17/11/1399 - 10:48
ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های 10 هزار تومانی جدید
بانک مرکزی از نسل جدید اسکناس 10هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات خبر داد که در روز‌های آینده منتشر و توزیع خواهد شد.

1606683296_1_0.gif

مطلب پیشنهادی

رونمایی از طرح جدید چک

مطلب پیشنهادی

قانون جدید چک و شرح تغییرات آن در سال 99
اجرای اصلاحات قانون چک از 5 فروردین 1400

ویژگی‌های امنیتی اسکناس 10 هزار تومانی جدید

روابط عمومی بانک مرکزی:

 •  انتشار اسکناس 10 هزار تومانی جدید با بهره‌گیری از فناوری‌‌های نوین و پیچیده چاپ اسناد امنیتی انجام گرفته است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می‌دهد. طراحی خطی، طرح مکمل، طرح مخفی، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ از جمله ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های 10هزار تومانی جدید است.
 • کاغذ اسکناس 10 هزار تومانی بازتاب نور ماوراء بنفش را منعکس نمی‌کند و بخش‌های از زمینه به سبز فسفری تغییر رنگ می‌دهد. الیاف فلورسنتی نامریی در سطح کاغذ با تابش اشعه ماوراء بنفش به 4 رنگ قابل مشاهده می‌شوند. چاپ امضا با مرکب مشکی در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن و شماره سریال‌ها به رنگ زرد طلایی تغییر رنگ می‌دهند.

 

ویژگی‌های امنیتی اسکناس 10 هزار تومانی جدید

مشخصات و ویژگی های کامل اسکناس 10 هزار تومانی جدید

طراحی خطی اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 • طراحی تمام نقوش اسکناس 10 هزار تومانی جدید به صورت خطی و با استفادده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته است و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در صورتی که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده‌اند و به راحتی به‌وسیله ابزار بزرگنمایی قابل تشخیص هستند.

طراحی خطی اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  طراحی ویژه‌ای که در آن نقشه‌ها برجسته به نظر می‌آیند.

طرح مکمل اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 • عدد ارزشی اسکناس 10 هزار تومانی جدید به صورت ناقص در دو روی اسکناس چاپ می‌شود که در مقابل نور همدیگر را تکمیل و تشکیل طرح واحدی می‌دهند.

طرح مخفی اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی قرار دارد و با قرار دادن اسکناس 10 هزار تومانی جدید در راستای چشم به شکل تقریباً افقی، در مقابل نور نمایان خواهد شد.

چاپ برجسته اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  این چاپ در 3 رنگ انجام شده و به آسانی با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است.

ریزنوشته (میکروپرینت) اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  نوشته‌های بسیار ریز که با ابزار بزرگنمایی قابل مشاهده‌اند و تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی چاپ می‌شوند.

علامت مخصوص روشندلان اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 • علامت مخصوص روشندلان: علامت ویژه‌ای که توسط چاپ برجسته ایجاد می‌شود. این علامت در گوشه اسکناس 10 هزار تومانی جدید برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می‌شود.

واترمارک اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  تصویر سه بعدی پرتره امام (ره) که به صورت مخفی در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.

نخ امنیتی پنجره‌ای با رنگ متغیر اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 • این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن اسکناس 10 هزار تومانی جدید در مقابل نور، تمام نخ دیده می‌شود. این نخ امنیتی دارای پوشش رنگی ویژه‌ای است که با تغییر زاویه اسکناس، رنگ آن از زرد به قرمز تغییر می‌کند. همچنین بر روی نرخ عبارت لاتین CBI و تصویر بارگاه امام رضا (ع) درج شده است.

مرکب فلورسنت اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه به کار می‌رود. این مرکب با تابش اشعه ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ‌های سبز و آبی فسفری تغییر می‌کند.

شماره سریال اسکناس 10 هزار تومانی جدید

 •  چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و فلورسنت انجام شده که تحت تابش نور ماوراء بنفش، به رنگ‌های طلایی مایل به زرد تغییر رنگ می‌دهد.

ایسوس

نظر شما چیست؟