با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها انجام شد؛
عملکرد سازمان نصر در الکامپ 21 بررسی شد
دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صبح یکشنبه 20 دیماه میزبان خبرنگاران و نمایندگان نشریان کشور بود تا نحوه و روند برگزاری الکامپ 21 مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گیرد. در این نشست سعادت رئیس سازمان نصر، باقر بحری سخنگوی کمیته اجرایی الکامپ، علی ابراهیم‌زاده و طلوعی مجری برگزاری نمایشگاه الکامپ 21 ، محمد ثروتی و رضا حیدری اعضای کمیته اجرایی به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

در ابتدا سعادت ضمن خوشامدگویی و تشکر از اصحاب رسانه به خاطر پوشش مناسب اخبار الکامپ امسال، از تاخیر به وجود آمده برای برگزاری نشست جمع‌بندی عذرخواهی کرد. در ادامه، طلوعی از مجریان نمایشگاه درخصوص آمارهای موجود از میزان بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان الکامپ امسال گفت: باید به آمار از دو زاویه نگاه کنیم؛ بخش اول، شرکت‌کنندگان بودند که قبلاً هم آمارهای اعلام شده حاکی از حضور 450 شرکت داخلی و خارجی بود. اما آمارهای اخذ شده نشان می‌دهد که بیش از 150 هزار نفر از الکامپ 21 بازدید کردند. اما سعادت در پاسخ به این سئوال که "آیا امکان تغییر زمان برگزاری الکامپ 22 وجود دارد" گفت: با توجه به اینکه برای الکامپ، برنامه‌ریزی تا دو سال آینده صورت گرفته، لذا تغییر در تاریخ برکزاری آن کار دشواری است. البته شاید با مذاکره امکان تغییر در تاریخ برگزاری وجود داشته باشد، اما مشکل اصلی این است که تقویم الکامپ سال آینده به شرکت‌های خارجی اعلام شده، لذا امکان تغییر این زمان وجود ندارد. اما امیدواریم که برای سال سوم بتوانیم با مذاکره و جابجایی‌های احتمالی، تاریخ برگزاری الکامپ را تغییر دهیم. سعادت به این سئوال که "آیا سازمان نصر از مجری برگزاری راضی بوده و اینکه دبیرخانه الکامپ و سایت از چه تاریخی کار خود را آغاز می‌کنند این‌گونه پاسخ داد که مطابق با مکاتباتی که اسناد آن موجود است، سازمان نمایشگاه‌ها دخالتی در روند انتخاب مجری برگزاری نداشته و طبق مکاتبه با شرکت سهامی، اعلام شد که مجری برگزاری برای سه سال آینده، سازمان نصر است. سپس با مذاکرات بعدی مجری را خودمان انتخاب و اعلام کردیم و رضایت کامل داریم.

سعادت از برنامه مدون این سازمان برای دعوت از شرکت‌های خارجی برای حضور در الکامپ 22 خبر داد و گفت که کار دعوت از هفته دیگر آغاز خواهد شد. وی همچنین پیگیری برای دریافت متراژ بیشتری از فضای نمایشگاه برای حضور شرکت‌های بیشتر در الکامپ سال آینده را از اهداف سازمان نصر اعلام کرد. یکی از خبرنگاران از میزان درآمدهای نمایشگاه پرسید که سعادت گفت: این موضوع بعد از ارائه تسویه حساب کامل با برخی از غرفه‌داران و گزارش مالی سالانه سازمان که در اختیار همه اعضا نیز قرار خواهد گرفت، اعلام خواهد شد. ولی اگر درآمدی حاصل شود سعی می‌کنیم چند کار را پیگیری کنیم. اول بحث قرارداد با صندوق حمایت صنایع الکترونیک و کامپیوتر برای اعطای وام است. موضوع دیگر، توافقنامه با معاونت علمی ریاست جمهوری است که هدف آن، جذب و بازگرداندن نخبه‌ها به کشور و رفع مشکلات آنها است. بحث دیگر، کمبود  فضا و امکانات برای دفاتر سازمان نصر است که در اولویت پیگیری قرار دارد. اگر منابع مالی از الکامپ یا هر بخش دیگر نصیب سازمان شود، آن را به توسعه فضای کاری سازمان نصر و توسعه دبیرخانه‌های کشور اختصاص خواهیم داد. سعادت درخصوص نارضایتی برخی از شرکت‌کنندگان از تخصیص غرفه گفت: در سالهای قبل هر کسی غرفه بیشتری می خواست، اولویت به او داده می شد. اما ما این را تغییر دادیم و اولویت با کسانی بود که زودتر ثبت نام کردند. به هر صورت با تغییر در متراژ برخی از غرفه‌ها، سعی کردیم که علاوه بر شرکت های بیشتر، بیش از 80 غرفه را هم به استارت‌آپ‌ها اختصاص دادیم. رئیس سازمان نصر در پاسخ به سئوال خبرنگار درخصوص برنامه سازمان برای سامان‌دهی غرفه‌ اپراتورهای مخابراتی در اکامپ 22، گفت: ما امسال با یک سری از پدیده‌ها مواجه بودیم که کار را سخت کرد؛ ما برای سال آینده غرفه‌ اپراتورها را در مکانی جانمایی می‌کنیم که در معابر اصلی و مسیر عبور بازدیدکنندگان نباشند.

با حضور خبرنگاران، عملکرد سازمان نصر در الکامپ 21 بررسی شد

ما از اپراتورها می‌خواهیم که در کنار ارائه خدمات رایگان، به عرضه دستاوردهای خود نیز اهتمام ورزند. وی درخصوص ادغام تلکام و الکامپ گفت: ما با آقای واعظی نامه‌نگاری کردیم، ولی هر یک از نمایشگاه‌ها مخاطبین خود را دارد. اگر آقای نعمت‌زاده تصمیم بگیرند، می‌توانیم تلکام را در کنار الکامپ برگزار کنیم تا هزینه‌ها کاهش یابد. یکی از خبرنگاران از لزوم اجرای استانداردهای موجود در الکامپ پرسید که بحری پاسخ داد: ما هم به دنبال این هستیم که علاوه بر رعایت استانداردها، بدانیم که چه گروه‌هایی از الکامپ دیدن کرده و از میزان بازدیدکننده تخصصی مطلع شویم. معتقدیم که در الکامپ 21، بخش نرم‌افزار حضور خوبی داشت؛ اما بخش‌های سخت‌افزاری حضور نداشتند و این ما را نگران کرده بود. بحری از فعالیت خبرنگاران تقدیر کرد و گفت که در طول برگزاری الکامپ، 100 خبرنگار حضور داشتند و بیش از 900 تیتر خبر مرتبط با این نمایشگاه منتشر شد و این باعث شد تا بیشتر زوایای این نمایشگاه به لحاظ خبری و تصویری پوشش داده شوند. سعادت درخصوص میزان مشارکت شرکت‌های خارجی در الکامپ 22 گفت: ما به دنبال این موضوع هستیم و در بازدیدی که به همین دلیل از نمایشگاه جیتکس امسال داشتیم، دو شرکت به صورت مستقیم آمادگی خود را برای حضور در نمایشگاه سال بعد اعلام کردند. اما هیات‌هایی که در نمایشگاه امسال حضور داشتند، اعلام کردند که برای سال آینده به یک فضای جزیره‌ای نیاز دارند تا بتوانند پاویون مختص به خود را ایجاد کنند. اما مطمئن باشید که شرکت‌های زیادی به خصوص پس از اجرای برجام، راغب هستند تا در نمایشگاه سال آتی شرکت کنند. هرچند که اصل برای ما، حمایت از صنعت داخلی است و تمرکز ما بر روی شرکت‌های داخلی است، البته از انتقال فناوری شرکت‌های خارجی به ایران هم حمایت می‌کنیم. یکی از خبرنگاران پرسید که چرا سالن 40 که به دولتی‌ها اختصاص داشت، خلوت و کم بازدید بود، گفت: دولت به عنوان کارفرمای اصلی است و شرکت‌های خصوصی در جایگاه انجام دهنده کار.

در روند برگزاری نمایشگاه، شاهد بودیم که شرکت‌های خصوصی جلسات زیادی را با دولتی‌ها گذاشتند تا بتوانند به عنوان پیمانکار و مجری، با دولت قرارداد منعقد کنند. لذا این کاملاً طبیعی است که این سالن تخصصی، خلوت‌تر از سالن‌های دیگر باشد. ابراهیم‌زاده مجری برگزاری نمایشگاه الکامپ در خصوص جایگاه ستاد خبری الکامپ امسال گفت: ما بهترین محلی که می‌توانستیم در اختیار ستاد خبری قرار دهیم، سالن خلیج فارس بود؛ چرا که تردد و تعداد بازدیدکنندگان از این سالن زیاد است. در نهایت با مذاکره و توافق با دبیر ستاد خبری، مقرر شد که طبقه سوم سالن خلیج فارس باشد. اما کیفیت پایین سرویس‌های اینترنت، سئوال بعدی خبرنگاران بود که سعادت پاسخ داد: اینترنت از مبانی اصلی نمایشگاه الکامپ است. می‌دانید که نمایشگاه با شرکت ایرانیان نت قرارداد انحصاری بسته و این موضوع خارج از حیطه تصمیم‌گیری و دخالت ما بود. اما با کمک شما پیگیری می‌کنیم که قطعی‌ها و کاستی‌های گذشته، در الکامپ سال بعد رفع شوند. وی همچنین درخصوص موضوع ارزی غرفه‌ها گفت که خوشبختانه با همکاری شرکت‌ها، در الکامپ 21 مشکلی با غرفه‌های ارزی نداشتیم. ولی فکر می کنیم که برای سال آینده، بین 7 تا 10 هزار متر غرفه برای شرکت‌های خارجی نیاز داریم. گذشته از مباحث انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب و یا ایجاد سالن جدید، معتقدیم که برای سال آینده به فضای بیشتری برای غرفه‌های ارزی نیاز داریم.
در این نشست سلوکی، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم گزارشی از نظرسنجی‌های صورت گرفته ارائه کرد. در این نظرسنجی، رضایت نسبی از نحوه برگزاری دیده می‌شد، اما نظرسنجی نشان می‌داد غرفه‌داران از شیوه تخصیص فضای غرفه‌ها گله‌مند بودند که سلوکی دلیل آن را کمبود زمان و متراژ در نظر گرفته شده برای الکامپ امسال اعلام کرد. سعادت نیز در پایان از دایر بودن دبیرخانه الکامپ خبر داد و برگزاری الکامپی با کم‌ترین نقص و در حد استانداردهای بین‌ا‌لمللی را از بزرگترین اهداف سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟