نگذارید ویندوز ۱۰ شما را آزرده‌خاطر کند
راه‌حل ۱۱ مشکل عمومی ویندوز ۱۰(بخش پایانی)
شکی نیست که ویندوز 10 بهترین سیستم‌عامل مایکروسافت است، اما بعضی از قابلیت‎های جديد گنجانده شده در آن و روش‎های برخورد مایکروسافت با انجام بعضی از کارها باعث دلسردی ما می‎شود. در این مقاله به شما نشان می‎دهیم چگونه اوضاع را سر و سامان دهید. ویندوز 10 پیشرفت‎های زیادی نسبت به ویندوز 8 داشته است، اما حالا با گذشت بیش از یک سال تب و تاب روزهای اول معرفی آن فروکش کرده است. حالا مشخص شده است که ویندوز 10 هم می‎تواند به شیوه‎های گوناگون کاربران خود را آزرده‌خاطر کند.

مشکل: ویندوز درایورهای خود را برای سخت‌افزار شما نصب می‎کند
فرآيند به‎روزرسانی خودکار ویندوز 10 می‎تواند برای شما دردسرساز شود، زیرا هم‌زمان به‌طور خودکار درایورهای سخت‌افزاری را نیز دانلود و نصب می‎کند. هرچند در ظاهر این کار خوشايند است، اما خیلی از مردم مشکلات سخت‌افزاری به وجود آمده حاصل از تداخل این به‎روزرسانی‎ها با درایوهای اصلی تأمین شده توسط سازنده را گزارش کرده‎اند.

مطلب پیشنهادی

راه‌حل ۱۱ مشکل عمومی ویندوز ۱۰(بخش اول)
نگذارید ویندوز ۱۰ شما را آزرده‌خاطر کند

راه حل 
اگر می‎خواهید خودتان تصمیم بگیرید کدام درایورها را دانلود و نصب کنید، می‎توانید ویندوز 10 را وادار به این کار کنید. این تنظیمات کمی‎ مخفی و دردسرساز هستند و داخل تنظیمات به‎روزرسانی ویندوز قرار ندارند. برای پیدا کردن این گزینه‎ها کلیدهای Windows+X را فشار دهید و System را انتخاب کنید و بعد روی Advanced system settings کلیک کنید. در پنجره باز شده روی تب Hardware کلیک و بعد Device Installation Settings را انتخاب کنید. 

در پنجره جدید باز شده از شما پرسیده می‎شود آیا مایل هستید به‌طور خودکار اپلیکیشن‎ها و موارد سفارشی موجود مربوط به دستگاه‎های شما دانلود شود؟ گزینه No را انتخاب کنید تا دیگر نسخه‎های به‎روزرسانی سخت‌افزارهای شما دانلود نشوند. فراموش نکنید که هرچند وقت یک بار نسخه‎های به‎روزرسانی درایورها را به‌طور دستی دریافت و نصب کنید.

مشکل: با یک حساب کاربری محلی نمی‎توانید به ویندوز وارد شوید
اگر در زمان نصب ویندوز 10 کامپیوتر شما به اینترنت متصل بوده باشد، به‌طور پیش‌فرض از یک حساب مایکروسافت برای ورود به سیستم استفاده خواهد شد. اگر نمی‎خواهید به این شیوه به ویندوز لاگین كنيد، می‎توانید این تنظیمات را باطل کنید.

راه حل 
منوی استارت را باز و روی Settings کلیک و گزینه Accounts را انتخاب کنید.
 سپس روی لینک Sign in with a local account instead کلیک کنید. از شما خواسته می‎شود کلمه عبور فعلی خود را وارد کنید، این کار را انجام دهید و روی Next کلیک کنید.

نام کاربری محلی جدید و کلمه عبور مورد نظر خود را وارد و روی Next کلیک کنید. سرانجام روی Sign out کلیک و تغییرات خود را کامل کنید. دفعه بعد که به ویندوز وارد می‎شوید تنها یک حساب کاربری محلی در اختیار خواهید داشت. 
شما باز هم می‎توانید هر زمان که مایل باشید به حساب مایکروسافت خود بازگردید. تنها کافی است یک بار دیگر به Settings و گزینه Accounts مراجعه و این بار روی لینک Sign in with a Microsoft account instead کلیک کنید.

مشکل: مرورگر اج قصد ندارد دست از سر شما بردارد
مایکروسافت در پیشنهاد اج به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض شما مصر است و حتی وقتی شما یک مرورگر پیش‌فرض دیگر را انتخاب می‎کنید، باز هم هر از چندگاهی سر و کله مرورگر اج پیدا می‎شود.

راه حل 
مشکل اصلی اینجا است که با انتخاب یک برنامه پیش‌فرض در اپلیکیشن جدید Settings باز هم به‌درستی این کار انجام نمی‎شود. به‌عنوان مثال، با انتخاب یک مرورگر وب پیش‌فرض دیگر باز هم بعضی از فعالیت‎های پیش‌فرض توسط مرورگر اج انجام می‎شود، به‌همین دلیل است که شما بیشتر از آنچه انتظار دارید با اج مواجه می‎شوید. خوشبختانه برطرف کردن این مشکل نسبتاً ساده است. با جست‌وجوی Control Panel در منوی استارت نسخه قدیمی‎ آن را باز کنید. سپس به Programs و Default Programs رفته و گزینه Set your default programs را انتخاب کنید. در پنجره جدید تمام اپلیکیشن‎های نصب شده روی کامپیوتر شما نمایش داده می‎شود.

در این فهرست مرورگر مورد نظر خود مثل گوگل کروم را انتخاب کنید. در پنل اصلی (سمت راست) تعداد فعالیت‎های پیش‌فرض انجام گرفته توسط اپلیکیشن انتخابی را مشاهده خواهید کرد. به‌عنوان مثال، در کامپیوتر ما کروم 6 تا از 20 فعالیت پیش‌فرض را به خود اختصاص داده بود. روی گزينه Set this program as default کلیک کنید تا تمام فعالیت‎های مربوط به آن اختصاص داده شود.

مشکل: ویندوز 10 اپلیکیشن‎های اضافی و تبلیغاتی زیادی را در زمان اولیه نصب می‎کند 
اگر نگاهی به منوی استارت ویندوز 10 خود بیاندازید، احتمالاً با اپلیکیشن‎هایی مواجه می‎شوید که خودتان آن‌ها را نصب نکرده‎اید. این برنامه‎ها مثل Candy Crush Soda Saga یا به‌طور خودکار توسط خود مایکروسافت دانلود و نصب می‎شوند یا اپلیکیشن‎های پیشنهادی یا بهتر است بگوییم تبلیغاتی هستند.

راه حل
دو مشکل وجود دارد که باید به حل آن پرداخت. اول، شما باید تمام اپلیکیشن‎های اضافی که نمی‎خواهید را پاک کنید. دوم، باید کاری کنید دیگر ویندوز به‌طور خودکار چیزی را به شما پیشنهاد ندهد و کامپیوتر شما را شلوغ نکند. ما اول به مشکل دوم خواهیم پرداخت.
برای اینکه از نصب خودکار اپلیکیشن‎های اضافی توسط ویندوز جلوگیری کنیم، باید به‎روزرسانی خودکار آن‌ها را متوقف کنید. این به این معنا است که از این پس باید اپلیکیشن‎ها را به‌طور دستی به‎روزرسانی کنید که چندان کار امنی نیست. به‌همین دلیل است که مایکروسافت نباید بدون اجازه کاربران چیزهای زائد را روی کامپیوتر آن‌ها نصب کند تا ما با خیال راحت بتوانيم از قابلیت به‎روزرسانی خودکار استفاده کنیم.

برای تغییر تنظیمات به‎روزرسانی، از منوی استارت Windows Store را باز کنید. روی آیکون کاربری خود (بالا سمت راست، نزدیک نوار جست‌وجو) کلیک و Settings را انتخاب کنید.
گزينه Update apps automatically را به وضعیت خاموش تغییر دهید. حالا دیگر ویندوز نمی‎تواند به‌طور خودکار اپلیکیشن‎ها را به شما تحمیل یا شما را مجبور به به‎روزرسانی آن‌ها کند.

برای به‎روزرسانی اپلیکیشن‎های موجود، از منوی آیکون حساب کاربری خود گزینه Downloads and updates را انتخاب کنید. روی دکمه Check for updates کلیک کنید تا به‌طور دستی به‎روزرسانی‎ها دانلود شوند.
برای غیرفعال كردن اپلیکیشن‎های پیشنهادی در منوی استارت، به Settings و personalization رفته و گزینه Start را انتخاب کنید. گزينه Occasionally show suggestions in Start را به حالت خاموش تغییر دهید.
حالا می‎توانید تمام اپلیکیشن‎های اضافی نصب شده توسط مایکروسافت را پاک کنید. به Settings و System برويد و گزینه Apps & Features را انتخاب کنید تا فهرستی از تمام برنامه‎های نصب شده روی کامپیوتر خود را مشاهده کنید. روی اپلیکیشن مورد نظر خود کلیک و برای حذف آن روی Uninstall کلیک کنید. همچنین، می‎توان اپلیکیشن‎های Windows Store را از طریق منوی استارت حذف کرد. روی اپلیکیشن راست‌کلیک و Uninstall را انتخاب کنید.
ویندوز 10 همچنان تبلیغات خود را در صفحه قفل نمایش می‎دهد، اما شما می‎توانید آن‌ها را نیز غیرفعال كنيد. به Settings و Personalization بروید و گزینه Lock screen را انتخاب کنید. گزینه Background را از Windows spotlight به Picture یا Slideshow تغییر دهید و گزینه Get fun facts, tips and more from Windows and Cortana on your lock screen را در وضعیت خاموش قرار دهید.

همچنین، می‎توانید نکات شناوری (مثل وقتی سعی می‎کند شما را به استفاده از مرورگر اج تشویق کند) که ویندوز 10 به شما نمایش می‎دهد را نیز غیرفعال کنید. برای این کار به Settings و System برويد و گزینه Notifications & actions را انتخاب کنید. سپس دکمه مربوط به Get tips, tricks and suggestions as you use Windows را خاموش كنيد.

کاشی‎های زنده روشی مفید برای مشاهده به‎روزرسانی‎های موجود هر اپلیکیشن است، اما مایکروسافت اغلب از آن برای تبلیغات خود (مثل معرفی یک بازی جدید برایXbox Live ) استفاده می‎کند. برای جلوگیری از آن، روی یک کاشی زنده راست‌کلیک و Unpin from Start را انتخاب کنید. یک روش دیگر این است که روی یک کاشی زنده راست‌کلیک و بعد More و Turn live tile off را انتخاب کنید تا به یک آیکون ثابت تبدیل شود.

مشکل: ویندوز به‌درستی برنامه‎های پیش‌فرض را انتخاب نمی‎کند 
مدیریت برنامه‎های پیش‌فرض در ویندوز 10 نسبت به نسخه‎های قبلی کمی‎ پیچیده‎تر شده است و گاهی شاهد رفتارهای عجيب و غیرمنتظره‎ای از آن هستیم. به‌عنوان مثال، مایکروسافت مرورگر اج را به‌عنوان بازکننده پیش‌فرض فایل‎های PDF در نظر گرفته است که به هیچ عنوان برای این کار مناسب نیست. اج در خواندن فایل‎های PDF بسیار کند عمل می‎کند و با لینک‎ها کار نمی‎کند. نمونه‎های دیگری از انتخاب ضعيف برنامه‎های پیش‌فرض نیز وجود دارد.

راه حل 
تغییر برنامه‎های پیش‌فرض کار نسبتاً سرراستی است. ما به شما نشان می‎دهیم برای تنظیم برنامه پیش‌فرض فایل‎های PDF چه باید کرد. از این روش برای سایر اپلیکیشن‎ها نیز می‎توان استفاده کرد.

اپلیکیشن Settings را فراموش کنید و به همان Control Panel قدیمی‎ بروید. وارد بخش Programs شوید و Default Programs را انتخاب کنید و سپس روی لینک Set your default programs کلیک کنید. از فهرست سمت چپ اپلیکیشن مورد نظر برای باز کردن PDF را انتخاب کنید. حالا روی Set this program as default کلیک کنید و تمام. اگر باز هم بنا به دلایلی برنامه پیش‌فرض شما تغییر کرد، باید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

مشکل: مایکروسافت قصد دارد شما را مجبور به استفاده از OneDrive کند
OneDrive نام سرویس اختصاصی ذخیره ابری مایکروسافت است و به‌عنوان بخشی از ویندوز 10 در نظر گرفته شده است. اگر شما با حساب کاربری مایکروسافت خود وارد سیستم شويد، OneDrive نیز به‌طور خودکار فعال می‎شود و تمام فایل‎هایی که شما در فولدر OneDrive ذخیره کرده‎اید به فضای ابری منتقل می‎شود.

راه حل 
به‌راحتی می‎توان OneDrive را متوقف و از اجرای خودکار آن جلوگیری کرد. در Notification Area روی آیکون OneDrive راست‌کلیک و Settings را انتخاب کنید. حالا تیک مربوط به گزينه Start OneDrive automatically when I sign into Windows را بردارید و روی OK کلیک کنید.

این کار فولدر مربوط به OneDrive را پاک نخواهد کرد. برای انجام این کار باید محتوای رجیستری را تغییر دهید. قبل از انجام هرگونه تغییراتی در رجیستری فراموش نکنید که از محتوای کامپیوتر خود پشتیبان تهیه کنید. برای اجرای ویرایشگر رجیستری کلیدهای Windows+R را فشار دهید و regedit را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید. کلید زیر را پیدا کنید:

HKey_Classes_Root\
CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}\ 

مقدار System.IsPinnedToNameSpaceTree را به 0 تغییر دهید. اگر از ویندوز 64 بیتی استفاده می‎کنید، باید مقدار زیر را هم تغییر دهید. 

 HKey_Classes_Root\Wow6432Node\CLSID\
{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6\ 

مشکل: مدیریت پنجره‎ها کار رنج‌آوری است 
گزينه‎های کنترلی مدیریت پنجره بسیار خوبی در ویندوز وجود دارد، اما ویندوز 10 برای این کار Snap Assist را معرفی كرده است. وقتی شما از کلیدهای ویندوز+ فلش سمت راست یا ویندوز+ فلش سمت چپ برای تنظیم یک پنجره در نیمی‎ از فضای دسکتاپ استفاده می‎کنید، حالا ویندوز 10 سعی می‎کند شما را مجبور کند در فضای باقی‌مانده یک اپلیکیشن دیگر را قرار دهید.

راه حل 
اگر شما از نحوه مدیریت پنجره‎ها در ویندوز 10 راضی نیستید، می‎توانید این قابلیت‎های جديد را غیرفعال كنيد و به همان سبک و سیاق ویندوز 7 بازگرديد. برای انجام این کار به Settings و بعد System بروید و گزینه Multi-tasking را انتخاب کنید.

حالا دکمه مربوط به گزينه When I snap a window, show what I can snap next to it را خاموش كنيد.

مشکل: گشت و گذار در منوی استارت راحت نیست
اگرچه ویندوز 10 در نسخه به‎روزرسانی سالانه خود یک قابلیت نمایش فهرستی را هم اضافه کرده است، اما پیدا کردن یک اپلیکیشن هنوز هم می‎تواند مشکل باشد.

راه حل 
خوشبختانه مایکروسافت در نسخه‎های جديد ویندوز یک قابلیت مخفی را نیز در نظر گرفته است که به شما اجازه می‎دهد با انتخاب یک سرتیتر حرفی (A, B, C و غیره) در منوی استارت به گشت و گذار بپردازید.

این قابلیت جدید منوی استارت را به‌صورت الفبایی دسته‌بندی می‎کند. کافی است حرف مورد نظر خود را انتخاب کنید تا به بخش مربوط در منوی استارت منتقل شوید.

 

برچسب: