Deep Thunder به یاری کسب و کارها می‌آید
پیش‌بینی تاثیرات آب و هوا بر اقتصاد و زندگی مردم با یادگیری ماشینی
آی‌بی‌ام و The Weather Company در نظر دارند از یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی تاثیرگذاری آب‌ و هوا بر مسائل اقتصادی استفاده کنند. این مدل یادگیری عمیق که در ارتباط با پیش‌بینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بخشی از پروژه مرکز تحقیقات آی‌بی‌ام موسوم به Deep Thunder است. داده‌های شرکت The Weather Company به عنوان دارایی‌های ارزشمندی، Deep Thunder را قادر می‌سازند تا تحلیل‌های پیش‌گویانه دقیقی را تولید کند.

1606683296_1_0.gif

آی‌بی‌ام بعد از آن‌که موفق شد به داده‌های تجاری The Weather Company دسترسی پیدا کند، تصمیم گرفت از این داده‌ها در پروژه‌ تحقیقاتی خود استفاده کند. The Weather Company روز چهارشنبه اعلام کرد، در نظر دارد، یک برنامه‌ محلی را بر مبنای پروژه Deep Thunder به مرحله اجرا در آورد. بر مبنای تئوری اثر پروانه‌ای، پیش‌بینی اوضاع جوی کار بسیار سختی است، حال تصور کنید، شرکتی در نظر داشته باشد، رفتارهای مردم را در ارتباط با این پیش‌بینی‌ها، پیش‌بینی کند! اما آی‌بی‌ام بر این باور است که اگر شما محاسبات هوشمندانه‌تر را همراه با داده‌های بیشتری در اختیار داشته باشید، این توانایی را خواهید داشت تا دست کم کیفیت پیش‌بینی‌های خود در ارتباط با اوضاع جوی را بهبود ببخشید. آی‌بی‌ام در نظر دارد، الگوی پیش‌بینی آب ‌و هوای محلی را با الگوی پیش‌بینی جهانی که از سوی The Weather Company  ارائه می‌شود ادغام کرده و در نهایت به توسعه Deep Thunder بپردازد. به‌طوری‌که Deep Thunder به بهترین سیستم‌ پیش‌بینی آب ‌و هوا در سراسر جهان تبدیل شود. برای نیل به این هدف آی‌بی‌ام در نظر دارد، برای تحلیل تمامی این داده‌ها، الگوریتم‌های یادگیری عمیق و الگوهای آموزشی جدیدی را ایجاد کرده تا بتواند چندین پتابایت داده مربوط به اوضاع جوی را تحلیل کند.

مطلب پیشنهادی

تولید اعداد تصادفی که واقعا تصادفی هستند!
راه‌کار جدید در دنیای محاسبات

به‌طور کلی کسب‌ و کارهایی که نحوه مبادلات تجاری آن‌ها به نوعی با اوضاع جوی مرتبط است از مشتریان اصلی این طرح به شمار می‌روند. مجموعه اطلاعاتی که توسط شرکت The Weather Company جمع‌آوری شده است، به‌طور فزاینده‌ای برای شرکت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی به فعالیت اشتغال دارند، ارزشمند است. این شرکت‌ها قادر هستند از چنین داده‌هایی در ابزارهای تحلیلی خود استفاده کنند. در حال حاضر The Weather Company روزانه 100 ترابایت داده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. این تجزیه و تحلیل‌ها هر سه ساعت یک‌بار از سوی کسب ‌و کارهای سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل جدیدی که توسط بخش تحقیقات آی‌بی‌ام طراحی شده و تکمیل خواهد شد، به‌طور کاملا سفارشی و سطح بالا برای مشتریان تجاری طراحی شده است. این برنامه قادر است، پیش‌بینی‌های را با دقت بسیار بالایی ارائه کند. این دو شرکت در تجزیه و تحلیل‌های خود همچنین از داده‌های محیطی همچون پوشش گیاهی و خاک نیز استفاده می‌کنند. مری گلاکین رییس بخش عملیات علمی و پیش‌بینی شرکت The Weather در این ارتباط گفته است: «The Weather Company به طرز خستگی‌ناپذیری بر نقشه‌برداری‌های فضایی متمرکز است. در حالی که بخش تحقیقات آی‌بی‌ام پیشگام در زمینه توسعه تکنیک‌هایی است که در مقیاس بسیار کوچک قادر هستند با دقت بالایی پیش‌بینی‌هایی در سطح محلی را در مقاطع حساس و بحرانی ارائه کنند. Deep Thunder بر مبنای یادگیری ماشینی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا میزان تاثیرگذاری تغییرات درجه حرارت بر کسب ‌و کار خود را پیش‌بینی کنند.»

آی‌بی‌ام در نظر دارد ضمن آن‌که به پیش‌بینی اوضاع جوی می‌پردازد، داده‌های دیگری را با این اطلاعات جوی ترکیب کرده و به این شکل دامنه فعالیت این سیستم را به سمت کسب ‌و کارهای دیگر توسعه دهد. سیستم طراحی شده توسط آی‌بی‌ام قادر است با دقت 0.2 تا 1.2 مایل دقیق‌ترین جزییات را به شرکت‌ها ارائه کند. بدون شک تحلیل‌های ارائه شده از سوی آی‌بی‌ام تاثیر بسیار زیادی بر روند خرید مشتریان از شرکت‌ها خواهد گذاشت. این تحلیل‌ها همچنین بر نحوه عرضه و تقاضا و ارسال سفارشات بر انبارها تاثیرگذار خواهد بود. شرکت‌های بیمه می‌توانند با دقت بیشتری به ارزیابی صحت تقاضاهای ارائه شده در ارتباط با بیمه‌ها بپردازند. مهم‌تر آن‌که، شرکت‌های توزیع و انتقال انرژی همچون توانیر و مخابرات از این داده‌ها و تحلیل‌ها برای پیش‌بینی آسیب‌دیدگی احتمالی خطوط انتقال برق و تلفن که بر اثر طوفان‌های سهمگین دچار حادثه شده‌اند، استفاده خواهند کرد. اگر مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم؛ هنوز شما را متقاعد نساخته است که این فناوری تا چه اندازه می‌تواند اثربخش باشد، باید بدانید، پیش‌بینی تجاری به شرکت‌ها این توانایی را می‌دهد تا رفتار ما را بهتر از هر زمان دیگری ارزیابی کنند. با توجه به فعل و انفعالات و تغییرات شدید و ناگهانی اوضاع جوی، پیش‌بینی این رخدادهای طبیعی ارزش بسیاری برای کسب و کارها خواهد داشت. مری گلاکین در این ارتباط گفته است: «مدل ترکیبی پیش‌گویانه جدیدی که ما امروز آن‌را معرفی کردیم به درک تاثیرگذاری آب‌ و هوا بر هر نوع کسب و کار صنعتی کمک فراوانی خواهد کرد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟