Meta Learning چگونه کار می‌کند؟
فرا-یادگیری (Meta-learning) در یادگیری ماشین چیست؟
Meta-learner، یکی از مفاهیم مهم در حوزه یادگیری ماشین است که به مدل یا الگوریتمی اشاره دارد که قادر است از تجربه‌های یادگیری قبلی خود استفاده کند و رویکردی خودکار برای تعمیم دانش به مسائل جدید، ارائه دهد. به‌طور کلی، مفهوم «متا» در این‌جا به معنای یک سطح بالاتر است و بیان‌گر بهبود روند یادگیری و عملکرد مدل است. به بیان ساده‌تر، فرا-یادگیرنده به معنای استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین است که یاد می‌گیرند چگونه پیش‌بینی‌های سایر الگوریتم‌های یادگیری ماشین را در زمینه یادگیری گروهی به بهترین شکل ترکیب کنند. به‌طور معمول، یک متا-یادگیرنده مجموعه‌ای از مسائل یادگیری یکسان یا مرتبط را برای آموزش استفاده می‌کند و با استفاده از اطلاعات به دست آمده، قادر خواهد بود، الگوریتم یادگیری مناسبی را برای یک مسئله جدید پیشنهاد دهد. فرا-یادگیرنده از روش‌های یادگیری ماشین مثل شبکه‌های عصبی عمیق، درخت تصمیم و یادگیری تقویتی استفاده می‌کند. با استفاده از یک متا-یادگیرنده، الگوریتم‌های یادگیری بهبود یافته‌ای در اختیار خواهیم داشت که قادر هستند با سرعت و کارآیی بیشتری مسائل جدید را حل کنند. این الگوریتم‌ها معمولا در حوزه‌هایی مانند یادگیری چند وظیفه‌ای، یادگیری تقویتی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1606683296_1_0.gif

Meta Learning چگونه کار می‌کند؟

Meta Learning یا فرا یادگیری، یک فرآیند یادگیری است که بهبود و ارتقاء عملکرد الگوریتم‌های یادگیری دیگر را هدف می‌گیرد. در این فرآیند، یک مدل به گونه‌ای خاص پیکربندی می‌شود تا نکات جدید را بیاموزد و قابلیت تطبیق سریع با مسئله‌های جدید را داشته باشد. در ادامه، مراحل کار Meta Learning را توضیح می‌دهیم:

 • مجموعه داده‌های متا: در ابتدا، مجموعه‌ای از فراداده‌ها تعریف می‌شود. این داده‌ها شامل یک سری مسائل یادگیری هستند که هر کدام شامل یک مجموعه داده آموزشی و یک مجموعه داده آزمون هستند. این مسائل می‌توانند مسائل مرتبط با یک دسته مشترک یا مسائل متنوعی باشند.
 • مدل متا: سپس، یک فرامدل ایجاد می‌شود که قابلیت تطبیق سریع با مسائل جدید را دارد. این مدل Meta معمولا یک شبکه عصبی عمیق است که قادر است از تجربه‌های گذشته یاد بگیرد و الگوریتم‌های یادگیری مناسب را برای مسائل جدید انتخاب کند.
 • آموزش متا: فرامدل با استفاده از مجموعه داده‌های Meta آموزش داده می‌شود. در این مرحله، مدل Meta با تمرکز بر تجربه‌های گذشته و عملکرد الگوریتم‌های یادگیری در مسائل مختلف، بهبود عملکرد خود را تنظیم می‌کند. این بهبود می‌تواند شامل تنظیم وزن‌های شبکه عصبی، انتخاب ویژگی‌های مهم و پارامترهای الگوریتم باشد.
 • آزمون متا: پس از آموزش فرامدل، آن را بر روی مجموعه داده‌های آزمون Meta ارزیابی می‌کنیم. در این مرحله، مدل Meta با استفاده از تجربه‌های گذشته و الگوریتم‌های یادگیری انتخاب شده، باید بهبود عملکرد خود را در حل مسائل جدید نشان دهد.
 • استفاده از Meta Learning: پس از ارزیابی و تایید عملکرد مدل متا می‌توان آن را برای حل مسائل جدید استفاده کرد. با استفاده از تجربه‌های گذشته، مدل Meta قادر است به سرعت و با دقت بهترینالگوریتم یادگیری را برای مسائل جدید انتخاب کند و فرآیند یادگیری را تنظیم کند.

Meta Learning چه مزایایی در اختیار ما قرار می‌دهد؟

با استفاده از Meta Learning، به مزیت‌های زیر دست پیدا می‌کنیم:

 • تسریع فرآیند یادگیری: با استفاده از تجربه‌های گذشته، Meta Learning می‌تواند الگوریتم‌های یادگیری مناسب را برای مسائل جدید انتخاب کرده و در زمان کوتاه‌تری به عملکرد بالاتر برسد. به بیان دقیق‌تر، به جای از ابتدا شروع کردن فرآیند یادگیری برای هر مسئله جدید، مدل Meta می‌تواند الگوریتم‌های کلی را از قبل یاد بگیرد و در مواجهه با مسئله جدید، به سرعت و به تناسب با آن وظیفه، تطبیق پیدا کند.
 • انتقال یادگیری: با استفاده از Meta Learning، می‌توانید از تجربه‌های یادگیری قبلی خود استفاده کنید و آن را در حل مسئله جدید به کار ببرید. به عنوان مثال، اگر مدل بر روی یک مجموعه داده‌ مشابه قبلا آموزش دیده باشد، می‌توانید از مدل Meta استفاده کنید تا به سرعت و با دقت بالا برای مسئله جدید از آن استفاده کنید، به جای آن‌که مجبور به آموزش مدل از ابتدا باشید.
 • تطبیق سریع با تغییرات: Meta Learning می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت و با دقت به تغییرات محیطی و شرایط مسئله واکنش نشان دهید. با استفاده از تجربه‌های گذشته، مدل Meta قادر است به تناسب با شرایط جدید، الگوریتم و پارامترهای مناسب را انتخاب کند و فرآیند یادگیری را بهبود بخشد.

به طور کلی، Meta Learning به شما کمک می‌کند با استفاده از تجربه‌های گذشته و اطلاعات به دست آمده، عملکرد و کارایی الگوریتم‌های یادگیری را بهبود بخشید و با سرعت و دقت بیشتری به مسائل جدید و ناشناخته واکنش نشان دهید.

Meta_learner  چه قابلیت هایی در اختیار ما قرار می دهد؟

Meta-learner در یادگیری ماشین یک الگوریتم است که به صورت خودکار و هوشمندانه از تجربه‌های یادگیری گذشته استفاده می‌کند تا بهبود و ارتقاء عملکرد الگوریتم‌های یادگیری دیگر برای حل مسائل را فراهم کند. Meta-learner قابلیت‌های مهم و مفید زیر را در اختیار ما قرار می‌دهد:

 • تطبیق سریع: Meta-learner قادر است با توجه به مسئله جدیدی که در حال حل آن است، به سرعت از تجربیات گذشته خود استفاده کند و بهترین الگوریتم یادگیری را برای حل آن مسئله انتخاب کند. به این ترتیب، زمان و تلاش مورد نیاز برای تنظیم و آموزش الگوریتم جدید را کاهش می‌دهد.
 • چندوظیفه‌ای: Meta-learner قادر است با تجمیع تجربیات از حل چند مسئله مختلف، یک مدل کلی و قابل استفاده برای حل مسائل جدید بسازد. این مدل کلی می‌تواند ویژگی‌ها و الگوهای مشترک بین مسائل را شناسایی کند و از آن‌ها برای حل مسئله جدید بهره ببرد.
 • انعطاف‌پذیری: Meta-learner قابلیت سازگاری با تغییرات در مسائل جدید را دارد. با تجربه کسب شده در حل مسائل قبلی، می‌تواند با توجه به شرایط جدید بهترین الگوریتم و پارامترهای مربوطه را انتخاب کند و به طور خودکار به تغییرات پاسخ دهد.
 • یادگیری با مبتنی بر تجربه: Meta-learner قادر است تجربه‌های نامطلوب و خطاهایی که در حل مسائل قبلی رخ داده است را مدیریت کند و با استفاده از این تجربه‌ها، بهبود عملکرد در آینده را رقم بزند. این قابلیت مهم است، زیرا از بروز خطاهای تکراری جلوگیری کند و به طور پویا با محیط تطبیق پیدا کند.
 • انتقال یادگیری: Meta-learner قادر است از تجربه‌های یک مسئله به یک مسئله دیگر منتقل کند. به این ترتیب، اگر یک مسئله جدید به طور جزئی شباهتی با یک مسئله قبلی داشته باشد، Meta-learner می‌تواند از اطلاعات یادگیری قبلی استفاده کند و با سرعت بالا و عملکرد بهتر از الگوریتم یادگیری برای حل مسئله جدید استفاده کند.

در کل، Meta-learner ابزاری قدرتمند در یادگیری ماشین است که با استفاده از تجربه‌های گذشته، توانایی تطبیق سریع، چندوظیفه‌ای، انعطاف‌پذیری، یادگیری مبتنی بر تجربه و انتقال یادگیری را به ما می‌دهد. این قابلیت‌ها باعث می‌شود که الگوریتم‌های یادگیری ماشین قادر به حل مسائل پیچیده‌تر و تنوع بیشتری باشند و عملکرد بهتری داشته باشند.

چطور با stacking یک meta learner ایجاد کنیم؟

Stacking یک روش مشترک در یادگیری ماشین است که برای ساخت یک متا-یادگیرنده استفاده می‌شود. در این روش، چند مدل پایه را با استفاده از مجموعه داده‌هایی آموزش می‌دهیم و سپس خروجی‌های آن‌ها را به عنوان ورودی به یک متا-مدل (Meta Model) می‌دهیم تا بتواند از اطلاعات یادگیری مدل‌های پایه استفاده کند و پیش‌بینی نهایی را ارائه دهد. مراحل اصلی ساخت یک فرا-یادگیرنده با استفاده از stacking به شرح زیر است:

 • تقسیم داده‌های آموزشی: مجموعه داده‌های آموزشی را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. یک بخش برای آموزش مدل‌های پایه و دیگری برای آموزش متا-مدل استفاده می‌شود.
 • آموزش مدل‌های پایه: با استفاده از داده‌های آموزشی، مدل‌های پایه را آموزش می‌دهیم. در این‌جا می‌توانیم از چند مدل پایه مختلف مثل شبکه‌های عصبی عمیق، درخت تصمیم، ماشین بردار پشتیبان و غیره استفاده کنیم.
 • تولید خروجی‌: با استفاده از بخش دوم داده‌های آموزشی که مدل‌های پایه بر روی آن‌ها آموزش دیده‌اند، می‌توانید خروجی‌های مصنوعی را ایجاد کنید.
 • آموزش متا-مدل: اکنون با استفاده از خروجی‌های تولید شده مدل‌های پایه و برچسب‌های صحیح موجود در بخش دوم داده‌های آموزشی، متا-مدل را آموزش می‌دهیم. متا-مدل می‌تواند یک مدل پایه دیگر باشد یا یک مدل متفاوت مانند شبکه‌های عصبی عمیق، ماشین بردار پشتیبان یا رگرسیون خطی.
 • پیش‌بینی با استفاده از متا-مدل: اکنون که متا-مدل آموزش دید، می‌توانید از آن برای پیش‌بینی نمونه‌های جدید استفاده کنید و به عنوان یک متا-یادگیرنده از آن‌ها  استفاده کنید که قادر به دسته‌بندی یا پیش‌بینی مسائل جدید هستند .

همان‌گونه که ممکن است متوجه شده باشید به‌کارگیری stacking برای ساخت یک متا-یادگیرنده نیاز پشت سرگذاشتن مجموعه‌ای از مراحل است. بسته به زبان برنامه‌نویسی و کتاب‌خانه‌های مورد استفاده، روش اجرای stacking ممکن است متفاوت باشد. در ادامه، یک نمونه ساده از ساخت یک متا-یادگیرنده با استفاده از stacking در پایتون و با استفاده از کتاب‌خانه‌های Scikit-learn را بررسی خواهیم کرد.

from sklearn.model_selection import train_test_split

from sklearn.ensemble import RandomForestClassifier

from sklearn.linear_model import LogisticRegression

from sklearn.metrics import accuracy_score

# مثالی از داده‌های ورودی

X, y = your_data

# تقسیم داده‌های آموزشی و آزمون

X_train, X_test, y_train, y_test = train_test_split(X, y, test_size=0.2)

# آموزش مدل‌های پایه

base_model1 = RandomForestClassifier()

base_model1.fit(X_train, y_train)

base_model2 = LogisticRegression()

base_model2.fit(X_train, y_train)

# تولید پیش‌بینی مدل‌های پایه برای داده‌های آموزشی

base_model1_predictions = base_model1.predict(X_train)

base_model2_predictions = base_model2.predict(X_train)

# تولید ماتریس ورودی برای متا-مدل

meta_model_input = np.column_stack((base_model1_predictions, base_model2_predictions))

# آموزش متا-مدل

meta_model = RandomForestClassifier()

meta_model.fit(meta_model_input, y_train)

# پیش‌بینی با استفاده از مدل‌های پایه

base_model1_predictions_test = base_model1.predict(X_test)

base_model2_predictions_test = base_model2.predict(X_test)

# تولید ماتریس ورودی برای متا-مدل برای داده‌های آزمون

meta_model_input_test = np.column_stack((base_model1_predictions_test, base_model2_predictions_test))

# پیش‌بینی با استفاده از متا-مدل

meta_model_predictions_test = meta_model.predict(meta_model_input_test)

# ارزیابی دقت متا-مدل

accuracy = accuracy_score(y_test, meta_model_predictions_test)

print("Accuracy:", accuracy)

در این مثال، از دو مدل پایه یک RandomForestClassifier و یک LogisticRegression استفاده شده است. پیش‌بینی‌های این دو مدل برای داده‌های آموزشی تولید شده و سپس به عنوان ورودی به متا-مدل در اینجا یک RandomForestClassifier دیگر داده می‌شوند. سپس متا-مدل بر روی این ورودی‌ها آموزش می‌بیند. در نهایت، پیش‌بینی‌های متا-مدل برای داده‌های آزمون تولید شده و دقت آن با دقت واقعی مقایسه می‌شود.

چه زمانی باید از Meta Learning استفاده کنیم؟

استفاده از Meta Learning وابسته به شرایط و نیازهای خاص مسئله است. به طور معمول ما از فرا یادگیری در زمینه‌های زیر استفاده می‌کنیم:

 • مسئله‌های جدید و ناشناخته: وقتی با یک مسئله جدید و ناشناخته روبرو هستید و اطلاعات کافی در مورد آن ندارید، Meta Learning ممکن است مفید باشد. با استفاده از تجربه‌های گذشته، Meta Learning می‌تواند الگوریتم‌های یادگیری مناسبی را برای حل مسئله جدید انتخاب کند و فرآیند یادگیری را تسریع کند.
 • مسئله‌های چند وظیفه‌ای: وقتی با مجموعه‌ای از مسائل مشابه با ساختار مشترک روبرو هستید، Meta Learning می‌تواند به شما کمک کند تا یک مدل کلی و قابل استفاده برای حل مسائل جدید بسازید. با تجربه کسب شده از حل مسائل قبلی، Meta Learning می‌تواند الگوها و ویژگی‌های مشترک بین مسائل را شناسایی کند و از آن‌ها برای حل مسئله جدید بهره ببرد.
 • تغییرات محیطی: وقتی که محیط یا شرایط مسئله تغییر می‌کند، Meta Learning می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت و به طور خودکار به تغییرات پاسخ دهید. با تجربه کسب شده، Meta Learning می‌تواند بهترین الگوریتم و پارامترهای مربوطه را برای شرایط جدید انتخاب کند و فرآیند یادگیری را تنظیم کند.
 • استفاده از انتقال یادگیری: وقتی که یک مسئله جدید شباهتی با یک مسئله قبلی داشته باشد، Meta Learning می‌تواند از اطلاعات یادگیری قبلی استفاده کند و به سرعت به عملکرد بهتری برسد. این استفاده از انتقال یادگیری می‌تواند زمان و تلاش مورد نیاز برای حل مسئله جدید را کاهش دهد.

بنابراین، Meta Learning در مواردی که با مسئله‌های جدید و ناشناخته، مسئله‌های چند وظیفه‌ای، تغییرات محیطی یا انتقال یادگیری روبرو هستید، می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد و کارایی الگوریتم‌های یادگیری را بهبود بخشید.

مدل Meta چه نوع الگوریتم‌های یادگیری را برای مسائل جدید انتخاب می‌کند؟

تعیین الگوریتم‌های یادگیری ماشین که در مدل Meta استفاده می‌شوند، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع مسئله، ساختار داده‌ها، تعداد داده‌ها و میزان تنوع مسائل. مدل متا می‌تواند انواع مختلف الگوریتم‌های یادگیری را برای مسائل جدید انتخاب کند، بسته به نوع مسئله و شرایط محیطی. این الگوریتم‌های یادگیری می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • الگوریتم‌های یادگیری ماشین کلاسیک: مدل متا می‌تواند الگوریتم‌های معروف و کلاسیک یادگیری ماشین مانند درخت تصمیم، ماشین بردار پشتیبان (SVM)، کا-نزدیک‌ترین همسایه (k-NN) و غیره را برای مسائل جدید انتخاب کند.
 • شبکه‌های عصبی عمیق: معمولا مدل‌های متا از شبکه‌های عصبی عمیق به عنوان الگوریتم‌های یادگیری اصلی خود استفاده می‌کنند. این شبکه‌ها می‌توانند شامل شبکه‌های عصبی پیچشی (CNN) برای تصاویر، شبکه‌های عصبی بازگشتی (RNN) برای داده‌های دنباله‌ای و شبکه‌های تماما متصل (Fully Connected Networks) برای مسائل دیگر باشند. مدل متا با آموزش شبکه‌های عصبی عمیق بر روی داده‌های متا قادر است الگوریتم‌های یادگیری مناسب را برای مسائل جدید انتخاب کند.
 • بدون ناظر: مدل‌های متا می‌توانند از روش‌های آموزش بدون ناظر مانند یادگیری نیمه نظارتی و یادگیری تقویتی نیز استفاده کنند. این روش‌ها برای مسائلی که داده‌های برچسب‌دار کمی موجود است یا محیط تعاملی و پاداش موجود است، مفید هستند.
 • الگوریتم‌های یادگیری تقویتی: از طریق تعامل با محیط و دریافت پاداش، یک راه‌حل بهینه برای مسئله را یاد می‌گیرند.

استفاده از یک الگوریتم خاص در مدل متا بستگی به مسئله و شرایط خاص دارد. الگوریتم‌های یادگیری ماشین که توسط مدل متا استفاده می‌شوند، معمولا به عنوان "تکه‌های الگوریتمی" شناخته می‌شوند و در مرحله آموزش به مدل Meta آموزش داده می‌شوند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

 • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

 • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟