30 سال جمع آوری اطلاعات چه می‌گوید
آیا میان سرطان مغز و استفاده از تلفن همراه ارتباطی هست؟
بر اساس یک تحقيق اپیدمیولوژیک جدید صورت گرفته توسط متخصصان سرطان استرالیایی، مشخص شده است که بین استفاده از تلفن همراه و سرطان مغز هیچ ارتباط علیتی وجود ندارد.

این تحقيق که به سرپرستی استاد بازنشسته بهداشت همگانی دانشگاه سیدنی دکتر سیمون چپمن صورت گرفته است، مطالعات خود را از بین داده‎های گردآوری شده از بین 19,858 مرد و 14,222 زن داوطلب که بین سال‎های 1982 تا 2012 در استرالیا به سرطان مبتلا شده بودند و با مشارکت سازمان مرتبط با جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با استفاده از تلفن همراه بین سال‎های 1987 (زمانی که فناوری تلفن همراه در این کشور معرفی شد) تا 2012 آغاز کرد. استرالیا یک منبع بسیار مفید برای جمع آوری داده‎هایی این چنینی است، چرا که هر نوع بیماری سرطانی که تشخیص داده می‎شود به صورت رسمی‎ توسط مراجع قانونی ثبت می‎شود و این کار یک منبع جامع از اطلاعات بروز از سرطان در سراسر این کشور را فراهم می‎کند.

چپمن و همکارانش در طول یک بازه زمانی مشخص مدلی از بروز سرطان مغز را بر اساس سن و جنسیت افراد فراهم کردند. چپمن در یک مقاله تحلیلی در نشریه The Conversation می‎نویسد: «با رشد میزان استفاده از تلفن همراه، ما به این نتیجه رسیدیم که میزان بروز سرطان مغز متناسب با سن (در سنین 20 تا 84 سالگی در هر 100,000 نفر) تنها کمی‎ در مردان افزایش یافته است، اما طی 30 سال در زنان ثابت بوده است.»

علاوه بر این، افزایش اندک بروز سرطان مغز در مردان تنها در افراد 70 سال به بالا دیده می‎شود و روندی است که از سال 1982 (چندین سال قبل از این که فناوری تلفن همراه به استرالیا برسد) آغاز شده است. چپمن مشاهده کرد که این افزایش آمار به دلیل پیشرفته شدن تکنیک‎های تشخیصی بوده است که قبلا از دید پزشکان پنهان می‎مانده و شناسایی نمی‎شده است و این افزایش ربطی به شرایط ندارد.

همچنین این گروه تحقيقاتی به این نتیجه رسیدند که تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان مغز که احتمال می‎رفت علت بیماری آنها به تلفن همراه مرتبط باشد، در معرض عوامل دیگری بوده‎اند که احتمالا بیماری آنها به آن مربوط می‎شده است. در این مقايسه هیچ شواهدی مبنی بر افزایش سرطان حتی بعد از استفاده از تلفن‎های همراه برای مدت چند دهه وجود ندارد. چپمن می‎نویسد: «تعداد موارد مورد انتظار در سال 2012 (که تصور می‎شد فرضیه خطر تلفن همراه صحت دارد) 1,866 مورد بوده است، در حالی که تعداد ثبت شده تنها 1,435 نفر بود.»

با وجودی که تحقيقات متعددی برای اثبات ارتباط بین این دو عامل انجام گرفت اما نتایج همیشه یکسان بود و نشان می‎داد که هیچ گونه ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و سرطان مغز وجود ندارد.

=============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

۱۴ جایی که می‌توانید رایگان و آنلاین تحصیل کنید

13 فناوری پوشیدنی که در سال 2016 رواج پیدا خواهند کرد

ده فناوری عجیب و حیرت‌انگیز 2015

با این 12 کار از سرقت هویت‌تان در فضای مجازی جلوگیری کنید

10 جریان راهبردی فناوری در حوزه کسب‌وکار سازمانی

بازدید از این 8 سایت هوش‌تان را افزایش می‌دهد

 ۷ سرگرمی که هوش شما را بیشتر می‌کند

15 قابلیت پنهان در آی‎فون کـه شمـا از آن بی‌اطلاع هستید

با این 10 ترفند بیشترین سود را از لینکدین ببرید

اگر موفقیت می‌خواهید، این ۲۵ ویژگی را از خود دور کنید

۲۰ راز بهره‌وری فوق‌العاده افراد بسیار موفق

۱۰ نکته اساسی برای موفقیت کسانی که در خانـه کار می‌کنند

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال