82 میلیون سال نوری فاصله با زمین
آتش‌بازی یک کهکشان جدید در عکس‌های تازه هابل
تلسکوپ فضایی هابل تصاویری از یک کشف یک کهکشان جدید منتشر کرد. دو عکس جدید منتشر شده کهکشانی را نشان می‌دهد که شکل آن مشابه یک بچه قورباغه و نامی که برای آن انتخاب شده Kiso 5639 است و مانند یک آتش‌بازی کیهانی در آسمان می‌درخشد. این کهکشان که حدود 82 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد شبیه ۱۰ درصد از کهکشان‌هایی است که توسط تلسکوپ از اولین روزهای جهان دیده شده است.

1606683296_1_0.gif

‌«دبرا المگرین» یکی از محققانی که روی این کهکشان تحقیق می‌کند می‌گوید: «فکر می‌کنم Kiso 5639 یک منظره زیبا و بسیار نزدیک از چیزی است که شاید روزگاری بسیار دور معمول بوده است. فعلا فکر می‌کنیم که این کهکشان‌ها در جهان اولیه از گاز پیوسته‌ای که در اطراف آن‌ها بوده رشد پیدا کرده‌اند. این مرحله‌‌ای است که تمام کهکشان‌ها در راه بزرگ شدن طی می‌کنند همان‌طور که کهکشان راه شیری ما نیز همین مرحله را پشت سر گذاشته است.»

مطلب پیشنهادی

بزرگ‌ترین عکس نجومی از کهکشان راه شیری

مشاهدات جدید هابل نشان می‌دهد که نوک این کهکشان قورباغه‌ای شکل مملو از ده‌ها خوشه ستاره است که تمام قطر 2700 سال نوری آن را پر کرده است. بر اساس اطلاعاتی که از هابل به‌دست آمده خوشه‌های ستاره‌ها به‌طور میانگین کمتر از یک میلیون سال عمر دارند و از تمام خوشه‌هایی که در نوک پیکان سایر کهکشان‌ها دیده شده بزرگ‌تر هستند.

در این خبر هم‌چنین آمده که در نوک ستاره‌ای این کهکشان حفره‌های بسیار بزرگ و عظیمی دیده می‌شود. این حفره‌ها باعث شده تا نوک این کهکشان بیشتر شبیه به پنیر سوئیسی باشد چون انفجارهای ابرنواختر متعددی مانند آتش‌بازی‌های هوایی در آن اتفاق افتاده و باعث به‌وجود آمدن چنین حفره‌هایی شده است. این امر نتیجه حرکت کهکشان به سوی یک منبع گاز است که باعث متولد شدن ستارگان می‌شود. شاید این‌ها خود نشانه‌هایی از آینده کهکشان باشد.

«دبرا المگرین» در آخر اضافه می‌کند که کهکشان‌ها می‌چرخند و همان‌طور که  Kiso 5639 به این چرخش ادامه می‌دهد؛ ممکن است بخشی از یک کهکشان دیگر در این جهان هستی با توده عظیمی از گاز مواجه شود که موجب شکل‌گیری و تولد دسته دیگری از ستارگان می‌شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟