الگوریتم جدید هوش مصنوعی MIT
این سایت به شما می‌گوید کدام عکس‌ برای شما  به یاد ماندنی است
شاید خیلی وقت‌ها به خود گفته‌اید که فلان عکس در ذهن من حک شده است؛ موضوع این است که اغراق نکرده‌اید. طبق تحقیقات جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه MIT انجام شده؛ برخی از عکس‌های خاص این قدرت را دارند که به‌عنوان یک عکس خاطره‌انگیز در ذهن انسان ثبت شوند. اکنون این دانشمندان توانسته‌اند سیستم هوش مصنوعی ابداع کنند که قادر است پیش‌بینی کند مغز شما به چه طریقی می‌تواند یک عکس خاص را در خود حفظ کند.

1606683296_1_0.gif

این سیستم جدید حتی می‌تواند مشخص کند که کدام یک از جنبه‌های این عکس بیشترین اثر را روی شما خواهد داشت. رسیدن به چنین سیستمی مرهون آموزش درست و استفاده از یک الگوریتم پیشرفته است. به این ترتیب کامپیوتر می‌تواند به شما بگوید که کدام عکس از نظر مغرتان به‌یاد ماندنی است.

مطلب پیشنهادی: این روبات به معلولان کمک می‎کند با ذهن خود به گشت‌وگذار بپردازند

برای این‌که این قضیه را تست کنید، به وبسایت LaMem Demo بروید. در این سایت می‌توانید عکس‌هایی را که دوست دارید آپلود کنید و درجه خاطره‌انگیز بودن آن را هم مشخص کنید. این کار از طریق الگوریتم؛ اکستنشن و مغز شما امکان‌پذیر است. بعد از این‌که دانشمندان روی گروهی از داوطلبان تحقیقات خود را تکمیل کردند اقدام به تهیه این ابزار کردند. تحقیق آن‌ها از ۵۰۰۰ شرکت‌کننده آنلاین صورت گرفت و به هر کدام از آن‌ها یک مجموعه عکس داده شد تا آن را مورد بررسی قرار دهند. سپس از آن‌ها خواسته شد تا وقتی به یک عکس آشنا رسیدند دکمه‌ای را فشار دهند. این دیتا به‌همراه برخی از ویژگی‌های خاص عکس‌های آشنا به امتیازی بین ۰ تا ۱ ترجمه شد.

آدیتیا کاسلا؛ سرگروه نویسندگان این مقاله می‌گوید: «اگر بتوانیم مفهوم به‌یاد ماندنی بودن را درک کنیم، قادر به ساخت سیستم‌هایی خواهیم بود که مهم‌ترین اطلاعات را گرفته و ضبط می‌کنند یا برعکس اطلاعاتی را که انسان‌ها ممکن است فراموش کنند؛ ذخیره می‌کنند. مانند این است که گروهی در یکی از شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و بخواهید خیلی سریع مشخص کنید که چقدر ممکن است یکی از اعضا عکسی را که قبلا در گروه گذاشته شده به‌خاطر بیاورد.»

دانشمندان امیدوارند با نتایجی که در این تحقیق به‌دست آمده است، روزی بتوانند برای درک بهتر و بیشتر و از توانایی مغز انسان برای شکل دادن خاطرات استفاده کنند. یکی از اعضای تیم تحقیق به‌نام اولیوا می‌گوید: «در حالی‌که تعلیم و آموزش عمیق باعث پیشرفت بسیاری در شناخت اشیاء و درک و فهم صحنه‌ها می‌شود؛ از پیش‌بینی ذهن انسان به‌عنوان یک فرآیند سطح بالای شناختی یاد می‌شود که دانشمندان کامپیوتر هیچ‌گاه نمی‌توانند با آن مقابله کنند. اما من با کمال خوشبختی می‌گویم که ما می‌توانیم و البته توانستیم!»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟