چرا مدارس دانش‌آموزان را برای دنیای واقعی آماده نمی‌کنند؟
۵ دلیل برای فرار از مدرسه‌
والدین فرزندان خود را نصیحت می‌کنند که خوب درس بخوانند و نمرات خوبی بگیرند تا در آینده بتوانند شغل مطمئن‌تر و پردرآمدتری پیدا کنند، این یک روی سکه است. اما واقعیت این است که راه نجات فرزندان ما این است که بتوانیم مهارت ‌آن‌ها را برای زندگی واقعی ارتقاء ببخشیم و مطابق با عصر جدید و ورود به دنیایی که انتظار آنان را می‌کشد، آماده نماییم. قطعاً آموزش، پایه و اساس موفقیت بچه‌ها در آینده است اما به غیر از مهارت‌های تحصیلی که نقش مهمی در زندگی آنان دارند، دانستن مهارت‌های مالی و اقتصادی و همچنین فراگیری مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی نیز از ضروریات به شمار می‌آیند. این‌ها همان چیزهایی هستند که غالباً در مدارس آموزش داده نمی‌شوند و موجب می‌شوند بچه‌ها به نوعی تک بعدی به عمل بیایند.

1606683296_1_0.gif

برای آن یک شخص بتواند در آینده فردی مستقل و به معنی واقعی لایق باشد، باید بتواند روی پاهای خود بیاستد و زمانی که وقت آن رسید تا خود را برای زندگی آماده کند، کارهای بیشتری در مقایسه با زمانی که به مدرسه می‌رفت انجام دهد. با وجود تغییرات و اصلاحاتی که به طور دائم در سیستم آموزشی صورت می‌گیرد، اما این  کافی نیست.

مطلب پیشنهادی

۶۰۰ برنامه‌نویس به مدرسه اپل دعوت شدند
اپل مدرسه برنامه‌نویسی افتتاح کرد

دنیای بیرون، دنیای بزرگی است و چالش‌های مختلفی را بر سر راه شما قرار می‌دهد. باید خودتان را برای آن‌ها آماده کنید- شاید باورتان نشود که چه تعداد فارغ‌التحصیل از انجام کارهای خیلی ساده مثل پرداختن صورتحساب عاجزاند. اگر از مطالبی که در اینجا عنوان می‌شوند غافل بمانید، احتمال این که شما هم جزء آن دسته از فارغ‌التحصیلان سردرگم و متحیر باشید وجود دارد، افرادی که چند ماه پس از پایان مدرسه همچنان برای انجام هرکاری به والدین خود وابسته‌اند. بنابراین به این 5 نکته که از موضوعات مختلفی برگزیده شده‌اند، توجه کنید.

مدرسه کنجکاوی را خفه می‌کند

در میان برخی از ما افراد خوش‌اقبالی وجود دارند که علاقمندی‌هایشان از قبل  در وجودشان شکل گرفته و مدرسه به راحتی کمک می‌کند تا این علاقمندیها به خوبی شناخته شوند، اما کسانی که هوز استعدادهای خود را کشف نکرده‌اند، سال‌های تحصیل خود را تنها به رفتن به این کلاس و آن کلاس می‌گذرانند. مشکل کلی این کلاس‌ها و درس‌ها، اشباع بودن آن‌ها است. مطالبی که استادان سعی دارند به شما بیاموزند، و شما در نهایت باید بتوانید آن‌ها را مطالعه کرده و آزمون‌هایش را پشت سر بگذارید، نسبتاً گسترده هستند. با توجه به این حقیقت، حتی دانش‌آموزان کمی کنجکاو هم ممکن است خاموش شوند. برای دوری از چنین مشکلی، هرگز نباید از توسعه مهارت‌‌ها و کار کردن روی استعدادهایتان دست بردارید، چون این دقیقاً همان چیزیست که در زندگی به آن نیاز دارید و مطالب غیرضروری مدرسه هرچقدرهم که باشد نباید شما را از این مسیر دور کند.

روش‌ها ناسازگار هستند

تنها چند مدرسه انتخاب شده مورد آزمایش قرار می‌گیرند و چند وقت بعد روش‌های آزموشی  نوین و ابتکاری وارد مدارس مختلف می‌شوند، روش‌هایی که نمی‌توانند در دسترس اکثریت عموم قرار بگیرند آن هم به یک دلیل ساده- این که بسیار هزینه‌بر و گران هستند. در تاریخ بشریت به طور حتم یک اشتباه صورت گرفت و آن هم زمانی بود که همه تصمیم گرفتند نمرات بالا را ملاک صلاحیت شخص برای تحصیلات و تعلیم و تربیت قرار دهند.

علاوه براین، شکل آزمون‌ها و تکالیف مدرسه که دانش آموزان بر اساس آن‌ها نمره کسب می‌کنند قدیمی و منسوخ شده هستند – یک نمونه آن نوشتن مقاله- از استاد و یا معلمان خود بپرسید آخرین بار که یک مقاله نوشته‌اند، کی بوده است. شانس بیاورید که نگویند همین دیروز؛ پس چرا باید وقت خود را صرف یادگیری راههای نوشتن یک مقاله کنیم، در حالی که این مهارت تقریباً در زندگی‌ما  بی‌مصرف است.

در این مدت زمان کوتاه نمی‌توانید کاری انجام دهید، اما می‌توانید انتخاب‌های خود را کشف کنید. البته همه مدارس اینگونه نیستند، اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از ادامه تحصیل در یک مدرسه، خوب در مورد آن تحقیق کنید چون موضوع چند روز و چند هفته مطرح نیست، بله حرف از چند سال است.

عدم قابلیت در انجام یکسری کارهای ساده و ابتدایی

خوب از مدرسه فارغ‌التحصیل شدید، قرار است برای ادامه تحصیل به شهرستان دیگری بروید و به تنهایی زندگی کنید و احتمالاً از احساس استقلال خود لذت ببرید، اما چند چیز را فراموش کرده‌اید. یک مشکلی که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد، عدم اطلاع از حداقل امور خانه‌داری است چون تا به حال حتی یک ابزار ساده مثل پیچ‌گوشتی را در دستتان نگرفته‌اید و شاید نتوانید از پس یک لامپ عوض کردن هم بربیایید.

عدم آشنایی با سیستم پولی

از جمله مواردی که قطع به یقین باید از آن سردربیاورید، مدیریت پول است. مگر آن که رشته اقتصاد را برگزیده باشید و در آن رشته تحصیل کرده باشید وگرنه هیچ  کلاسی وجود ندارد که به شما بیاموزد چگونه پول‌هایتان را اداره کنید، پس‌انداز کنید، سرمایه گذاری کنید و این مسئله به طور حتم از جمله مشکلات جدی در بزرگسالی خواهد بود.

عدم داشتن مهارت آشپزی

و اما آخرین موردی که چرا مدرسه ما را برای دنیای واقعی آماده نمی‌کند که البته باید بگوییم مهمترین آنها نیست، به خانه مربوط می‌شود. شما باید بتوانید شکم خود را سیر کنید. آشپزی یک سرگرمی است و همچنین یک روش فوق‌العاده برای کاهش استرس زمانی که کارهای خلاقانه انجام می‌دهید، بنابراین هنوز هم نمی‌فهمیم  چرا کلاس آشپزی از جمله کلاس‌های تحصیلی ما در مدرسه نیست.

نصیحت آخر- به سراغ کلاس‌های خارج از مدرسه بروید. هرکسی باید پایه علمی گسترده‌ای داشته باشد و همه چیز را در زندگی‌اش‌ یاد بگیرد، اما شما باید آینده خود را در دستانتان بگیرد و آن را آنگونه که می‌خواهید بسازید. البته برای هرکاری وقت کافی وجود دارد- اگر برای آن خوب برنامه‌ریزی کنید.  

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟