در نشست خبری الکامپ 21 چه گذشت؟
روز دوشنبه شانزدهم آذرماه، نشست خبری با موضوع الکامپ بیست‌و‌یکم با حضور نمایندگان رسانه‌ها در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار شد. در این نشست مهندس سعادت، رئیس سازمان و مهندس بحری سخنگوی الکام‍پ بیست ویکم پس از خوش‌آمدگویی، به سئوالات حاضرین در رابطه با الکامپ بیست‌و‌یکم پاسخ دادند. در ادامه بخش‌هایی از این نشست را به صورت پرسش و پاسخ می‌خوانید.

1606683296_1_0.gif

در دوره‌‌های گذشته شاهد تحریم الکامپ توسط برخی از شرکت‌ها بودیم؛ آیا شرکت‌های سخت‌‌افزاری در الکامپ 21 حضور دارند؟
سعادت: من خواهش می‌کنم که از لفظ تحریم استفاده نکنید. البته این موضوع در الکامپ یازدهم وجود داشت و دلیلش هم نقض تعهد 5 ساله دریافت شده توسط سازمان نظام صنفی از وزیر بازرگانی وقت برای برگزاری این نمایشگاه بود. در آن دوره، شرکت‌ها تمایل نداشتند در فضایی که نامشخص است، شرکت کنند. چنین موضوعی دیگر بعد از الکامپ یازدهم تکرار نشد و در الکامپ شانزدهم، بیشتر شرکت‌ها حاضر بودند. عدم حضور برخی از شرکت‌ها در الکامپ 21 دلایل مختلفی دارد که عمده آن، مشکلات مالی است نه چیز دیگری.

بحث نارضایتی شرکت‌کنندگان برای جانمایی غرفه‌ها در بیشتر دوره‌های الکامپ وجود داشته است، علت این نارضایتی چیست؟
سعادت: منشا این گله‌‌مندی این است که تعداد متقاضی بیش از دو برابر فضای موجودی است که نمایشگاه در اختیار ما قرار داده است. امسال بین 16 تا 18 هزار متر فضا در اختیار ما قرار گرفته، ولی سعی کردیم که از فضای باز و بخش‌های دیگر نیز استفاده کنیم تا این مقدار را به 20 هزار متر برساندیم. وقتی تقاضا بیشتر از ظرفیت ماست، بنابراین طبیعی است که مشکل کمبود فضا و دلخوری پیش بیاید. اما هدف ما این بوده که حضور حداکثری شرکت‌‌ها را در این دوره داشته باشیم؛ به خصوص که فضای مثبت اجرای برجام در افزایش تعداد شرکت‌کنندگان نیز تاثیر قابل توجهی داشته است. در نهایت، سعی ما این بوده که در جانمایی و تعیین متراژها، بیشترین سطح عدالت را رعایت کنیم.

چرا برخی از شرکت‌‌های سخت‌افزاری در الکامپ بیست‌و‌یکم حضور ندارند؟
 بحری: وقتی از سخت‌افزار صحبت می‌کنیم، منظور نمایندگان فروش برندها هستند؛ چون این شرکت‌‌ها در داخل تولید ندارند (به غیر از چند شرکت). متاسفانه با شرایط رکود و وضعیت خاص بازار در این چند سال، تصمیم‌گیری برای شرکت‌‌ها در خصوص حضور یا عدم حضور در الکامپ دشوار بوده است. دلیلش هم این هست که شرکت‌کننده باید پس از اتمام نمایشگاه، جوابگوی تقاضا هم باشد و امکان عرضه محصول به نمایش گذاشته در نمایشگاه را داشته باشد. همچنین عدم امکان ارائه خدمات پشتیبانی مناسب، یکی دیگر از دلایل شرکت نکردن برخی از سخت‌افزاری‌‌ها در الکامپ است و انشاءا... با اجرای برجام و رفع برخی موانع بر سر راه نقل و انتقالات مالی، این مشکلات هم رفع خواهند شد.

بعضی از شرکت‌‌ها از موضوع غرفه‌‌‌های ارزی و تضمین اخذ شده گلایه‌‌ دارند. نظر شما در این رابطه چیست؟
سعادت: موضوع "ارزی" یک قانون هست و ما تابع قانون هستیم. اما آئین‌نامه‌‌های جدید شرکت سهامی نمایشگاه برای همه نمایشگاه‌‌ها اعمال می‌شود نه فقط الکامپ. شرکت‌کننده با خود‌اظهاری، میزان فضایی را که در آن به عرضه محصولات خارجی می‌پردازد را به ما اعلام می‌کند. ما هم طبق متراژ اعلام شده، قرارداد می‌بندیم و طبق قانون از شرکت‌کننده بابت این بخش ارزی، ضمانت می‌گیریم.

آیا این صحت دارد که برای حضور شرکت‌‌های خارجی هم رایزنی کرده‌اید؟ به غیر از چین و تایوان، چه شرکت‌‌هایی در الکامپ امسال حضور دارند؟
سعادت: وقتی نمایشگاه وجهه بین‌المللی پیدا می‌‌کند که شرکت‌‌های خارجی از کشورهای مختلف حضور داشته باشند. ولی امسال به دو دلیل این اتفاق نیفتاد؛ اول اینکه امسال، ما فقط 4 ماه فرصت داشتیم و متاسفانه امکان رایزنی و گرفتن مجوز برای حضور شرکت‌های خارجی را نداشتیم. دوم اینکه وضعیت شرکت‌‌های خارجی به لحاظ تحریم‌ها هم هنوز مشخص نیست. به هر حال این شرکت‌‌ها باید وقت کافی برای برنامه‌ریزی داشته باشند. اما کاری که ما شروع کردیم این هست که با شرکت سهامی نمایشگاه قرار 3 ساله گذاشتیم که برگزار کننده الکامپ ما باشیم و مطمئن باشید که دبیرخانه الکامپ بعد از اتمام الکامپ بیست‌و‌یکم به صورت دائم فعال خواهد بود. این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های خارجی و کمیسیون بین‌المللی نظام صنفی، کار تعامل و گفتگو با شرکت‌‌های خارجی را برای الکامپ بیست‌و‌دوم پیگیری و به سرانجام برسانند.

آمار قطعی شرکت‌‌های حاضر در الکامپ امسال چقدر هست؟
بحری: آمارها نسبت به هفته گذشته تغییر نکرده و به دلیل کمبود فضا و از میان 470 متقاضی، به حدود 350 شرکت غرفه واگذار شده است. همچنین 18803 متر غرفه ریالی و ارزی واگذار شده که با 2600 متر غرفه‌‌های فضای باز، جمعاً 21000 متر فضا در اختیار غرفه‌ها قرار گرفته است. غرفه‌‌‌های ارزی هم حدود 1000 متر هستند و سازمان نظام صنفی بیشترین همکاری را برای کمک به این غرفه‌‌‌ها به‌کار گرفته است.

شنیده شد که دولت در این نمایشگاه یک پاویون دارد؛ اما بعد اعلام شد که پاوین حذف شده و سالن 41 به دولتی‌‌‌ها اختصاص داده شده است. از دولت چه سازمان‌هایی در نمایشگاه هستند و آیا دکتر روحانی برای مراسم افتتاحیه حضور دارند یا خیر؟
سعادت: با سازمان فناوری جلسه گذاشتیم و قرار شد مانند سال قبل، دستاوردهای دولت به ویژه در بخش "دولت الکترونیک" به شهروندان و بازدیدکنندگان نمایشگاه امسال عرضه شود. نتیجه مذاکرات، انتخاب سالن 41 از سوی دولت و کلیه وزارتخانه‌های مرتبط بود. از برنامه‌‌های دولت در نمایشگاه بی‌خبریم؛ اما برای ما این مهم است که دولت، عملکرد ICT‌ را در نمایشگاه به نظر بازدیدکنندگان برساند. درخصوص افتتاحیه، دکتر واعظی طی نامه‌‌‌ای از آقای روحانی برای بازدید از دستاوردهای دولت الکترونیک دعوت کردند. سازمان نظام صنفی هم از آقای روحانی دعوت کرد. امیدوارم برنامه‌های دکتر روحانی امکان بازدید ایشان از نمایشگاه امسال را فراهم کند. همچنین از وزرای دیگر هم دعوت به عمل آمده که در صورت قطعی شدن، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

یکی از مشکلات الکامپ‌های گذشته، عدم وجود بسترهای لازم برای دسترسی مردم و بازدیدکنندگان به اطلاعات بوده است. چه برنامه‌ای برای رفع این مشکل و معرفی شرکت‌های حاضر در الکامپ دارید؟
بحری: اسامی شرکت‌‌ها هم‌اکنون هم در سایت ایران الکامپ موجود هست، اما ظرف روزهای آینده، از اپلیکیشن نمایشگاه رونمایی می‌کنیم که مشخصات و جایگاه تمامی شرکت‌‌ها در آن وجود دارد. البته ما منکر نقاط ضعف خود نیستیم و در این 4 ماه مشکلات زیادی داشتیم؛ ولی قول می‌دهیم بعد از تمام شدن نمایشگاه امسال، برای الکامپ بیست‌و‌دوم تلاش کنیم.

آیا شرکت‌‌ها برنامه‌‌‌های خود را به شما اعلام کرده‌اند؟
بحری: تاکنون هیچ شرکتی به ما اعلام نکرده که چه برنامه‌ای دارد و یا چه دستاوردی را به نمایشگاه خواهد آورد.

چگونه از تولیدکنندگان محتوای فارسی حمایت می‌کنید؟
سعادت: در نمایشگاه امسال دو کار خوب را در دستور کار داریم؛ هم وام کم بهره به متقاضیان ارائه می‌کنیم و هم به کسب‌وکارهای نوپا، فضای رایگان می‌دهیم.

اختصاص فضای رایگان به استارت‌آپ‌ها، حرکت فوق‌العاده‌‌ای هست، آیا نظام صنفی ترتیبی اتخاذ کرده که صاحبان سرمایه و صاحبان استارت‌آپ‌ها به یکدیگر نزدیک شوند تا دلگرمی بیشتری ایجاد شود؟
بحری: از دو روز پیش که اختصاص فضای رایگان به استارت‌آپ‌ها اعلام شد، تاکنون 17 استارت‌آپ ثبت نام کرده‌اند. برای کمک به این گروه، حتی شرط بازه یک ساله را به سه سال افزایش دادیم تا استارت‌آپ‌های بیشتری شرکت کنند. ما قدم اول را با تخصیص فضای رایگان به استارت‌آپ‌ها برداشتیم. تمایل داریم که فضای استارت‌آپ‌ها، نمایشگاهی نباشد و پرشور، با هیجان و به سلیقه جوانان نزدیک باشد. فکر می‌کنیم حمایت ما، باور استارت‌آپی این گروه را در برداشتن قدم اول، شکل می‌دهد. مضاف بر آن، همین الان هم سرمایه‌گذارانی مثل خود ما (سازمان نظام صنفی) به دنبال شکار استارت‌آپ‌ها هستند. در کل امیدواریم که این قدم مثبتی در ایجاد انگیزه برای استارت‌آپی‌ها باشد.

اما در پایان این نشست، ناصرعلی سعادت به تلاش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برای هرچه بهتر شدن برگزاری الکامپ اشاره کرد و گفت: "در برنامه زمان‌بندی سه ساله، سعی می‌کنیم که الکامپ سیر صعودی داشته باشد و مشکلات در سال‌های بعد کاهش یابد. ایران اسلامی لیاقت دارد تا در خاورمیانه بهترین نمایشگاه‌‌ها را برگزار کند و تمرکز ما هم رسیدن به این نقطه است". همچنین باقر بحری، سخنگوی کمیته اجرایی الکامپ بیست‌و‌یکم، در ادامه صحبت‌های خود افزود: "در نمایشگاه امسال این اطمینان را می‌دهیم که در هر غرفه‌ای که ارزی هست، حتماً یک نماینده خارجی مستقر باشد. از طرف دیگر، امسال تعداد زیادی بازدیدکنندگان خارجی برای بازدید از نمایشگاه، حضور خواهند داشت تا ظرفیت الکامپ را برای سال بعد ارزیابی کنند. ما بر روی بحث دیتا ماینینگ تاکید زیادی داریم و تلاش می‌کنیم تا کیفیت الکامپ را به سمت جیتکس ارتقا دهیم. همچنین از تمامی ظرفیت‌های موجود چون تلویزیون، نشریات و رسانه‌ها برای پوشش و اطلاع‌رسانی هر چه بهتر رخدادهای الکامپ بیست‌و‌یکم کمک گرفته‌ایم".

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟