نانوچیپ‌ستی که سرعت وای‌فای را دو برابر می‌کند
محققان موفق به ابداع روشی شدند که می‌تواند تنها با یک آنتن سرعت وای‌فای را دو برابر کند. اگر این فناوری از مرحله آزمایش به واقعیت برسد، آن‌گاه باید منتظر یک انقلاب عظیم در زمینه ارتباطات راه دور باشیم.

این اولین بار است که دانشمندان و محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلمبیا گردش غیرمتقابل و رادیوی کاملا دوطرفه یا همان فول دوپلکس را در یک چیپ‌ست سیلیکونی در مقیاس نانو تعبیه کرده‌اند. این تیم تحقیقاتی که توسط پروفسور «هریش کریشناسوامی» رهبری می‌شود با ابداع این روش که فقط به یک آنتن نیاز دارد قادر‌اند تا کارایی سیستم‌های کوچک را هم ارتقاء دهند.

مطلب پیشنهادی

وای‌فای امن بدون نیاز به رمزعبور
با کمک سیستمی‎ به نام Chronos

«کریشناسوامی»؛ مدیر آزمایشگاه CoSMIC دانشگاه کلمبیا؛ می‌گوید: «این فناوری می‌تواند صنعت ارتباطات از راه دور را کاملا متحول کند. ارتباطات فول‌ دوپلکس که در آن‌‌ها فرستنده و گیرنده در یک زمان و در یک فرکانس کار می‌کنند؛ همیشه به‌عنوان نقطه بحرانی شناخته می‌شوند اما حالا ما نشان دادیم که ظرفیت وای‌فای می‌تواند روی چیپ‌ست سیلیکونی که مقیاس آن در حد نانو است با استفاده از تنها یک آنتن؛ دو برابر شود. این روش استفاده‌ بسیار زیادی در اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها دارد.»

گروه تحت رهبری وی سال‌ها است که در حال کار روی چیپ‌‌ست‌های رادیوی سیلیکون برای ارتباطات فول دوپلکس هستند و نسبت به نقش دوران‌کننده علاقه بسیار زیادی پیدا کردند؛ چون این قطعه باعث می‌شود تا ارتباطات فول دوپلکس جایی‌که فرستنده و گیرنده از یک آنتن مشابه استفاده می‌کنند؛ امکان‌پذیر شود.

برای انجام این کار دوران‌کننده باید قانون رابطه متقابل «لورنتس» را بشکند. این قانون یکی از مشخصات فیزیکی بنیادی بسیاری از ساختارهای الکترونیکی است که نیاز دارد تا امواج الکترومغناطیس به یک شکل به‌سمت جلو و بالعکس حرکت کنند.

«ما می‌خواستیم با به‌کارگیری مواد متعارف یک راه ساده و مؤثر ایجاد کنیم و از طریق آن قانون "لورنتس" را شکسته و دوران‌کننده‌ای در حد مقیاس نانو بسازیم که کم هزینه باشد و روی یک چیپ جا بگیرد.» این‌‌ها حرف‌های دکتر «نگار ریس‌کریمیان» است؛ کسی که این دوران‌کننده را توسعه داد.

روش سنتی که برای شکستن قانون «لورنتس» و ساخت دوران‌کننده‌‌های فرکانس رادیویی وجود دارد؛ استفاده از مواد مغناطیسی مانند هیدروکسید آهن است؛ این‌گونه مواد زمانی‌که یک میدان مغناطیسی خارجی اضافه می‌شود رابطه متقابل را از دست می‌دهند. اما هیچ‌کدام از این مواد با فناوری چیپ‌ست سیلیکون سازگاری ندارند و به‌غیر از آن دوران‌کننده‌های سنتی حجیم هستند و قیمت بالایی دارند. تیم تحقیقاتی موفق شد دوران‌کننده مینیاتوری بسازد که از سوئیچ‌ها برای چرخاندن سیگنال حول خازن‌ها استفاده می‌کند.

آن‌ها هم‌چنین توانستند نمونه اولیه‌ای از سیستم فول دوپلکس بسازند که یک آی‌سی سیلیکون است و شامل دوران‌کننده و دریافت‌کننده‌ای است که اکو را کنسل می‌کند. این تحقیق در مجله ارتباطات طبیعی به چاپ رسیده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟