ویندوز ۱۰ کارآمدتر و ساده‌تر از گذشته
ده ویژگی پنهانی که به‌روزرسانی بزرگ کریتورز به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد کرد
به‌روزرسانی بزرگی که مایکروسافت برای ویندوز 10 در نظر گرفته است و به نام Creator Updates از آن نام برده می‌شود، کمتر از دو روز دیگر برابر با 11 آوریل مصادف با 22 فروردین ماه به طور رسمی عرضه خواهد شد. به‌روزرسانی جدید همراه با یکسری ویژگی‌ها، برنامه‌های کاربردی و بهبودهای جدید عرضه خواهد شد. لازم به توضیح است که تمرکز اصلی به‌روزرسانی جدید بر رابط کاربری، قابلیت‌های جدید کورتانا و طراحی سه بعدی (Paint 3D app) قرار گرفته است.

در کنار یکسری تغییرات پر زرق و برقی که مایکروسافت به ویندوز 10 اضافه خواهد کرد، یکسری ویژگی‌های جدید نیز در پس‌پرده به ویندوز 10 اضافه خواهد شد. این تغییرات به شما این امکان را می‌دهند تا به شکل فنی‌تری از این سیستم‌عامل استفاده کنید.

1. دکمه Snooze راهکار نصب دستی به‌روزرسانی‌های ویندوز

ویندوز 10 به شکل غیرمنتظره‌ای از کاربران درخواست می‌کند تا برای نصب به‌روزرسانی‌های جدید دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنند. کاربران به واسطه این پیشامدهای مکرر و ناخوشایند به مایکروسافت شکایت کردند که درست در میانه انجام یک کار مهم ویندوز از آن‌ها درخواست می‌کند تا سیستم خود را راه‌اندازی مجدد کنند. مایکروسافت این بازخورد کاربران را پذیرفت و تصمیم گرفت گزینه جدیدی در اختیار کاربران قرار دهد. این گزینه جدید که همراه با به‌روزرسانی Creators در اختیار کاربران قرار می‌گیرد به آن‌ها اطلاع می‌دهد یک به‌روزرسانی جدید برای ویندوز 10 وجود داشته و در همین ارتباط یک دکمه Snooze را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. زمانی که کاربران این دکمه را کلیک کنند دریافت و نصب به‌روزرسانی به مدت سه روز به تعویق می‌افتد. لازم به توضیح است گزینه قدیمی تعیین بازه زمانی هنوز هم در به‌روزرسانی جدید در اختیار کاربران قرار دارد. گزینه‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد فرآیند نصب به‌روزرسانی‌ها را از 12 ساعت تا 18 ساعت به تعویق اندازند.

مطلب پیشنهادی

۹۰ تکنیک و ترفند عملی افزایش رتبه و بازدید سایت
چگونه از سایت‌های رقیب جلو بزنیم؟

2. وضوح بالای نمایش ویژه برنامه‌های دسکتاپ

Anniversary Update آخرین به‌روزرسانی بزرگ ویندوز 10 بود. این به‌روزرسانی وضوح گرافیک و بزرگ‌نمایی متون روی کامپیوترها و تبلت‌ها را با ارائه DPI بالا بهبود بخشید. اما Creators Update همین ویژگی را در ارتباط با متونی که درون برنامه‌های کاربردی قرار داشته و روی دستگاهایی اجرا می‌شوند که از تفکیک‌پذیری بالایی برخوردار هستند در اختیار کاربران قرار خواهد داد. این قابلیت در ارتباط با یکسری از برنامه‌های دسکتاپ که همراه با ویندوز 10 عرضه خواهند شد، به طور پیش‌فرض فعال خواهد بود. اما کاربران می‌توانند به طور دستی این ویژگی را در ارتباط با یکسری از برنامه‌های کاربردی فعال سازند. کافی است روی برنامه‌های اجرایی کلیک راست کرده، گزینه Properties را انتخاب کرده، در ادامه روی زبانه Compatibility کلیک کرده و گزینه system (Enhanced) DPI scaling را فعال کنید.

3. بهبود پایداری سیستم

اگر روی دستگاه خود 3 گیگ یا بیشتر حافظه اصلی داشته داشته باشید، Creator Update به خوبی قادر است از حافظه در دسترس استفاده کند. این به‌روزرسانی با اتکا بر یک سازوکار عجیب قادر است امنیت و پایداری سیستم شما را بهبود بخشد. مایکروسافت در حالت کلی ویندوز را به گونه‌ای طراحی کرده است تا پردازه‌های مرتبط با یکدیگر در یک گروه طبقه‌بندی شوند. این پردازه‌ها تحت نام svchost.exe در برنامه Task Manager به خوبی قابل مشاهده هستند. به‌روزرسانی جدید اگر مشاهده کند حافظه قابل قبولی روی دستگاه وجود دارد این پردازه‌ها را از حالت گروهی باز خواهد کرد. به این شکل اگر یک پردازه دچار مشکل شود در کار دیگر پردازه‌هایی که با آن‌ها در یک گروه قرار دارد، خللی وارد نخواهد کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا ویندوز بتواند برای هر پردازه مجزا تهمیدات امنیتی مخصوص به خود را در نظر بگیرد.

4. تنظیمات حریم خصوصی ساده‌تر خواهند شد

تعدادی از کاربران در زمان ورود به بخش تنظیمات حریم خصوصی ویندوز 10 و کار کردن با آن‌ها دچار مشکل شده‌اند. به طور کلی، این بخش ممکن است کمی باعث سردرگمی افراد شود. به واسطه آن‌که کاربران به طور دقیق اطلاع ندارند سیستم‌عامل ویندوز کدامیک از فعالیت‌های آن‌ها را با مایکروسافت به اشتراک قرار خواهد داد و چگونه می‌توانند این به‌اشتراک‌گذاری را محدود کنند. مایکروسافت قول داده بود که تنظیمات این بخش را ساده کند. زمانی‌که به‌روزرسانی جدید را نصب کنید، مشاهده خواهید کرد پانلی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که به شما اجازه می‌دهد از طریق یکسری دکمه‌های رادیویی به شکل ساده‌‌تری مطالبی که قرار است با مایکروسافت به اشتراک قرار گیرند را فعال کرده یا غیر فعال کنید. این سوییچ‌ها به شکل ساخت یافته‌ای در بخش Location، Speech Recognition، Diagnostics، Tailored experiences و Relevant Ads قرار دارند.

5. نوار آدرس جدید برای Registry Editor

به طور متوسط بسیاری از کاربران ویندوز 10 هیچ‌گاه از رجیستری ویندوز استفاده نمی‌کنند. اما برای کاربران حرفه‌ای‌تری که تمایل دارند یکسری تنظیمات درونی ویندوز را تغییر دهند این بخش از اهمیت خاصی برخوردارد است. Registry Editor اکنون نوارآدرس خاص خود را دارد. این نوار می‌تواند مسیر متعلق به موجودیت‌هایی که ویرایش کرده یا مشاهده کرده‌اید را همراه با انشعاب‌های آن‌ها نشان دهد. مسیر ورودی برای یک موجودیت رجیستری به طور معمول طولانی است. در نگارش‌های قبلی کاربران در ردیابی مسیر کامل یک موجودیت با مشکل روبرو بودند. بدون شک Registry Editor پس از مدت‌های طولانی شاهد یک ویژگی نمایان و کاربردی خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

زنجیره بلوکی: حلقه گمشده اینترنت اشیا

6. راهکار ساده‌تر محدود کردن برنامه‌های غیرمجاز

به‌روزرسانی جدید می‌تواند مانع نصب برنامه‌های غیرمجاز روی کامپیوتر شخصی شما شود. (اندروید و MacOS از مدت‌ها قبل به چنین ویژگی تجهیز شده بودند.) این ویژگی در بخش Settings و در زیر گروه Apps & Features قرار دارد. همچنین گزینه دیگری به نام Choose وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق این گزینه برنامه‌های کاربردی موردنیاز خود را نصب کنند. این تنظیمات به شما اجازه خواهند داد پیش از نصب دانلود و نصب برنامه‌ها از فروشگاه ویندوز درباره آ‌ن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

7. از این پس به‌روزرسانی‌ها کمتر مزاحم خواهند بود

Creators Update فناوری ویژه‌ مایکروسافت موسوم به پلتفرم به‌روزرسانی یکپارچه را به شکل ابزار Windows Update در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار به منظور نصب به‌روزرسانی‌‌های ویندوز 10 در شرایطی که یک سیستم بی‌کار است طراحی شده است. این ابزار قادر است یکسری تغییرات ویژه که ویندوز 10 به آن‌ها نیاز دارد را شناسایی کرده و تنها این موارد را دانلود کند. در نتیجه کامپیوتر شما دیگر نیازی ندارد برای دریافت بسته‌های حجیم زمان زیادی را به انتظار بنشیند. این ویژگی قادر است به میزان 35 درصد در فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر شما صرفه‌جویی کند.

8. عیب‌یابی ساده‌تر

عیب‌یاب‌ها ابزارهای ویژه‌ای هستند که در زمینه تشخیص مشکلات و ارائه راه‌حل‌ها به شما کمک می‌کنند. این ابزارها به خوبی می‌توانند کامیپوتر و سیستم‌عامل شما را مورد بررسی قرار داده و مشکلات سخت‌افزاری و بعضا نرم‌افزاری را تشخیص داده و یکسری راه‌کارها برای حل مشکل ارائه کنند. این ابزارها از Control Panel به Settings انتقال پیدا کرده‌اند. ( در بخش Update & Security). البته مایکروسافت همراه با به‌روزرسانی جدید عیب‌یاب‌های جدیدی را نیز در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

 9. Windows Defender بهبود پیدا کرده است 

ابزار ضدبدافزاری از پیش ساخته شده‌ ویندوز 10 با یک ظاهر جدید و ابزارهای جدید در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به‌روزرسانی Creators Update این ابزار امنیتی را ارتقا داده و یکسری ابزارهای تشخیص نفوذ را به آن افزوده است. ابزارهایی که قادر هستند هسته ویندوز و حافظه کامپیوتر را در ارتباط با بدافزارها مورد جستجو قرار دهند. مایکروسافت گفته است با استفاده از این ابزار موفق شده مانع از بروز حملات روز صفر به ویندوز شود. زمانی که حمله‌ای به شبکه یک اداره انجام می‌شود، این توانایی را دارید تا کامپیوترهای آلوده را ایزوله کرده، برنامه‌های آلوده را قرنطینه یا پاک کرده یا به بازیابی جزییاتی بپردازید که روی کامپیوترهای آلوده قرار دارد. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید این ابزار در آینده کاربردهای زیادی خواهد داشت.

10. PowerShell جایگزین Command Prompt خواهد شد

سازندگان به‌روزرسانی جدید تصمیم گرفتند از PowerShell پشتیبانی کنند. این ابزار اکنون به عنوان یکی از ابزارهای پیش‌فرض برای تایپ فرمان‌ها در اختیار کاربران قرار دارد. اگر روی منوی شروع کلیک راست کرده یا دکمه‌های Windows logo + X را فشار دهید، این ابزار در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین زمانی که عبارت cmd را در کادر جستجوی کورتانا تایپ کنید، مشاهده خواهید کرد که Powershell بارگذاری خواهد شد. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟