11 رازی که درباره سرفیس پرو 4 یا سرفیس بوک خود نمی‎دانید
بسیار خوب؛ بخت با شما یار بوده و حالا صاحب یک دستگاه سرفیس پرو 4 یا سرفیس بوک جدید شده‎اید، حالا هم چند دقیقه‎ای است که آن را از جعبه خارج کرده و آماده لذت بردن از آن هستید. اما این تازه شروع ماجرا است، خیلی چیزها هست که باید در مورد اسباب بازی جدید خود یاد بگیرید. در ادامه ما با معرفی 11 قابلیت که ممکن است از دید شما پنهان باقی بماند، شما را در راه شناخت و استفاده بهینه‎تر از دستگاه پیشرفته خود آشنا خواهیم کرد.

11. میزان حساسیت به فشار صفحه نمایش را سفارشی کنید

قلم دستگاه‎های جديد سرفیس به 1024 سطح از حساسیت به فشار مجهز هستند که می‎تواند نیاز شما را تامین کند. برای تنظیم این قابلیت شما به یک اپلیکیشن از فروشگاه مایکروسافت نیاز خواهید داشت. بله، این به این معنا است که شما باید یک حساب کاربری در این فروشگاه برای خود داشته باشید، البته خود این اپلیکیشن رایگان است. بعد از اینکه یک حساب کاربری برای خود ایجاد کردید در فروشگاه مایکروسافت به دنبال Surface بگرديد. نتیجه این جستجو باید به شما Surface Trackpad Settings و Surface را نمایش دهد. از Trackpad Settings صرف‌نظر کنید چرا که این گزینه روی دستگاه‎های جديد کار نمی‎کند، و باید تنها اپلیکیشن Surface را دانلود و نصب کنید. روی آیکون قلم کلیک کنید، با این کار شما می‎توانید میزان حساسیت را کم و زیاد کرده و آن را همزمان امتحان هم بکنید.

اگر دستگاه شما مدل قدیمی‎‎تر سرفیس پرو 3 یا سرفیس 3 است می‎توانید کارایی دکمه قلم را تنظیم کنید. اما در حال حاضر چنین امکانی روی دستگاه‎های جديد تعبیه نشده است.

مایکروسافت یک اپلیکیشن رایگان را در اختیار شما قرار می‎دهد که به وسیله آن می‎توانید سطح میزان حساسیت قلم سرفیس را تغییر دهید.

10. باتری قلم سرفیس را عوض کنید

قلم سرفیس پرو 3 و سرفیس 3 به راحتی قابل باز شدن بود، اما قلم سرفیس جدید به این راحتی قابل باز شدن نیست. برای اینکه بتوانيد آن را برای تعویض باتری AAAA باز کنید، بدنه آن را محکم گرفته و بعد بخش انتهایی آن را که گیره جیبی به آن متصل است را در جهت خلاف عقربه‎های ساعت کمی‎ بچرخانيد تا صدای آزاد شدن محور را بشنوید. حالا می‎توانید با دقت باتری AAAA را از آن خارج کنید.

شما با کمی‎ چرخاندن سطح بالای قلم سرفیس جدید خود در جهت خلاف عقربه‎های ساعت می‎توانید باتری AAAA آن را تعویض کنید.

9. یک دکمه مخفی نیز وجود دارد

در ظاهر به نظر نمی‎رسد قلم سرفیس دکمه دیگری به جز پاک کن روی آن داشته باشد. اما در منتهی الیه نوار پلاستیکی درست بالای جایی که انگشت شما زمان استفاده روی آن قرار می‎گیرد، یک دکمه پنهان وجود دارد که کار آن شبیه به راست-کلیک ماوس است.

قلم سرفیس جدید یک دکمه مخفی دارد که در انتهای نوار پلاستیکی آن قرار گرفته است.

8. باز کردن فضای اضافه

اگر چه بیشتر فروشگاه‎های مایکروسافت اعلام می‎کنند که سرفیس پرو 4 با داک سرفیس پرو 3 کار نخواهد کرد، اما مایکروسافت می‌گوید این امکان وجود خواهد داشت. این شرکت قصد دارد فضايی را ایجاد کند تا به سرفیس پرو 4 باریک‎تر اجازه دهد تا با داک‎های قدیمی‎تر کار کند. خبر بد این است که عرضه این افزایش دهنده فضا به تاخیر افتاده است و شما در حال حاضر تنها می‎توانید آن را پیش خرید کنید.

یک ابهام دیگر، مایکروسافت قبلا گفته بود فضايی را در نظر خواهد گرفت تا بتوان از داک سرفیس پرو 3 با سرفیس پرو 4 نیز استفاده کرد. این داک سرفیس 3 است اما هنوز نمی‎توان از آن استفاده کرد.

7. به رابط کاربری میان‌افزار برويد

اگر می‎خواهید برای اعمال تغییرات در تنظیمات سخت‌افزاری (مثل تغیر اولویت بوت یا خاموش كردن دوربين‎ها) به بخش رابط میان افزار یکپارچه و قابل گسترش یا به اختصار UEFI دسترسی داشته باشید، می‎توانید این کار را ابتدا با خاموش كردن سیستم شروع کنید. حالا دکمه افزایش صدا را فشرده و نگه دارید، در حالی که این دکمه را پایین نگه داشته‎اید، یک بار دکمه پاور را فشار داده و رها کنید. فراموش نکنید که باید دکمه افزایش صدا را همچنان نگه دارید تا سیستم مستقیما به  UEFI بوت شود. در این بخش شما می‎توانید مشخصات سیستم، اطلاعات مربوط به میان‌افزار و شماره سریال لپ‌تاپ را مشاهده کنید. و از آن مهمتر می‎توانید Secure Boot را نیز از اینجا غیرفعال كنيد.

6. لینوکس؟ بله چرا که نه!

با ورود به بخش UEFI، شما می‎توانید Secure Boot را غیرفعال كنيد که به سرفیس بوک می‎گوید آیا باید قبل از بوت شدن سیستم‌عامل یک تاییدیه را بررسی کند یا خیر. شما می‎توانید آن را روی گزينه Microsoft only تنظیم کنید که تنها محدود به سیستم‌عامل تایید شده مایکروسافت می‎شود، یا آن را روی گزينه Microsoft & 3rd party CA قرار دهید که به نرم‌افزار ثالث UEFI بوت می‎شود، و گزینه آخر none است که به شما اجازه می‎دهد هر سیستم‌عامل لینوکسی که مایل هستید را روی سیستم خود بارگذاری کنید. تنها به این نکته توجه داشته باشید كه قبل از اقدام به این کار از وجود درایورهای دستگاه سرفیس خود اطمینان حاصل کنید. اگر شما از کاربران لینوکس هستید شانس با شما همراه بوده است که می‎توانید علامت پنگوئن را روی یک دستگاه ساخت مایکروسافت بچسبانید.

علامت معروف لینوکس را در محصول مایکروسافت ببینید.

5. تنها بخش Clipboard سرفیس بوک را همراه خود ببرید

اگر محدودیت جا دارید و تنها می‎خواهید بخش صفحه نمایش (Clipboard) سرفیس بوک را با خود به سفر ببرید، نگران نباشید. اگر چه ممکن است خبری از پورت USB روی آن نباشد، اما شما می‎توانید تنها با اتصال کانکتور سرفیس به انتهای Clipboard آن را شارژ کنید.

Surface Dock شیک و جدید مایکروسافت با بخش Clipboard سرفیس بوک هم به خوبی کار می‎کند. این به این معنا است که شما می‎توانید صفحه نمایش 13.5 اینچی دستگاه خود را مستقیما به داک متصل کرده و از شبکه اترنت گیگابیتی، پورت‎های USB و Displayportهای داک نیز استفاده کنید.

شما می‎توانید بخش Clipboard سرفیس بوک را با اتصال مستقیم شارژر به آن شارژ کنید.

4. تعویض پایه‎ها

هر چند مایکروسافت اشاره‎ای به آن نکرده است، اما در واقع شما می‎توانید بخش Clipboard یک سرفیس بوک که بدون پردازنده گرافیکی عرضه شده است را با پایه‎ای که از این امکان برخوردار است تعویض کنید. این به این معنا است که شما می‎توانید مدل ارزانتر بدون پردازنده گرافیکی Core i5 خود را به پایه نسخه Core i7 همراه با پردازنده گرافیکی همکارتان متصل كنيد. دستگاه شما بعد از این کار چند درایور را دانلود می‎کند و بعد از آن شما یک پردازنده گرافیکی مجزا را در اختیار خواهید داشت.

شما می‎توانید پایه‎های سرفیس بوک بدون پردازنده گرافیکی را با یک پایه دارای پردازنده گرافیکی مجزا جابجا کرده و بدون مشکل از آن استفاده کنید.

3. منابع تغذیه متفاوت هستند

به نظر می‎رسد دو نوع مختلف از دستگاه منبع تغذیه برای سرفیس وجود داشته باشد که هر دو از کانکتور سرفیس برای شارژ استفاده می‎کنند. سرفیس پرو 3، 4 و سرفیس بوک بدون پردازنده گرافیکی، همگی ظاهرا از یک منبع تغذیه 30 وات برای شارژ استفاده می‎کنند. اما سرفیس بوک با پردازنده گرافیکی از یک شارژر بزرگتر 60 واتی استفاده می‎کند. اگر چه شما می‎توانید از یک منبع تغذیه 60 واتی برای تمام مدل‎های مختلف استفاده کنید، اما شارژرهای 30 واتی توان لازم برای شارژ یک سرفیس بوک با پردازنده گرافیکی مجزا را در زمان کار سنگین ندارند. امکان شارژ با منبع تغذیه 30 وات تنها زمانی امکان پذیر است که دستگاه شما یا خاموش بوده و یا در حالت بی باری (idle) باشد.

سرفیس بوک‎های دارای پردازنده گرافیکی مجزا از منبع تغذیه کمی‎ بزرگتر استفاده می‎کنند. می‎توان از هر دو نوع شارژر استفاده کرد اما سرفیس بوک‎های دارای گرافیک مجزا را در زمان پر باری تنها می‎توان با شارژرهای بزرگتر شارژ کرد.

2. شما می‎توانید قدرت GeForce Experience را در اختیار داشته باشید

سرفیس بوک با پردازنده گرافیکی مجزا تجربه GeForce شرکت Nvidia را با خود به همراه ندارد، اما به خوبی با آن کار می‎کند. تنها کافی است GeForce Experience رایگان را از سایت Nvidia دانلود كنيد و بعد از آن دستگاه شما می‎تواند بازی‎ها را بهینه کرده و بر اساس آزمايشات و توصیه‎های Nvidia به بهترین شکل ممکن آنها را اجرا کند. متاسفانه قابلیت‎های  rGameStream, ShadowPlay و Battery Boost روی این سرفیس ها کار نکرده و احتمالا در آینده هم کار نخواهد کرد، زیرا تنها کارت‎های کلاس GTX از GeForce این قابلیت‎ها را پشتیبانی می‎کنند. همچنین خود را با درایوهای مرجع Nvidia به دردسر نیاندازید. ما قبلا این درایورها را روی سورفیس بوک نصب کردیم و نتیجه‎ای حاصل نشد.

بله، GeForce Experience هم با سرفیس بوک کار می‎کند. اما در حالت پیش فرض روی دستگاه نصب نشده است.

1. از پردازنده گرافیکی (GPU) به گرافیک یکپارچه (IGP) جابجا شوید

در دستگاه‎های سرفیس بوک که از گرافیک مجزا برخوردار هستند، خود دستگاه به طور خودکار تشخیص می‎دهد که یک برنامه یا بازی را روی پردازنده گرافیکی (GPU) یا گرافیک یکپارچه (IGP) اجرا کند. اما اگر شما بخواهید این تصمیم سیستم را نادیده گرفته و یک نرم افزار خاص را که با اجرا از طریق پردازنده گرافیکی انرژی زیادی را مصرف می‎کند از طریق گرافیک یکپارچه که انرژی کمتری مصرف می‎کند اجرا کنید چه باید کرد؟ تنها کافی است به کنترل پنل سرفیس بوک برويد، Hardware and Sound را انتخاب کنید و بعد روی گزينه Nvidia Control Panel کلیک کنید. اگر شما GeForce Experience را نصب کرده باشید می‎توانید این مرحله را نادیده گرفته و تنها با راست-کلیک روی دسکتاپ Nvidia Control Panel را انتخاب کنید. بعد از طی کردن این مراحل روی Manage 3D settings و بعد Program Settings کلیک کنید. با انجام این کار شما باید یک فهرست از برنامه‎ها را برای انتخاب مشاهده کنید. برنامه مورد نظر خود را انتخاب و سپس آن را از حالت خودکار به یکی از گزینه‎های High-performance Nvidia processor یا Integrated graphics تغییر دهید. 

شما در صورت تمایل می‎توانید روی نوع استفاده از پردازنده‎های گرافیکی سرفیس بوک نظارت داشته باشید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟

دیدگاه‌ها

تصویر رکسانا
رکسانا

خیلی ببخشید

من میخوام یک دستگاه بخرم با خصوصیات زیر. از بین سرفیس پرو و سرفیس بوک و لپ تاپ کدامیک مناسب تر بنظر شما.

کدامیک قابلیت اتصال به هارد اکسترنال را دارند؟ کدامیک برای بازیهای حرفه ای مناسب ترند؟ کدامیک در کل ظرفیت باطری بالاتری دارند؟ کدامیک در حالت لمسی روان تر و کارایی بهتر دارند( باگ در اجرای نرم افزاری یا بازی ها ندارند)

کدامیک نازک ترند؟ آیا هیچکدام پورت اتصال اسپیکر خارجی ساپورت می کنند؟ آیا هیچکدام نصب کارت تی وی یا ماهواه ساپورت می کنند؟

آیا هیچکدام پورت اتصال مودم اینترنت ای دی اس ال ساپورت می کنند؟ آیا هیچکدام پورت اتصال پرینتر و اسکنر صرفنظر از اتصال بلوتوث ساپورت می کنند

آیا هیچکدام دی و ی دی رایتر دارند؟ کدامیک سیمکارت رایتل نسل سه چهار هر دو ساپورت می کند؟ کدامیک کارت حافظه خارجی ساپورت می کند؟ کارت حافظه خارجی آن با کارت حافظه خارجی موبایل و تبلت سامسونگ مشابه است یا باید جدا خریداری کرد

آیا هیچکدام پورت اتصال به تلویزیون یا یک مانیتور دیگر را دارند پورت اتصال به پروژکتور برای تدریس در دانشگاه چطور؟ با توجه به ویژگیهای خواسته شده خرید کدامیک معقول است : سرفیس پرو سرفیس بوک یا لپ تاپ کدامیک و چرا اگر لپ تاپ کدام مدل و برند آن قدرتمندترین است؟

خیلی متشکر


تصویر مبینا
مبینا

با سلام

یک سوال داشتم من قلم سرفیس 4 رو موقع استفاده خاموش کردم اما دیگه نمیتونم اونو به سرفیس معرفی کنم میشه راهنماییم کنید .

با تشکر از سایت شما


تصویر امير
امير

سلام آقاي آقا جاني من سرفيس پرو ندارم ولي علاقمند شده ام آنرا بخرم آنهم بخاطر داشتن قلم، سوال من اين است آيا در حال حاضر برنامه اي در ويندوز وجود دارد كه با آن بتوان با قلم مطلبي به فارسي نوشت و آن مطلب يادداشت شده كلمات آن تايپ فارسي شود ؟ممنون مي شوم مرا راهنمايي كنيد.


تصویر نیلوفر
نیلوفر

با سلام .

ببخشید من برنامه ی geforce experience رو نصب کردم اما مگه باید gpu داشته باشید در کل نصب نمی یشه خواهش کنم راهکار ارائه بدبن .


تصویر کوچک زاده
کوچک زاده

سلام وقتتون بخیر

فقط میخواستم یه انتقاد بکنم اینکه سرفیس یه اسباب بازی نیست ، به عنوان اسباب بازی اونو نخریدم و این نشون میده شما خودتون از خیلی از قابلیت های دیگه اون بی اطلاعید .