن به کاربرانی است که دچار مشکل شنوایی هستند. این ویژگی در تعامل با دستیار مجازی کورتانا به این گروه از کاربران کمک خواهد کرد. 

همچنین ویژگی Blue night  به night light تغییر نام پیدا کرده و یکسری از جزییات مربوط به آن بهبود پیدا کرده‌اند.

نمایش یک نوار پیشرفت دانلود ویژه بازی‌ها و نرم‌افزارهایی که از ویندوز استور دانلود می‌شوند یکی دیگر از قابلیت‌‌های جالب توجهی است که در بخش Action Center در اختیار کاربران قرار دارد. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا به شکل دقیق‌تری روند پیشرفت دانلود برنامه‌ها و بازی‌ها را مشاهده کنند.

در منوی تنظیمات نیز یکسری گزینه‌های بیشتر به ویژگی عیب‌یابی (Troubleshoot) اضافه شده است. به این شکل گزینه‌های دیگر موجود در کنترل پانل نیز در این بخش قرار گرفته‌اند.

مایکروسافت همچنین یکسری وصله برای حل مشکل کرش کردن برنامه‌ها، پرش صفحه‌نمایش و حتا قفل کردن مرورگر اج زمانی که در حال به اشتراک‌گذاری فایل‌های pdf است ارائه کرده است. در بیلدهای قبلی زمانی که از عبارت Hey Cortana استفاده می‌کردیم شاهد آن بودیم که برنامه SpeechRuntime.exe به مرحله اجرا در می‌آمد و به شکل قابل توجهی از پردازنده مرکزی استفاده می‌کرد، اما این مشکل در بیلد جدید برطرف شده است.

مایکروسافت در وبلاگ خود یادآور شده است که کاربران در بیلد 15019 ممکن است با یکسری مشکلات روبرو شوند، اما این مشکلات از سوی مایکروسافت شناسایی شده و در بیلدهای بعدی برطرف خواهند شد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟