یشنهاد دانلود چند نرم‌افزارهای امنیتی سودمند
محافظت از خود در مقابل پلیدی‌های آنلاین
زیاد طول نمی کشد تا کامپیوتر شخصی شما از نرم‌افزارهای ناخواسته پر شود. بسته به شانس شما، یک کامپیوتر نو ظرف 7 الی 8 دقیقه یا قبل از اینکه از جعبه خارجش کنید یا حتی قبل از اینکه به خانه بیاورید به بدافزار آلوده می‌شود. با این که درباره بعضی از این موضوعات اغراق داده شده است اما بدافزارهای اینترنتی خیلی اعصاب خردکن و در بسیاری موارد سارق‌اند. اما با نرم‌افزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، می‌توانید در امان باشید.

Avast Free antivirus
Avast یکی از پرکاربردترین برنامه‌های ضد بدافزار است. البته بی‌دلیل هم نیست. این نرم‌افزار بدون کند کردن کامپیوتر و بدون نیاز به نصب ریزبرنامه‌های امنیتی، حفاظت ضد ویروس موثری را ارائه می‌کند. نسخه رایگان آن تمام قابلیت‌های امنیتی مثل ضداسپم و حفاظت در مقابل سرقت اطلاعات را به همراه ندارد اما به خوبی موارد پایه را پوشش داده و می‌تواند افزونه‌های ناخواسته مرورگر را حذف کند. 

Ad-Aware Free
Ad-Aware ، محافظ بدافزار شرکت Lavasoft سال‌ها است که در فهرست برنامه‌های حیاتی ما قرار دارد. نسخه رایگان آن قابلیت‌های امنیتی کافی برای استفاده معمول از کامپیوتر را ارائه می‌کند. جذابیت اصلی Ad-Aware، حفاظت ضدجاسوسی عالی آن است که می‌تواند بدافزارها و برنامک‌های تبلیغاتی را برای همیشه محو کند. یک مچ‌اندازی میان شرکت‌های امنیتی و توسعه‌دهندگان بدافزار در جریان است، اما به‌روزرسانی‌های خودکار Ad-Aware  شما را قادر به تشخیص مخفی‌ترین بدافزارها می‌سازد. این برنامه همچنین می‌تواند از شما در برابر وبسایت‌های جعلی و دانلود‌های پرمخاطره محافظت کند.

CleanMail Home
اگر صندوق ایمیل ما مبنای قضاوت باشد که تقریبا 99 درصد ایمیل‌ها اسپم‌اند و این یعنی 99 درصد زمان ایمیل خوانی به خلاص شدن از شر اسپم‌ها می‌گذرد. CleanMail فکر بهتری دارد. اگر از POP3 استفاده می‌کنید این برنامه از موتور SpamAssassin ضد اسپم جهت تشخیص هرزنامه بهره می‌برد. CleanMail همیشه درحال یادگرفتن و آنالیز هرزنامه‌ها برای بهبود کار با گذشت زمان است. می‌توان ارسال کننده‌های مشخصی را در فهرست سفید قرار داد تا مثلا ایمیل‌های رئیس از سطل زباله سر در نیاورند.

Ghostery
ممکن است متوجه آن نشوید، اما عادات اینترنت‌گردی شما احتمالا توسط یک دوجین وبسایت برای فروش محصولاتشان درحال رصد است. این کوکی‌های رهیاب سوء نیت ندارند اما شما احتمالا نمی‌خواهید اطلاعات‌تان توسط آمازون و رفقایش جمع‌آوری شود و بدانند شما دقیقا قصد خرید چه چیزی را دارید. Ghostery را امتحان کنید. این برنامه برای Google Chrome, Firefox, Safari در دسترس است و کارش بلوکه کردن سیستم‌های رهگیری مختلف است که قصد دنبال کردن شما در اینترنت را دارند. شما به سادگی می‌توانید این برنامه را نصب کنید و بگذارید به کارش برسد. نگاه کردن به گزارش‌های سایت‌ها در Ghostery واقعا چشم آدم را باز می‌کند. بعضی از سایت‌ها آنقدر رهیاب‌های مختلف و شبکه‌های تبلیغاتی دارند که تعجب می‌کنید صفحاتشان اصلا چطور باز می‌شود. Ghostery همچنین به شما می‌گوید که دقیقا کدام شرکت درحال رصد شماست و با اطلاعات‌تان چه می‌کند، پس اگر نمی‌خواهید تک تک کلیک‌هایتان را کف دست بازاریاب‌ها بگذارید Ghostery را نصب کنید.

AdBlock Plus
AdBlock Plus یکی از موارد بحث‌برانگیز است. صاحبان سایت‌های تبلیغ‌دار می‌گویند این برنامه نانشان را آجر می‌کند و سایتشان در خطر است، طرفداران AdBlock Plus می‌گویند اگر صاحبان سایت آن را پر تبلیغات آزاردهنده نمی‌کردند ما آن‌ها را بلوکه نمی کردیم. نه فقط این، بلکه AdBlock Plus به صورت خودکار سایت‌هایی که حاوی بدافزار هستند را بلوکه می‌کند. این افزونه قابلیت اصلاح اشتباهات تایپی در URL هم دارد که به شما اطمینان می‌دهد تصادفا وارد سایت‌های ناامنی که نامی شبیه برندهای معروف دارند نمی‌شوید. پس اگر می‌خواهید روی محتوای ظاهر شده روی صفحات وب کنترل داشته باشید AdBlock Plus را روی FirefoxChromeOpera یا Internet Explorer نصب کنید.

LastPass Password Manager
خودمان می‌دانیم که احتمالا رمزهای عبورمان آنچنان امن نیستند. البته رمزهای عبور را "پسورد" یا "1234" هم نمی گذاریم. اما به خاطر سپردن پسورد یکتا برای این همه سایت و سرویس یک کابوس است. شکر خدا که LastPass  روی Firefox و Google Chrome در دسترس است. LastPass با ایجاد رمزهای عبور قوی و بازخوانی آن به هنگام نیاز، یک کیف امن برای رمزها و کارت‌های بانکی‌تان می‌سازد. از طریق فناوری کلاود هم می‌تواند همگام‌سازی (sync) شود، پس فقط در مرورگرتان در دسترس نیست و می‌توانید روی مبایل یا تبلت هم از آن استفاده کنید. این برنامه می‌تواند برای سایت‌هایی که قصد ندارید مجدد از آن استفاده کنید یا سایت‌هایی که نمی‌شود، چندان به‌شان اعتماد کرد، رمزعبور یک بار مصرف تولید کند.

Unchecky
توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهم باید شکم بچه‌هایشان را سیر کنند. می‌دانیم، اما بعضی وقت‌ها برای درآوردن پول بیشتر چه کارها که نمی‌کنند. اگر شما هم  تا حالا یک برنامه آزمایشی نصب کرده‌اید و همراهش شانصد و سه برنامه بی ربط دیگر روی کامپیوتر نصب شده دقیقا می‌دانید منظورم چیست. Unchecky از چنین اتفاقاتی پیش‌گیری می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که با نصب یک اپلیکیشن کوچک ناگهان home page و موتور جستجوی پیش‌فرض عوض نشود. این برنامه برای ویندوز اکس‌پی به بعد در دسترس است.

Eraser
اکثر ما روی کامپیوتر چیزهایی داریم که نمی‌خواهیم در دسترس دیگران باشد. از مسائل مالی گرفته تا احتمالا آهنگ‌های دلخواه. حتی زمانی که فکر می‌کنید فایل‌های حساس را کاملا پاک کرده‌اید، دقیقاً این‌طور نیست. چون اگر دارید از یک کامپیوتر عمومی استفاده می‌کنید یا اینکه دارید کامپیوتر را می‌فروشید و می‌خواهید مطمئن شوید اطلاعات حساس پاک شده باشد، خالی کردن Recycle Bin (سطل زباله) کارتان را راه نمی‌اندازد. تنها کاری که می‌کند این است که فایل‌ها را مخفی می‌کند و به ویندوز می‌گوید می‌توانید وقتی فضا نیاز داشتید جای آنها ذخیره کنید. بازیابی این فایل‌ها مثل آب خوردن است مگر آنکه از یک فایل پاک‌کن درست و حسابی مثل Eraser استفاده کنید که فایل‌های پاک شده را کاملا نابود کند.

WindowsUnlocker
برنامه WindowsUnlocker از Kaspersky Lab آمده تا با یکی از وحشتناک‌ترین انواع بدافزار مقابله کند. ransomware کامپیوترتان را قفل کرده و تهدید می‌کند اگر باج ندهید اجازه دسترسی به کامپیوتر را به شما نمی‌دهد یا از آن بدتر، فایل‌هایتان را پاک می‌کند. این یک مشکل درحال رشد است اما راه‌حل آسانی دارد تا قربانی آن نشوید. فقط کافیست WindowsUnlocker را دانلود و نصب کنید. اگر کار از کار گذشته و الان مورد اخاذی قرار گرفته‌اید، Rescue Disk 10 از همین شرکت به عنوان یک شاه کلید اورژانسی عمل می‌کند و از طیق یک CD/DVD یا دستگاه USB شما را وارد PC می‌کند. کوتاه نیایید و باج ندهید، نرم‌افزار Kaspersky می‌تواند دردسرتان را رفع کند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟