واتسون روبات دوست داشتنی ژاپنی را باهوش‌تر می‌کند
تنها یک سال بعد از آن‌که واتسون آی‌بی‌ام یاد گرفت چگونه ژاپنی صحبت کند، ابر کامپیوتر آی‌بی‌ام با یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین روبات‌های ساخت کشور ژاپن بیش از گذشته آشنا خواهد شد. پپر، آدم آهنی ساخت دو شرکت سافت‌بانک (Soft Bank) و آلدبران رو‌باتیکز (Aldebaran Robotics) به کیت ویژه مبتنی بر واتسون تجهیز خواهد شد. یک کیت توسعه که آی‌بی‌ام آن‌را رایانش شناختی (cognitive computing) نام‌گذاری کرده است.

سافت‌بانک (Soft Bank) سال گذشته میلادی از یک روبات احساساتی و خندان موسوم به پپر رونمایی کرد. روباتی که در کمتر از یک دقیقه به فروش رفت. با این وجود این روبات دارای محدودیت‌هایی است. در حال حاضر، این روبات دوست‌داشتنی در نظر دارد، با کمک سیستم شناختی واتسون آی‌بی‌ام هوش‌مندتر از قبل به انجام وظایف خود بپردازد.

مطلب پیشنهادی

واتسون، کامپیوتری با استعدادهای ادراک‌پذیری، پزشکی و آشپزی!

مایک رادین، نایب رییس گروه واتسون آی‌بی‌ام در این ارتباط گفته است: «قدرت رایانش شناختی این ظرفیت را دارد تا در هر محصولی وارد شود. به لحاظ تعامی زمانی که قابلیت‌های شناختی درون روبات‌ها قرار گیرند، آن‌گاه مشاهده خواهید کرد که مردم راحت‌تر از قبل با آن‌ها ارتباط برقرار خواهند کرد و به شکل جذاب‌تر و جدیدتری از فناوری استفاده خواهند کرد.

به‌طوری که رایانش شناختی بهره‌وری روبات‌ها را به‌طرز محسوسی افزایش می‌دهد. » با بهره‌گیری از ابرکامپیوتر واتسون، طراحان این روبات امیدوار هستند، پپر توانایی درک کامل احساسات انسانی را پیدا کرده و بر مبنای این تحلیل‌ها، پاسخ‌ها و واکنش‌های معناداری به کاربران ارائه کند. آی‌بی‌ام و سافت‌بانک در این ارتباط گفته‌اند: «این همکاری به پپر اجازه می‌دهد اطلاعات جدیدی از رسانه‌های اجتماعی جمع‌آوری کند، به‌طوری که بداند مردم چگونه با برندها (Brands) برخورد می‌کنند. این اطلاعات به پپر کمک می‌کند با هر شخصی بر مبنای دیدگاه‌ها و تفکرات او رفتار کند.» پپر برای مصارف تجاری و ویژه سازمان‌ها طراحی شده است. به‌طوری که در ورودی شرکت‌ها قرار گرفته و به استقبال مشتریان می‌رود. همچنین برای کمک به کیوسک‌های سلف سرویس نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

این دو شرکت در حال بررسی راه‌هایی هستند که چگونه می‌توان از این روبات به عنوان یک کمک دستیار در حوزه‌های پزشکی و آموزشی استفاده کرد. هر چند هنوز نمی‌توانیم با صراحت اعلام کنیم، هوش‌مندی پپر چه زمانی به دنیای واقعی راه خواهد یافت، اما با اطمینان به شما می‌گویم، زمانی که سطح هوش‌مندی این روبات افزایش پیدا کند، آن‌گاه اگر احساس کند شما ناراحت هستید، برای شما شروع به خواندن می‌کند. سافت‌بانک گروپ از فوریه امسال فروشگاه ویژه‌ای را برای روبات‌های پپر راه‌اندازی کرده است.

فو‌مهاید تومیزاوا (Fumihide Tomizawa) مدیر اجرایی سافت‌بانک روباتیکز در این ارتباط گفت: « از 22 فوریه سال جاری میلادی مشتریان این شرکت Nissan Motor Co.، Mizuho Financial Group Inc. و Nestle SA این توانایی را دارند تا برنامه‌های ویژه این روبات را دانلود کنند. برنامه‌ای که به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد تعامل بهتری با مشتریان خود برقرار کرده و ساده‌تر از قبل رفتار مشتریان خود را دنبال کنند.»

========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

واتسون، کامپیوتری با استعدادهای ادراک‌پذیری، پزشکی و آشپزی!

سنفونی پایان غیر طبیعی جهان به روایت استیون هاوکینگ

هوش‌ مصنوعی؛ تهدید یا فرصت؟

روزی که روبات‌ها به انسان «نه» بگویند

ماشینی که انسان‌ها را بهتر از خودشان درک می‌کند

کارکردهای ملموس هوش‌ مصنوعی در زندگی روزمره ما

دانشمندان مغز مصنوعی با توانایی یادگیری ارتباط کلامی ساختند

تراشه دوست‌دار انرژی که هوش مصنوعی را روی اسمارت‌فون‌ها می‌آورد

هوش مصنوعی در تعامل با اشیای هوشمند، غیرهوشمند و جاندار

هوش مصنوعی در تعامل با اشیای هوشمند، غیرهوشمند و جاندار

Google Now چگونه کار می‌کند؟

کورتانا در مقابل سیری، سیری در مقابل Google Now

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال