علت پست‌های بی‌وقفه مادران امروزی در فیس‌بوک
 چرا مادران عکس فرزندشان را پشت‌سر‌هم در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند؟
اکثر مادران امروزی از تصاویر نوزادان یا کودکان خود به عنوان عکس پروفایلشان در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و عکس‌ کودکان خود را از طریق این شبکه‌ها با خانواده و دوستانشان به اشتراک می‌گذارند. به ظاهر کار لذت بخشی است اما تحقیقات نشان می‌دهند که این کار ممکن است مادران را تحت فشار قرار دهد و آنان را دچار افسردگی نماید.

سالها پیش سارا سالیوان زمانی که مشغول گشت و گذار در فیس‌بوک بود متوجه چیز عجیبی شد. بسیاری از دوستان وی از تصویر فرزندانشان به عنوان عکس پروفایل شخصی‌ خود استفاده کرده بودند. حتی خود سالیون هم همین کار را انجام داد بدون آن که متوجه مفهوم این کار باشد. سارا می‌گوید " یکدفعه به ذهنم رسید که این هویت من است، عکس پروفایل من نشان می‌دهد که من در حال حاضر چه کسی هستم."

مطلب پیشنهادی

۵ دلیل برای فرار از مدرسه‌
چرا مدارس دانش‌آموزان را برای دنیای واقعی آماده نمی‌کنند؟

البته بسیاری از مادران امروزی از فیس‌بوک به عنوان راهی برای به اشتراک گذاشتن لحظات شاد و شیرین کودکان‌شان با خانواده و دوستان خود استفاده می‌کنند. اما به نظر سالیوان چیزهای پیچیده‌تری در حال رخ دادن است.

سالیوان به عنوان پروفسور علوم انسانی و روانشناس دانشگاه اوهایو سعی دارد بداند که زنان چه موقع به دنبال تایید نقش خود به عنوان مادر در فیس‌بوک هستند و این که آیا با انجام این کار احتمال  بروز علائم افسردگی در آنان بیشتر می‌گردد یا خیر. وی مدت‌ها والدگری و وظایف جدید والدین  را مورد مطالعه و ارزیابی قرار داد و تصمیم گرفت پاسخ پرسش‌های جدیدی که در تحقیق وی مطرح می‌شوند را بیابد.

نتیجه این تحقیق ممکن است مادران امروزی را وادار نماید در مورد گذاشتن پست‌های مربوط به فرزندانشان در فیس‌بوک تجدیدنظر کنند. در حالی که این پلتفرم رسانه اجتماعی می‌تواند راهنما و حامی جامعه بزرگی باشد، پست‌های مکرر از جانب برخی کاربران می‌تواند نگرانی مادرانه آن‌ها را چند برابر کند. سالیوان اطلاعات 127 شرکت‌کننده در این مطالعه را مورد تحلیل قرار داد و دریافت که وقتی زنان فشار اجتماعی بیشتر را به جهت این که مادران کاملی باشند، دریافت می‌کنند و به مادرانگی به عنوان مرکز هویت خود می‌نگرند، احتمال این که عکس‌ها و پست‌های فرزندانشان را به اشتراک بگذارند، بیشتر است. اکثریت مادرانی که در این مطالعه شرکت داشتند، از تصویر کودک خود به عنوان عکس پروفایشان استفاده کرده بودند.

مادرانی که سخت تلاش می‌کنند که والدین کامل و مطلوبی باشند و بدنبال تایید نقش مادرانه خود از جانب دیگران هستند، واکنش‌های احساسی قوی‌تری – چه مثبت، چه منفی-  به تکرار و ماهیت لایک‌ها و کامنت‌های دوستان خود دارند. این ارتباط با فیس‌بوک ممکن است تجربه تلخی را به همراه داشته باشد. این مادران نه ماه پس از تولد فرزنداشان علائم وجود افسردگی همچون کم اشتهایی، بی حوصلگی و عدم خواب کافی  را گزارش کردند. این مطالعه نتوانست علت و معلول بین تمایل یک مادر به تایید شدن از سوی دیگران، استفاده بیش از حد وی از فیس‌بوک و احتمال بیشتر ابتلای وی به افسردگی بیان کند؛ اما سالیوان باور دارد که بین اینها ارتباط مستقیمی وجود دارد.

وی می‌گوید:" بسیاری از مادران ممکن است به دلیل به تصویر کشیدن این تصاویر بسیار مثبت مادرانه احساس ‌کنند که تحت فشار هستند و اگر شما حس خوبی در درون خود نداشته باشید، می‌تواند مخرب و به ضرر شما باشد."

این مطالعه محدودیت‌های مهمی هم دارد. سالیوان زنان شاغل و تحصیل کرده را مورد مطالعه قرار داد که اکثراً سفید پوست بودند، به این معنی که این نتایج نمی‌تواند بیانگر تمام افراد یک جامعه باشد. شرکت‌کنندگان در این تحقیق خودشان از میزان حضورشان در شبکه‌های اجتماعی  گزارش تهیه کردند که این می‌تواند روش قابل اطمینانی برای بیان علت رفتارهایشان باشد که البته روش خیلی دقیقی نیست.

"این  روش تکاملی نشان دادن هویت شما، خانواده شما و چیزهای مهم در زندگی شماست"

سالیوان و همکاران وی چندین فاکتور از جمله سن، تحصیلات و صفات شخصیتی مادران را که می‌توانست شرکت‌کنندگان را در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد، تحت کنترل داشتند. تنها یکی ازاین پنج صفت کلیدی- روان‌رنجوی - به واکنش احساسی شدید مادران به عکس‌العمل مردم نسبت به پست‌های فیس‌بوکی آنان مربوط می‌شد. این محققین حتی علائم افسردگی در سه ماه پس از زایمان را هم تحت کنترل داشتند.

در حالیکه برخی‌ها می‌خواهند به سرعت از نتایج این مطالعه به عنوان توجیهی برای قضاوت مادران امروزی که دائم مشغول عکس گذاشتن از نوزادان خود در شبکه‌های اجتماعی هستند، استفاده کنند؛ این چیزی نیست که سارا سالیوان به دنبالش باشد.

همانند هر پست‌ دیگری در شبکه‌های اجتماعی، کاربران سعی می‌کنند با دقت و مهارت شخصیت‌سازی کنند. به خصوص مادران امروزی که با انتظارات و توقعات زیادی در مورد نحوه رفتارشان مواجه هستند که این موضوع می‌تواند در پلتفرمی همچون فیس‌بوک بزرگنمایی شود. سالیوان می‌گوید این مادران ممکن است به خاطر پایبندی به این استانداردهای بالای والدگری تحت فشار قرار بگیرند و برای آن که حمایت و تایید دیگران را در انجام نقش کلیشه‌ای مادرانه خود و برآورده شدن این توقعات داشته باشند، به فیس بوک رو می‌آورند.

برخی از مادرانی که دائم عکس و پست از فرزندانشان می‌‌گذارند، ممکن است هیچ فشاری را احساس نکنند و چندان به تایید دیگران هم اهمیت ندهند. اما در مورد آن دسته از کسانی که می‌دانند پست‌های مکرر در فیس‌بوک موجب استرس و احساس بیم و ترس در آن‌ها می‌شود، سارا سالیوان یک نصیحت ساده دارد: به خودتان استراحت بدهید.

یعنی نوتیفیکیشن‌‌ها را غیرفعال کنید، پست‌های کمتری بگذارید و راه‌های دیگری برای انتشار عکس‌های خانوادگی  به اعضای خانواده‌ و دوستان‌تان پیدا کنید. راه‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد، پس فقط به این یک راه اکتفا نکنید.

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟