اسمارت‌فون‌ها در آینده چه شکلی خواهند بود؟
تاچ‌اسکرین جدید مایکروسافت می‌تواند ذهن شما را بخواند + ویدیو
چندین سال است که اپل و گوگل سخت در تلاش‌اند تا راه‌حلی برای بزرگ‌ترین مشکل تلفن‌های همراه پیدا کنند: حساس به محتوا؛ چگونه می‌توان با توجه به محتوا در مقابل ضربه‌های انگشتان دست عکس‌العمل‌های مختلفی نشان داد. روش ابداعی گوگل برای این مشکل استفاده از بیگ‌دیتا است. یعنی این‌که بتوان با بیگ‌دیتا پیش‌بینی کرد که کاربر چه می‌خواهد و قصد دارد چه کاری انجام دهد. اپل روش دیگری را انتخاب کرده؛ آن‌ها معتقد هستند بهترین راه سنجش میزان فشاری است که با ضربه انگشتان دست وارد می‌شود؛ به‌این ترتیب مولتی‌تاچ همان قابلیت کلیک راست ماوس را پیدا می‌کند.

shabake-mag.jpg

اما مایکروسافت به‌تازگی اعلام کرده که این مشکل را یک‌بار برای همیشه حل کرده: یک ضربه؛ یک عمل. آن‌ها برای رسیدن به این هدف اسمارت‌فون خاصی ساخته‌اند که تلفیقی از ویژگی «پیش‌شناخت» گوگل و «حساسیت در برابر فشار» فناوری تاچ در اپل است. این دستگاه می‌تواند در ابتدا تشخیص دهد که کاربر گوشی را در چه حالتی در دست گرفته و سپس پیش‌بینی می‌کند انگشت دست وی روی کدام قسمت از صفحه لمسی و چه زمانی ضربه می‌زند.

در گزارشی که از تحقیق جدید مایکروسافت در این رابطه منتشر شده؛ «کن هینکلی» که قبل از این با معرفی استایلوسی که ذهن را می‌خواند؛ مشهور شد به‌همراه همکارانش نحوه کار اسمارت‌فون جدید را توضیح داده‌اند. در این مقاله که عنوان آن «حس کردن قبل از تماس برای فعل و انفعال گوشی» است آمده که این فناوری به نوع خاصی از تاچ‌اسکرین نیاز دارد که قادر است اختلالات الکتریکی که در هنگام تماس انگشت با صفحه به‌وجود می‌آید را حس کند. هم‌چنین در لبه‌های این دستگاه سنسورهای فشار تعبیه شده است. البته هیچ‌کدام از این فناوری‌ها به تنهایی هیجان‌انگیز به‌نظر نمی‌رسند چون این نوع اسمارت‌فون در حال حاضر به‌راحتی قابل ساخت است.

اما نکته جالب این روش نوع به‌کارگیری آن است. مایکروسافت نام ابداع جدیدش را «حس کردن» قبل از تماس گذاشته و نشان می‌دهد که اینترفیس اسمارت‌فون اساسا خاموش و غیرفعال است اما به‌محض این‌که متوجه شود انگشتی به صفحه نزدیک می‌شود؛ شروع به‌کار می‌کند. مایکروسافت به این مرحله «UI سر وقت» می‌گوید. به‌عنوان مثال این قابلیت می‌تواند کنترل‌های پخش‌کننده روی یک ویدئو را تا زمانی‌که به آن‌‌ها نیاز نیست مخفی کند. اما به‌غیر از این؛ اسمارت‌فون ساخته شده مایکروسافت چون قادر است تشخیص دهد که گوشی به چه نحوی نگه داشته شده؛ می‌تواند مشخص کند که انگشتی که به صفحه نزدیک می‌شود متعلق به کدام دست است. اگر کاربر در حالت یک‌دستی با گوشی کار می‌کند  قابلیت حس کردن پیش از لمس مایکروسافت ممکن است اینترفیس کاملا متفاوت نسبت به حالتی که از هر دو دست برای نگه داشتن و کار کردن با گوشی استفاده می‌شود به کاربر ارائه دهد. در نتیجه کاربر زمانی‌که در حال تماشای ویدئو است می‌تواند به‌راحتی با استفاده از انگشت شست روی فیلم کار کند یا این‌که می‌تواند با توجه به انگشتانی که کاربر برای کار در اختیار دارد کیبورد متفاوتی را در اختیار وی بگذارد.

راه دیگری می‌شناسید که فناوری تا این اندازه به بهبود عملکرد UI تلفن همراه کمک کند؟ در این روش دقت ضربه زدن روی المان‌های یک نمایشگر کوچک به شکل باورنکردنی افزایش یافته است. به‌عنوان مثال اگر کاربری در حال کار و خواندن یک صفحه روی مرورگر گوشی خود باشد؛ UI قبل از این‌که روی یک لینک ضربه وارد شود لینک مربوطه را هایلایت می‌کند. هم‌چنین حس مشابه حس کارکردن با کلیک راست به کاربر منتقل می‌شود. کاربر می‌تواند به‌راحتی با انگشتش روی یک فایل یا آیکون فشار وارد کند؛ بعد انگشت شستش را روی صفحه به حرکت درآورد تا بتواند گزینه‌های موجود بین محتوای متنی را انتخاب کند.

بی‌شک این روش یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های کار با فناوری‌های موجود است اما مانند سایر پروژه‌های تحقیقاتی مایکروسافت که تا به‌حال انجام شده معلوم نیست که این ایده هیچ‌گاه از مرحله نمونه‌ای و آزمایشی خارج شود. به‌خصوص این‌که مایکروسافت دیگر تمایلی به تمرکز روی کسب و کار نوکیا ندارد. از شما دعوت می‌کنیم ویدیوهای چند ثانیه‌ای منتشر شده از تاچ‌اسکرین جدید مایکروسافت را ببینید تا بیشتر با این فناوری جدید آشنا شده و درک کنید در آینده چه چیزی خواهد بود:

 

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟