یک آسیب‌پذیری روز صفر
شکاف امنیتی ۹۰ هزار دلاری که تمام سیستم‌های ویندوز را دور می‌زند!
آسیب‌پذیری‌های روز صفر بسیار مطبوع برای کاشف آن و عذاب‌آور برای صاحب محصول نرم‌افزاری به شمار می‌روند. اما به تازگی خبری در دنیای فناوری منتشر شده که نشان می‌دهد هکری موفق به کشف یک حفره امنیتی بزرگ در تمامی پلتفرم‌های ویندوز شده است. جالب آن‌که این آسیب‌پذیری در سیستم‌عامل ویندوز 10 نیز قرار دارد و اکنون این هکر در نظر دارد این اکسپلویت کشف شده را به بالاترین قیمت در دنیای زیرزمینی وب به فروش برساند.

آسیب‌پذیری‌های روز صفر، رخنه‌های نرم‌افزاری هستند که به حمله کنندگان اجازه می‌دهند کنترل یک سامانه را به دست گیرند. این حملات از آن جهت روز صفر نامیده می‌شوند که سازنده نرم‌افزار از وجود آن‌‌ها هیچ‌گونه اطلاعی ندارد. این اکسپلویت‌ها به‌طرز عجیبی با قیمت‌های باور نکردنی و بسیار بالا توسط مجرمان اینترنتی یا سازمان‌های خاص خریداری می‌شود. افرادی که تمایل دارند در سکوت کامل به کنترل دستگاه‌های مختلف بپردازند. به همین دلیل است که دستیابی به این چنین اکسپلویت‌هایی همواره با استقبال بالایی در بازار سیاه روبرو می‌شود.

مطلب پیشنهادی

محافظت از خود در مقابل پلیدی‌های آنلاین
یشنهاد دانلود چند نرم‌افزارهای امنیتی سودمند

اما در این مورد پیشنهاد فروش 90 هزار دلار یک اتفاق نادر است. در آسیب‌پذیری روز صفر جاری به نظر می‌رسد، مایکروسافت هیچ‌گونه اطلاعی در مورد آن نداشته یا حداقل هیچ‌گونه وصله‌ای برای آن عرضه نکرده است. فروشنده‌ای که نام مستعار BuggiCorp را برای خود انتخاب کرده ادعا کرده است این اکسپلویت در تمامی سیستم‌عامل‌های مایکروسافت از ویندوز 2000 گرفته تا ویندوز 10 آماده بهره‌برداری است. بر همین اساس و به دلیل با ارزش بودن این اکسپلویت تصمیم گرفته است قیمت 90 هزار دلار ( تقریبا معادل 306 میلیون تومان) را برای این کشف خود پیش‌نهاد کند. تصویر زیر ارزش‌گذاری انجام شده در ارتباط با اکسپلویت‌های شناسایی شده در پلتفرم‌های مختلف را نشان می‌دهد.

ویدویی که توسط این هکر ضبط شده نشان می‌دهد حتی جدیدترین بیلد ارائه شده از ویندوز 10 نیز همچنان به این آسیب‌پذیری آلوده است. اما موضوعی که بیش از پیش همگان را نگران کرده است این است که این آسیب‌پذیری توانایی گذر از EMET که به‌طور خاص توسط مایکروسافت طراحی شده است را دارد. EMET (سرنام Enhanced Mitigation Experience Toolkit) مکانیزم امنیتی یکپارچه طراحی شده از سوی مایکروسافت است که پردازه‌های سیستم را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این مکانیزم به گونه‌ای طراحی شده است که در زمان رویارویی با یک پردازه با فعالیت‌های غیر عادی اجرای آن‌را به حالت تعلیق در می‌آورد. در این حالت تمامی منابع اختصاص یافته به یک پردازه بازپس گرفته می‌شوند. به عبارت ساده‌تر EMET یک لایه امنیتی را پیرامون سیستم‌‌عامل قرار می‌دهد.

برایان کربس، از کارشناسان امنیتی در همین ارتباط گفته است: «من معتقد هستم این اکسپلویت واقعی است. اما یک لایه واسط در این بین وجود دارد. به دلیل این‌که این آسیب‌پذیری روز صفر تنها باعث به وجود آمدن یک وضعیت ناپایدار در سطح مجوزها در ماشین مقصد می‌شود.  در نتیجه برای آن‌که این آسیب‌پذیری به یک تهدید بالقوه تبدیل شود، مهاجم نیازمند آسیب‌پذیری‌های دیگری است که با این آسیب‌پذیری هماهنگ شوند تا یک خطر جدی را به وجود آورند.»

کربس در بخشی از صحبت‌های خود یادآور شده است: «برای من بسیار جالب است که مشاهده می‌کنیم مجرمان سایبری چگونه این توانایی را دارند تا آسیب‌پذیری‌های روز صفر را به‌طور مستقیم و به قیمت بالایی نسبت به برنامه تشویقی مایکروسافت به فروش برسانند. مایکروسافت یک برنامه تشویقی اشکال زادیی دارد که به‌طور منظم به محققان امنیتی که توانایی کشف آسیب‌پذیری‌ها و گزارش آن‌ها را داشته باشند مبالغی را اهدا می‌کند. مایکروسافت به تازگی رقم تشویقی خود را به 100 هزار دلار در ارتباط با اکسپلویت‌های روز صفر افزایش داده است، برنامه‌ای که EMET را نیز پوشش می‌دهد.»

در هر حالت متاعی همچون آسیب‌پذیری روز صفر در حال تبدیل شدن به روند نگران کننده در سراسر جهان شده است. به‌طوری که امنیت و حریم دیجیتالی کاربران را در معرض یک تهدید جدی قرار داده است. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟