شبکه عصبی فیسبوک به‌طور خودکار مشکلات عکس‌ها را برطرف می‌کند
سیستم هوش مصنوعی فیسبوک عکس‌های 360 درجه شما را اصلاح می‌کند
محبوبیت عکس‌های 360 درجه در حال افزایش است اما عکاسی 360 و درجه ثبت تصاویر زیبا به‌این شکل کار ساده‌ای نیست. از همین رو، شرکت فیسبوک در حال توسعه یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی است که با آموزش شبکه عصبی می‌تواند به‌طور خودکار عکس‌های مشکل‌دار 360 درجه را اصلاح کند.

shabake-mag.jpg

فیسبوک کاربران را تشویق به انتشار عکس‌های 360 درجه می‌کند. اوایل هفته جاری، این شرکت اعلام کرد از این به‌بعد کاربران قادر به گرفتن عکس‌های کروی هستند و می‌توانند آن‌ها را از داخل اپلیکیشن به‌عنوان عکس کاور خود انتخاب کنند.

مطلب پیشنهادی

پنجمین عصر بزرگ تاریخ بشریت با هوش مصنوعی آغاز خواهد شد

اما در این بین یک مشکل وجود دارد. گرفتن عکس‌های 360 درجه نسبت به عکس‌های معمولی دشوارتر است. زیرا ثابت نگه داشتن دوربین در هنگام عکاسی در این حالت کار ساده‌ای نیست. خیلی از عکس‌های گرفته خمیدگی‌های زیادی دارند که باعث می‌شود کاربر تمایلی به انتشار آن‌ها در فیسبوک نداشته باشد.

به‌همین دلیل، محققان این شرکت در حال تحقیق بر روی روشی هستند که بتواند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی فیسبوک به‌صورت خودکار عکس‌های 360 درجه را ویرایش و اصلاح کند. این تحقیق هنوز در مراحل اولیه قرار دارد ولی نتایجی که تا این‌جای کار به‌دست آمده امیدوار کننده است.

محققان فیسبوک با نمایش تعداد بسیار زیادی عکس سالم و بدون مشکل در حال آموزش یک شبکه عصبی هستند. در حین کار، آن‌ها موفق به یادگیری تنظیم و تطبیق خودکار عکس‌ها شدند. به‌گفته آن‌ها برطرف کردن مشکلاتی که در عکس‌های مربوط به مناظر و چشم‌اندازها دیده می‌شود به‌مراتب ساده‌تر از ابزارهای معمول برای ویرایش عکس است. اما انجام این فرآیند روی عکس‌های 360 درجه نیازمند روش‌های کاملا متفاوتی است.

یکی از کارشناسان فیسبوک می‌نویسد: "یکی از مهم‌ترین اصول عکس‌های 360 درجه که باعث به‌هم ریختن و در هم شکستن واقعیت می‌شود آن است که دوربین در هنگام عکاسی روی سطح مشخصی قرار ندارد و چرخش عکس ثبت شده اصلاح نمی‌شود. برطرف کردن این مشکل با نرم‌افزارهای وایریش در عکس‌های معمولی کار فوق‌العاده آسانی است. اما چنین ابزارهایی برای عکس‌های 360 درجه در دسترس نیست و اصلاح چرخش روی یک عکس کروی با چشم اصلا ساده نیست."

همان‌طور که در بالا اشاره شد، تحقیقات در این زمینه هم‌چنان ادامه دارد. اما با توجه به علاقه فیسبوک به عکس‌ها و ویدیوهای 360 درجه به‌نظر می‌رسد فناوری هوش مصنوعی این شرکت در آینده نزدیک بهینه شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟