تغییر چهره یک کهکشان توسط تلسکوپ هابل ثبت شد
هابل بزرگ‌ترین تلسکوپی است که تاکنون موفق شده تا تصاویر فوق‌العاده‌ای را از کهکشان‌ها به زمین مخابره کند. این تلسکوپ به تازگی موفق شده تا تصویری واضح را از کهکشان NGC 4388 در حال تغییر را ثبت کند که ویژگی‌های بیضوی و حلقوی آن یک‌جا در تصویر آشکار است.

کهکشان NGC 4388 یکی از 1300 کهکشان در خوشه دوشیزه است که در فاصله 59 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته و در صورت‌فلکی دوشیزه و گیسو قرار گرفته است. در تصویر ارسالی هابل، این کهکشان از ویژگی هر دو کهکشان «بیضوی» و «مارپیچی» برخوردار است. NGC 4388 به عنوان یک کهکشان مارپیچی ثبت شده؛ اما دامنه‌های نرم و بدون شکل آن شبیه یک کهکشان بیضوی است.

مطلب پیشنهادی

فیزیک‌دان ایرانی برنده یکی از بزرگ‌ترین جوایز علمی جهان شد!
اهدای «جایزه دستاورد علمی» به کامران وفا

طبقه‌بندی این کهکشان در گروه مارپیچی‌ها با توجه به دو بازوی مارپیچی متقارن آن انجام شده که از مرکز گوی مانند NGC 4388 به بیرون کشیده شده‌اند. در داخل ابرهای تیره غبار اطراف بازوها، پرتوهایی به رنگ آبی روشن دیده می‌شود که نشانگر تولد ستارگان جوان است. دانشندان بر این باوراند که هویت دوتایی این کهکشان در نتیجه موقعیت آن در داخل یک خوشه شلوغ کهکشانی اتفاق افتاده که در آن، کهکشان‌ها با هم برخورد کرده، داغ می‌شوند و به شیوه‌های گوناگون بر هم تاثیر می‌گذارند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟