روشی نوین در ساخت سریع سازه
محقق ایرانی موفق شد سازه 200 متری را یک ساعته بسازد!
بهرخ خوشنویس، مجری طرح و استاد دانشـگاه کالیفرنیای جنوبی موفق شد تا با طراحی و ساخت پرینترهای سه‌بعدی، روش نوینی را در ساخت خودکار سازه‌های ساختمانی در مدت کوتاه ارائه کند. از این روش ابداعی می‌توان در صنعت ساختمان‌سازی ایمن استفاده کرد. این محقق ایرانی تلاش می‌کند تا با همکاری ناسا، ساخت سازه در مریخ و ماه را آغاز کند.

خوشنویس، ساختمان‌سازی را شغلی گران دانست و یادآور شد: «علاوه بر آن پیشرفت آن با کندی صورت می‌گیرد و در مواقعی چون زلزله، جنگ و سیل که مردم خانه‌های خود را از دست می‌دهند، نیاز به زمان زیادی برای بازسازی و ترمیم آنها مورد نیاز است. در این زمینه، یک فناوری مناسب برای آینده روش ساخت کانتوری (Contour rafting) است که در دو دهه گذشته مورد مطالعه قرار گرفته است. با استفاده از این فرایند، یک ساختمان یا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها را می‌توان با تمام اجزای آن از جمله فضاهای لوله‌کشی و برق‌کشی به صورت خودکار ساخت.»

این محقق ایرانی اساس این طرح را پرینترهای سه‌بعدی دانست و اظهار کرد: «برای این منظور پرینترهای سه‌بعدی طراحی و ساخته شد تا از این طریق به طور خودکار ساختمان‌های مورد نظر ساخته شود.» به گفته این استاد کالیفرنیای جنوبی «با استفاده از این روش می‌توان ساختمان‌های 200 متری را در مدت یک ساعت ساخت.»

خوشنویس با تاکید بر اینکه این فناوری از مزایای فوق‌العاده انرژی و زیست محیطی برخودار است،‌ خاطرنشان کرد: «فاز اول این پروژه را روی ساختمان‌های کوچک آغاز کردیم و امیدواریم با توسعه آن، این فناوری را در ایران اجرایی کنیم. با همکاری ناسا در حال توسعه این روش برای ساخت ساختمان در کرات دیگر مانند ماه و مریخ با استفاده از مواد موجود در این کرات هستیم.»

دکتر بهرخ خوش‌نویس، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و عضو آکادمی علوم اتحادیه اروپا است. وی تاکنون بالغ بر 160 عنوان مقاله فنی و تعدادی ثبت اختراع بین‌المللی را در کارنامه خود دارد. خوشنویس همچنین عضو مفاهیم پیشرفته نوآوری ناسا، مؤسسه مهندسی کامپیوتر و انجمن شبیه‌سازی کامپیوتری است. او با ارائه نوآوری در زمینه ساخت سازه‌های ساختمانی به صورت خودکار که به ساخت کانتوری معروف است، قابلیت‌های ویژه‌ای را در زمینه ساخت سازه‌های فضایی و فرا زمینی بوجود آورده است.

 

 

ایسوس

نظر شما چیست؟