21/11/1399 - 16:06
رونمایی از طرح جدید چک
چک‌های جدید از سال 1400 در سطح شعب توزیع و در اختیار مردم قرار گیرد. بنابراین تا چهاردهم فروردین ماه چک‌های قبلی قابلیت پذیرش و پردازش دارند، اما از تاریخ ذکرشده لازم است افراد چک‌های جدید را از بانک‌ها مطالبه کنند. در ادامه به مطلب به تاریخ دقیق توزیع چک‌های جدید و راه‌های استعلام وضعيت اعتباری چک صياد اشاره شده است.

مطلب پیشنهادی

قانون جدید چک و شرح تغییرات آن در سال 99
اجرای اصلاحات قانون چک از 5 فروردین 1400

رونمایی از طرح چک جدید

رئیس کل بانک مرکزی:

 •  در طول سال قریب 350 میلیون فقره چک در جریان است، و این رقم ارزشی معادل تقریباً 3500 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد که از مجموع نقدینگی کشور بیشتر است. از این رو توجه به اعتبار چک و در عین حال اطمینان بخشی به دریافت کنندگان و صادرکنندگان چک برای استفاده از این ابزار پرداخت، برای بانک مرکزی به عنوان ناظر نظام بانکی کشور و مجری این طرح و مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون‌گذار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 •  براین اساس از ابتدای سال 1400، صدور، ثبت و انتقال چک جدید باید در سامانه صیاد انجام شود و دریافت کنندگان چک نیز باید اطلاعات را در سامانه صیاد تطابق دهند و نسبت به تأیید آن اقدام کنند.

مهلت ثبت چک در سامانه صیاد

 • «ستاد ملی مقابله با کرونا» این امکان را فراهم کرد که ثبت چک در سامانه صیاد تا پایان سال به صورت اختیاری انجام شود. در این مدت کمتر از دوماه، شبکه بانکی باید آمادگی لازم را برای بسترسازی لازم در این زمینه کسب کند، چراکه ثبت چک در سامانه صیاد از 1400 اجباری خواهد شد.
 •  همه بانکها موظف شدند تا پایان بهمن ماه دسترسی لازم به سامانه صیاد برای صدور، ثبت و انتقال چک از طریق موبایل بانک و اینترنت بانک را برای مردم فراهم کنند. 
 • همتی با بیان اینکه از ابتدای 1400 دیگر چک حامل نخواهیم داشت، عنوان کرد: از این تاریخ چک های که با طرح جدید به بازار عرضه می شوند هنگام صدور باید در سامانه صیاد ثبت شود و فرد دریافت کننده نیز در سامانه صیاد اعتبار صادرکننده را کنترل می کند و در صورتی که مشکلی نداشت، چک را قبول می‌کند. اگر فردی خواست چکی را منتقل کند حتما باید با ورود به سامانه صیاد، نسبت به ثبت و انتقال چک اقدام کند. 
 •  قطعا با اجرایی شدن این طرح، اعتبار چک مجدداً به این ابزار پرداخت بازمی گردد. 
 • معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اینکه اعتقاد قانون جدید چک بر اقدامات پیشگیرانه است، گفت: از مرحله تخصیص دسته‌چک به مشتری تا مرحله صدور چک فرآیند به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که امکان صدور چک بلامحل کاهش یابد. برای این منظور قاعدتا ثبت سیستمی چک در این قانون اجباری خواهد شد؛ یعنی صادرکننده چک در کنار اینکه صدور چک را به‌صورت فیزیکی انجام می‌دهد، ملزم خواهد بود اطلاعات درج شده روی فیزیک چک، اعم از تاریخ چک، مبلغ چک و هویت گیرنده چک را در سامانه صیاد وارد کند.

آیا چک موجود اعتبار دارند؟

رئیس کل بانک مرکزی :

در کمتر از دو ماه آینده ضروری است اطلاع رسانی کامل به هم وطنان توسط نظام بانکی انجام شود. تأکید می‌کنم چک های موجود فعلاً اعتبار دارد، البته توصیه می کنم صادرکنندگان یا دریافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در این مدت کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا شوند تا در ابتدای سال آینده و با اجباری شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک دچار مشکل نشوند.

آیا ثبت چک تا 1400 اختیاری است؟

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

 •  ثبت چک تا 1400 اختیاری است و دلیل اختیاری بودن روند ثبت چک در سامانه صیاد تا پایان سال‌جاری این است که شرایطی فراهم شود تا آشنایی مردم با این سامانه بیشتر و فرهنگسازی لازم در این باره انجام شود. در صورت آشنایی بیشتر مردم با این سامانه، اجرای قانون جدید چک به‌صورت روان‌تر انجام خواهد شد. 
 • قاعدتا در آینده ثبت سیستمی در این قانون اجباری خواهد شد، یعنی صادرکننده چک ملزم خواهد بود، در کنار اینکه چکی را صادر می‌کند و فیزیک را تهیه می‌کند، پس از آن اطلاعاتی را که روی فیزیک چک درج کرده شامل مبلغ، تاریخ و هویت گیرنده چک را در سامانه صیاد وارد کند و گیرنده نیز باید چکی را بدون ثبت الکترونیک دریافت نکند.

طرح چک جدید در فروردین 1400

طرح جدید چک

 • به گفته نادعلی‌زاده، رنگ چک‌ جدید متمایز از چک‌های قبلی است. چک‌ جدید صورتی و بنفش هستند که تفاوت بصری ویژه‌ای برای مشتریان ایجاد می‌کند.

استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی

 • نادعلی‌زاده در ارتباط با اطمینان موردنیاز میان صادرکننده و دریافت‌کننده چک گفت: در ماده 21 مکرر قانون جدید چک صادرکننده ملزم شده ثبت الکترونیکی چک کاغذی را در سامانه صیاد داشته باشد. گیرنده چک هم متناظرا می‌تواند از سامانه صیاد استعلام بگیرد. فرآیند سیستمی اضافه شده سبب ایجاد تقارن اطلاعاتی خواهد شد. گیرنده چک اطلاعات درج شده بر فیزیک چک را با اطلاعات الکترونیکی تطبیق می‌دهد و در صورت تطبیق اطلاعات می‌تواند مراتب تایید خود را در سامانه اعلام کند. در صورت عدم‌تطابق اطلاعات نیز می‌تواند مراتب عدم ‌تایید چک را اعلام و دلایل عدم‌تایید را هم در سامانه مشخص کند. از این طریق صادرکننده متوجه خواهد شد که چک مورد تایید گیرنده قرار نگرفته است.

** راهنمای استعلام وضعیت اعتبار صادر‌کننده چک

** راهنمای استعلام سوابق چک برگشتی با پیامک

چک برگشتی در قانون جدید چک

نادعلی‌زاده در مورد چک برگشتی گفت:

 • قانون فعلی، نگاهی سیستمی و با محوریت فناوری دارد اما قانون جدید می‌تواند به کاهش جعل چک کمک کند. در قانون جدید اگر فردی چک برگشتی داشته باشد، تمام حساب‌هایش به میزان کسری موجودی مسدود می‌شود و دیگر نمی‌تواند ضمانتنامه بانکی دریافت کند و دسته‌ چک جدید به وی تخصیص داده نمی‌شود یا حتی در فرآیند اعطای تسهیلات فرد دچار مشکل می‌شود.
 •  افرادی که دارای سابقه چک برگشتی باشند امکان ثبت چک در سامانه صیاد را نخواهند داشت.
 • وی در پاسخ به این سوال که آیا با وجود این قانون در هر لحظه کنترل موجودی حساب‌ها انجام خواهد شد، گفت: خیر این اتفاق نخواهد افتاد. موجودی حساب افراد در بانک‌ها قرار دارد و در این صورت لازم است که از بانک‌ها استعلام گرفت.
 • قانون جدید چک بحث اعتبار‌سنجی مشتریان بانکی را مطرح کرده است. بر اساس قانون جدید چک متقاضیان دسته‌چک اعتبار‌سنجی می‌شوند. بر اساس اعتبار‌سنجی، سقف اعتباری مشخص به افراد اعطا می‌شود و فرد در محدوده سقف اعتباری خود می‌تواند چک صادر کند. بنابراین به محض اینکه سقف اعتباری چک اجرا شود، صادرکننده چک نمی‌تواند متجاوز از سقف اعتباری چک صادر کند.

توزیع چک جدید از 14 فروردین 1400

 •   چک‌های جدید از چهاردهم فروردین سال 1400 در سطح شعب توزیع می‌شود و در اختیار مردم قرار گیرد.
 • بنابراین تا چهاردهم فروردین ماه چک‌های قبلی کمافی‌السابق قابلیت پذیرش و پردازش دارند، اما از تاریخ ذکرشده لازم است افراد چک‌های جدید را از بانک‌ها مطالبه کنند.

دانلود اپلیکیشن استعلام وضعيت اعتباری چک صياد

 • در حال حاضر سه اپلیکیشن برای استعلام وضعيت اعتباری چک صياد وجود دارد و به مرور به تعداد این اپلیکیشن‌ها افزوده خواهد شد و به مرور تا فروردین 1400 اینترنت بانک همه بانک‌ها مجهز به درگاه سامانه صیاد خواهند شد.

استعلام چک صیاد از طریق اپلیکیشن ساد 24 

استعلام چک صیاد از طریق اپلیکیشن 724

استعلام چک صیاد از طریق اپلیکیشن آپ

ایسوس

نظر شما چیست؟