دعوت به همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
 هوش مصنوعی و اجتهاد در حوزه
در نشست مدیران دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حوزه‌های علمیه اعلام شد: برگزاری «اجلاس هوش مصنوعی و اجتهاد » در آینده نزدیک

به نوشته خبرگزاری حوزه، آیت‌اللّه علیرضا اعرافی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه و امام‌جمعه قم، در نشست مدیران دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه به زودی «اجلاس هوش مصنوعی و اجتهاد در حوزه» برگزار می‌شود، آنرا در جهت پیاده کردن نگاه فناورانه حوزه علمیه دانست که باید دنبال شود. این نشست در مرکز مدیریت حوزه برگزار شد. آیت‌اللّه اعرافی پیش از این و در اواخر دی‌ماه با اشاره به «پروژه کاربست هوش مصنوعی»، آنرا از جمله علوم جدیدی دانست که لازم است مورد توجه حوزه قرار گیرد. مدیر حوزه‌های علمیه، دو سال پیش و در آیین بازگشایی دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز از اهمیت موضوع هوش‌ مصنوعی سخن گفته بود: «حوزه باید در علوم شناختی، هوش مصنوعی و ... پیشتاز باشد؛ چراکه تأثیرات عمیقی در حوزه‌های اجتماعی به جای گذاشته و تحولات بزرگی را رقم خواهد زد.»

دکتر عاملی، استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران و دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخشی از برنامه زنده تلویزیونی « اینجا» که دی‌ماه و با موضوع « حکمرانی مجازی» از شبکه چهار سیما پخش شد، ضمن بیان برخی از دستاوردهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ( نور ) از جمله تبدیل منابع مرجع حوزوی به قالب دیجیتال و استفاده از داده‌پردازی برای استخراج خروجی‌های نرم‌افزاری جدید از این منابع دیجیتال، به پژوهش در زمینه هوش مصنوعی و اعمال آن به منابع حوزوی به منظور دستیابی به « اجتهاد هوشمند» نیز اشاره کرده بود. لازم به یادآوری است که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، از افرادی با تخصص‌های متنوع از جمله «شناخت فناوری‌های یادگیری ماشین، داده‌کاوی و پردازش زبان طبیعی» دعوت به همکاری کرده است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال