در کمتر از سه دقیقه
سه هک کوچک افزایش سرعت وای‌فای
حتما تا کنون مطالب زیادی درباره افزایش سرعت و بهبود شبکه‌های وای‌فای خواندید و به برخی ترفندهای پیشنهادی عمل کردید. بدون اینکه بخواهیم شرح زیادی بدهیم به این سه ترفند بسیار کوچک و سریع زیر هم نگاهی بیندازید و مدنظرشان قرار بدهید تا بهترین سیگنال‌های وای‌فای را همیشه استفاده کنید.

1- سوییچ کردن میان کانال‌ها
اگر شبکه وای‌فای را اسکن کردید و دریافتید تعداد زیادی دستگاه روی همان کانالی کار می‌کنند که روتر شما تنظیم شده است و تصمیم گرفتید کانال را عوض کنید، بدانید که افزایش یا کاهش یک کانال کمکی نخواهد کرد؛ چراکه هر کانال روی فرکانس کاری 4/2 گیگاهرتز تا پنج کانال مجاور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین بهتر است مثلاً از کانال 6 به کانال‌هایی مانند 11 یا 14 پرش کنید تا مطمئن شوید از محدوده پنج کانال شلوغ خارج شده‌اید. 

2- پهنای کانال
بسیاری از روترهای مدرن امروزی روی پهنای‌باند رادیویی 40 مگاهرتز تنظیم شده‌اند. این پهنای‌باند تقریباً هفت کانال رادیویی کنار هم را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین ممکن است هم‌پوشانی روی هفت کانال به جای پنج کانال اتفاق بیفتد. به احتمال زیاد بسیاری از روترهای همسایه شما روی پهنای‌باند 40 گیگاهرتز تنظیم شده‌اند. پس می‌توانید روتر خود را برخلاف تصور عمومی روی 20 مگاهرتز تنظیم کنید تا کارایی وای‌فای را افزایش دهید. 

3- اسکن وای‌فای
اگر با به کارگیری دو ترفند گفته‌شده، هنوز احساس می‌کنید وای‌فای مشکل دارد و سیگنال‌های قوی دریافت نمی‌کنید یا کارایی وای‌فای بسیار کم است، ممکن است سیگنال‌های روتر شما با سیگنال‌های دیگر روترهای مجاور کاملاً هم‌پوشان شده باشند یا برخی تداخل‌های دیگر رخ داده باشد. 
بهترین راهکار در این شرایط استفاده از نرم‌افزارهایی مانند InSSIDer برای ویندوز و Wi-Fi Explorer برای مک است. این نرم‌افزارها اطلاعات دقیق و کاملی از وضعیت تمام وای‌فای‌های همسایه مانند کانال‌های کاری، پهنای‌باند و طیف‌های هم‌پوشان هر سیگنال به دست می‌دهند. با کمک این نرم‌افزارها دوباره تنظیمات روتر را تغییر دهید تا به بهترین حالت ممکن برسید.

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟