مناسب برای محافظت از اطلاعات محرمانه
22 شهريور 1394
ویدیو: تراشه‌ای که در ده ثانیه خودش را منفجر می‌کند!
شاید در فیلم‌های پلیسی کامپیوترها یا نوت‌بوک‌هایی را دیده باشید که پس از استفاده به طور خودکار منفجر می‌شوند و از بین می‌روند تا دیگر قابل استفاده نباشند. اما مطمئناً هنوز در دنیای واقعی چنین چیزی را از نزدیک ندیدیم. مهندسان شرکت زیراکس توانستند این غیرممکن را ممکن کنند و تراشه‌ای بسازند که خودنابودگر است.

این مهندسان در قالب یک پروژه تحقیقاتی بزرگ که دارند برای آژانس دفاعی DARPA کار می‌کنند، توانستند یک تراشه از جنس شیشه بسازند. همان جنس شیشه فشرده‌ای که در صفحه‌نمایش اسمارت‌فون‌های امروزی استفاده می‌شود. تراشه ساخته شده برخلاف تراشه‌های قدیمی از جنس فلز یا پلاستیک نیست و با کمی تاباندن نور لیزر یا امواج رادیویی و حتا یک کلید فیزیکی می‌تواند منفجر و خرد شود. 

این تراشه برای نگه‌داری کلیدهای رمزنگاری حساس یا اطلاعات بسیار مهم و سری استفاده می‌شود. هر زمان دارنده تراشه احساس خطر کرد می‌تواند با تاباندن نور لیزر در کمتر از ده ثانیه تراشه را منفجر کند. تراشه طوری خرد می‌شود که به هیچ‌وجه قابل سرهم‌بندی یا ساخت دوباره نیست. این تراشه تا تجاری‌سازی هنوز راه زیادی فاصله دارد و چون در خدمت یک پروژه تحقیقاتی نظامی است ممکن است حالا حالاها وارد بازار نشود ولی می‌تواند گشاینده رویکرد جدیدی از حوزه امنیت اطلاعات و محافظت از اطلاعات حساس باشد. هنوز اندازه این تراشه بسیار بزرگ است و باید در طرح‌های نهایی تراشه بسیار کوچک‌تری را ببینیم. ویدیوی این تراشه خودنابودگر را ببینید:

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

نظر شما چیست؟