دنیای موبایل شماره 188
هواپیما به‌ عنوان گره اینترنت
راهکارهای زیادی برای پوشش اینترنتی مناطق دور افتاده و فاقد ارتباط اینترنتی، مطرح شده است که در شماره‌های گذشته به برخی از آن‌ها نظیر استفاده از پهپاد اشاره کردیم. در همین بخش به ایده استفاده از خودروهای لندکروز برای تشکیل یک شبکه ارتباطی اضطراری نیز پرداختیم. در این زمینه ایده دیگری هم از سوی Airborne Network Wireless (یا به اختصار AWN) مطرح شده است.

1606683296_1_0.gif

این ایده استفاده از هزاران هواپیمای مسافربری در خطوط تجاری به‌عنوان گره‌های یک شبکه اینترنتی است. AWN در نظر دارد با مجهز کردن هواپیماهای مسافربری موجود در خطوط هوایی دنیا به تجهیزات دریافت و ارسال (relay) مایکروویو، این امکان را فراهم کند یک هواپیما سیگنال اینترنتی را دریافت کرده و به هواپیمای دیگر، کشتی‌ها یا ایستگاه‌های زمینی منتقل کند. به بیان بهتر، سیگنال بین هواپیماها دست به دست شود تا به هدف برسد. بدین ترتیب نه‌تنها مسافران هواپیما به اینترنت دسترسی خواهند داشت بلکه کاربران زمینی که در میدان دید مسیر پرواز هستند هم از اینترنت بهره‌مند خواهند شد. البته با این روش برخی از مناطق، تحت پوشش گسترده قرار گرفته و برخی مناطق به‌خوبی پوشش داده نخواهند شد.

مطلب پیشنهادی

به کمک این فناوری‌ها نادیدنی‌ها را ببینید

AWN معتقد است استفاده از هواپیماهای مسافربری به‌عنوان « ماهواره های کوچک» در تشکیل شبکه، نسبت به ماهواره های معمول مزایایی دارد. از آن‌جایی‌که هر گره( هواپیما) به‌طورهمزمان به چندین گره دسترسی دارد، در صورت از دست رفتن یک اتصال، سیگنال می‌تواند راهی برای انتقال خود بیابد که این امر، امکان ارائه سرویسی پایدارتر و سریعتر را فراهم خواهد کرد. از سوی دیگر نه‌تنها زباله های فضایی تهدیدی برای این گره‌ها نخواهند بود بلکه زباله فضایی بیشتری هم تولید نمی‌شود. نکته مهم دیگر این است که چون هواپیماها به‌طور پیوسته روی زمین می‌نشینند، می‌توان در هر بار نشستن و در جریان فرآیند چک و پرواز معمول، سامانه نصب شده روی آنها را بهینه‌سازی و به‌روز‌رسانی کرد؛ چیزی که در ماهواره ها امکان ندارد.

شرح عکس اصلی : استفاده از هواپیماهای مسافربری به‌عنوان گره‌های ارتباط اینترنتی، در مقایسه با استفاده از ماهواره‌ها، مزایای متعددی دارد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟