گزارش امنیتی مک‌آفی
موج جدیدی از سرقت هواپیماهای بدون سرنشین در راه است
این روزها هواپیماهای بدون سرنشین به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از شرکت‌های بزرگ همچون آمازون و آبر گرفته تا استارت‌آپ‌های کوچک همگی برای تسریع روندها کارها، کم کردن هزینه‌ها و تحویل به موقع مرسولات از درون‌ها استفاده می‌کنند. با توجه به همه‌گیر شدن به‌ کارگیری این تجهیزات پرنده در آینده نزدیک باید شاهد سرقت این هواپیماهای بدون سرنشین باشیم.

هواپیماهای بدون سرنشین دیگر یک ایده خیال‌انگارانه نیستند. حتا شما خواننده این مقاله نیز می‌توانید با صرف یک بودجه چند میلیون تومانی پهبادی را از یکی از شرکت‌های وارد کننده این تجهیزات به داخل کشور تهیه کنید. (البته اگر به درد شغل‌تان بخورد و یکسری مجوزهای لازم برای در اختیار داشتن آن‌ها را به دست آورید.) اما پژوهشگران امنیتی هشدار دادند که افزایش به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین این نگرانی  را به وجود آورده است که در آینده باید شاهد به سرقت رفتن این گجت‌های پرنده باشیم. نشانه‌هایی به دست آمده است که نشان می‌دهد هکرها خود را برای سرقت پهبادها آماده می‌کنند.

مطلب پیشنهادی

اینتل در آسمان‌ها به دنبال چه می‌گردد
توسعه هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای بدون سرنشین این روزها به وفور در ارتباط با عکس‌برداری از زمین‌های صعب‌العبور، تحویل بسته‌های پستی و همچنین مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما مک‌آفی در گزارش سالانه خود که چند روز پیش آن‌را منتشر کرد، گفته است: «هواپیماهای بدون سرنشین به خوبی موفق شده‌اند جایگاه خود در ناوگان ترابری را تثبیت کنند. به طوری که امروزه به یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده سازمان‌های حمل‌ونقل، کشاورزان، عکاسان خبری و حتا رسانه‌های تولیدکننده اخبار تبدیل شده‌اند.» ایده به سرقت رفتن هواپیماهای بدون سرنشین سال گذشته میلادی در جریان کنفرانس بلک‌هت مطرح شد. در آن کنفرانس کارشناسان امنیتی موفق شدند کنترل یک هواپیمای بدون سرنشین تفریحی را به دست آورند.

اما شرکت مک‌آفی در گزارش خود آورده است: «در نگاه اول به دست آوردن کنترل یک هواپیمای بدون سرنشین تفریحی موضوع مهمی به نظر نمی‌رسد، اما زمانی که به‌کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین رو به ازیاد نهد، آن‌گاه نگرانی از بابت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. پهبادها امروزه بدون هیچ‌گونه لایه امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طوری که هکرها به راحتی قادر هستند آن‌ها را هک کرده و کنترل آن‌ها را به دست آورند. یک هکر به راحتی این‌ توانایی را دارد تا مسیر حرکت یک هواپیمای بدون سرنشین به مقصد را بر مبنای ترافیک آن کشف کرده و صبر کند تا هواپیمای بدون سرنشین را رویت کند. زمانی که هواپیمای بدون سرنشین را مشاهده کرد قادر خواهد بود آن‌را به سادگی فرود آورده و بسته درون آن‌را به سرقت ببرد. این‌کار به سادگی هر چه تمام‌تر امکان‌پذیر است.»

مطلب پیشنهادی

جالب‌ترین پهبادهای دنیا
گالری عکس جالب ترین ربات‌های پرنده بدون سرنشین

در همین ارتباط شرکت اینتل اعلام کرده است: «ما انتظار داریم در سال 2017 شاهد به سرقت تعداد زیادی هواپیمای بدون سرنشین باشیم. به دلیل آن‌که هواپیمای بدون سرنشین در بیشتر موارد مجهز به دوربین‌های گران‌قیمتی هستند که انگیزه لازم را در اختیار هکرها قرار می‌دهد تا آن‌ها را به سرقت ببرند. پهبادهایی که به راحتی در دارک‌وب به فروش می‌روند.»

مک‌آفی در بخش پایانی گزارش خود آورده است، با توجه به پیشرفت‌هایی که در ارتباط با ابزارهای دفاعی به وجود آمده است، شاهد کاهش رشد حملات باج‌افزاری بوده‌ایم، اما در مقابل حملاتی که از اسمارت‌فون‌ها به عنوان ابزاری برای نفوذ به حساب‌های بانکی و به دست آوردن اطلاعات اعتباری استفاده می‌کنند یک افزایش رشد را تجربه کرده‌اند. مک‌آفی گفته است هکرها از سال آینده برای پیاده‌سازی حملات پیچیده به سراغ یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی و تبلیغات گمراه‌کننده خواهند رفت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟