چرا نگرانی در قبال خرید گوشی‌های ساخت چین بی‌معناست!
30/09/1395 - 09:30
آیا خرید گوشی‌های چینی انتخاب درستی است؟
به احتمال زیاد شما هم با شنیدن واژه "چینی" در مقابل نام تولید کننده یک گوشی یا مشاهده لیبل "Made in China" به معنای "ساخته شده در چین" بر روی جعبه دستگاه احساس ناخوشایندی خواهید داشت و تصور می‌کنید که ممکن است گوشی مد نظر کیفیت مناسبی نداشته باشد! اما این تصور تا چه اندازه صحت دارد؟ به نظر شما خرید گوشی‌های چینی انتخابی درستی محسوب می‌شود یا یک اشتباه محض؟ با سایت شبکه همراه باشید تا این موضوع را برایتان روشن‌تر کنیم.

1606683296_1_0.gif

مقدمه

متاسفانه دید منفی ما کاربران به برخی از موضوعات همواره کلیشه‌ای بوده و ظاهرا به این شکل هم باقی خواهد ماند! یکی از نگرانی‌های ما ایرانی‌ها مربوط به ترس از خرید دستگاه‌های چینی است. اغلب ما تصور می‌کنیم که محصولات چینی و به ویژه گوشی‌های هوشمند تولید شده در این کشور کیفیت ساخت مناسبی ندارد و خرید این محصولات انتخاب نادرستی است! اما به واقع این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

مطلب پیشنهادی

با کدهای مخفی آیفون آشنا شوید + ویدیو
آیا از وجود این کدهای مخفی و عجیب باخبر بودید؟

از نظر ما شاید محصولاتی که تا چندین سال پیش در کشور چین تولید می‌شد، کیفیت مناسبی نداشتند اما به واقع نباید کلیشه‌ای و بدون در نظر گرفتن واقعیت‌ها در رابطه با محصولات کنونی ساخته شده در چین و به ویژه گوشی‌های هوشمند تولید شده در این کشور قضاوت کنیم. به نظر ما حداقل گوشی‌های هوشمند درجه یکی که در کشور چین تولید می‌شوند، کیفیت بسیار عالی دارند و با پیشرفتی که چینی‌ها داشته‌اند، دیگر نمی‌توان مدعی شد که گوشی‌های تولید شده در چین یا "Made in China" بی‌کیفیت هستند! لازم به اشاره است که منظور ما از شرکت‌های چینی تولید کننده گوشی، تمام این کمپانی‌ها نیست و تنها شرکت‌هایی مد نظرمان است که از در حد استانداردهای بین‌المللی فعالیت دارند اما همچنان از دید برخی کاربران یک کمپانی ضعیف و غیر قابل اعتماد محسوب می‌شوند.

نگاهی به پیشرفت چینی‌ها طی چند سال اخیر

یکی از موضوعاتی که می‌تواند خیال شما را از بابت باکیفیت بودن گوشی‌های چینی راحت کند، مربوط به موفقیت‌هایی می‌شود که برخی از کمپانی‌های درجه یک چینی تولید کننده گوشی طی چند سال اخیر به آن‌ها دست یافته‌اند. از شرکت هوآوی (Huawei) شروع می‌کنیم، کمپانی چینی که هنوز هم در ایران بسیاری از افراد عقیده دارند که محصولات این شرکت بی‌کیفت یا اصطلاحا بنجل هستند! اما چرا این دید در بین کاربران باقی مانده است؟ اگر از جنبه روان‌شناختی موضوع و دید منفی کلیشه‌ای و همیشگی نسبت به محصولات چینی صرف نظر کنیم، به موضوعات قابل بحث دیگری می‌رسیم. بیایید برای چند لحظه هم که شده با دید بازتری به موضوع نگاه کنیم.

هوآوی هم اکنون سومین شرکت بزرگ تولید کننده گوشی در دنیاست و توانسته به رقیب جدی برای دو کمپانی بزرگ تولید کننده گوشی یعنی اپل و سامسونگ تبدیل شود. به نظر شما هوآوی چگونه توانسته به این جایگاه دست پیدا کند؟ آیا با تولید و عرضه گوشی‌های بی‌کیفیت امکان دستیابی به این جایگاه محقق می‌شود؟ بدون تردید این چنین نیست! حتما می‌دانید که هوآوی در سال 2015 توانست اطمینان شرکت بزرگ گوگل را جلب نماید و برای اولین بار به عنوان یک شرکت چینی به تولید نکسوس 6 پی (Nexus 6P) گوگل بپردازد. جالب است بدانید که طبق عقیده بسیاری از کارشناسان، نکسوس 6 پی هوآوی و گوگل یکی از بهترین نکسوس‌هایی بوده که تاکنون روانه بازار شده است.

چرا محصولات هوآوی از دید ما ایران‌ها بی‌کیفیت هستند؟

بنابراین چطور هوآوی به عنوان یک شرکت چینی تولید کننده گوشی می‌تواند عملکردی در حد استانداردهای بین‌المللی داشته باشد اما از نظر برخی کاربران، یک شرکت بی‌کفایت و عرضه کننده محصولات بنجل محسوب شود؟ مطمئنا یک جای کار می‌لنگد! متاسفانه اغلب ما علاوه بر دید کلیشه‌ای، به مقایسه صحیح محصولات و دقت در مورد نحوه ورود آن‌ها به بازار نمی‌کنیم. اگر نگاهی به محصولات هوآوی در ایران داشته باشید، متوجه می‌شوید که عموما محصولات رده پایین یا میان رده هوآوی که قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند، بیشتر از محصولات بالا رده این شرکت فروش می‌کنند. این موضوع در حالی است که هوآوی محصولات رده بالا و باکیفیت هم تولید کرده و در بازار موجود هستند اما کمتر کسی به دنبال خرید این محصولات می‌رود چرا که اغلب ما عقیده داریم در ازای صرف بودجه میلیونی بهتر است گوشی بخریم که ساخت شرکت چینی هوآوی نباشد! بنابراین بدین صورت به نقطه اول مسئله یعنی دید کلیشه‌ای منفی خود باز می‌گردیم!

بنابراین دلیل اول بدنامی هوآوی و سایر شرکت‌های چینی در ایران مربوط به نگرش منفی ما کاربران و عدم اطمینان به محصولات آن‌ها می‌شود. این دید سبب می‌شود که محصولات رده پایین و میان رده هوآوی در ایران فروش بیشتری داشته باشند و طبیعی است که این محصولات به دلیل قیمت پایین دارای کیفیت ساخت کمتری باشند و ریسک بروز خرابی، هنگ کردن و مشکلات این چنینی در آن‌ها افزایش یابد. بنابراین تنها هدف قرار دادن محصولات رده پایین و میان رده یک شرکت نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای مبنی بر بی‌کیفیت بودن محصولاتش باشد. شاید اگر اپل هم یک آیفون رده پایین یا میان رده و با قیمت غیر نجومی تولید می‌کرد، بیشتر از محصولات مشابه هوآوی دارای عیب و نقص می‌شد، اما خب شرکتی مانند اپل بیشتر به فکر جیب خودش است تا قدرت خرید و توان مصرف کنندگان!

مسئله بعدی مربوط به درجه‌بندی کیفی محصولاتی می‌شود که وارد بازار کشورمان می‌شوند. متاسفانه اغلب گوشی‌های چینی که در بازار داخلی عرضه می‌شوند، درجه یک نیستند و وارد کنندگان آن‌ها با خرید جنس‌های درجه دو و سه و فروش آن‌ها در بازارهای داخلی سود بیشتری را کسب می‌کنند. بنابراین این امر سبب می‌شود تا کیفیت محصولات چینی نظیر گوشی‌های شرکت هوآوی به شدت در ایران کاهش یابد و در سمت مقابل سود فروشندگان داخلی آن‌ها افزایش پیدا کند. بنابراین این موضوع را هم نباید نادیده بگیریم که در بسیاری از شرایط عدم کیفیت گوشی‌های چینی با رفتار ناشایست خودمان در ارتباط است. به بیان دیگر "کرم از خود درخت است!"

اما هوآوی تنها یک نمونه از شرکت‌های چینی بود که آن را مورد خطاب قرار دادیم. طی چند سال اخیر شرکت‌های چینی متعددی توانسته‌اند در صنعت موبایل جایگاه بین‌المللی و ویژه‌ای پیدا کنند. به عنوان مثال شرکت شیائومی را در نظر بگیرید. شیائومی عموما محصولاتش را با کیفیت عالی و قیمت مقرون به صرفه روانه بازار می‌کند. کیفیت محصولات این شرکت چینی اثبات شده هستند و این موضوع اصلی‌ترین دلیلی بوده که این شرکت را به جایگاه کنونی رسانده است. نمونه‌های این چنینی بسیار متعدد هستند. به عنوان مثال میزو (Meizu)، وان‌پلاس (OnePLus)، زد‌تی‌ای (ZTE) و لنوو (Lenovo) هم از دیگر شرکت‌های چینی محسوب می‌شوند که به هیچ وجه نمی‌توانید مدعی شوید که محصولات آن‌ها بی‌کیفیت است! لنوو هم اکنون زمینه طراحی و عرضه لپ‌تاپ‌ها یکی از مشهورترین و باکیفیت‌ترین برندهای موجود به شمار می‌رود.

آیفون‌های اپل هم ساخت کشور چین هستند!

حتما می‌دانید که بخش اعظم آیفون‌های اپل در کشور چین و توسط شرکت فاکسکان تولید می‌شوند. طبق آمار، در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از آیفون‌های اپل در کارخانه فاکسکان چین تولید می‌گردد. این کارخانه در روز بیش از 200،000 آیفون برای اپل تولید می‌کند. بنابراین چه خوشتان بیاید و چه خوشتان نیاید، اغلب آیفون‌های اپل هم به طور مستقیم تحت نظارت یک شرکت چینی تولید شده و به دست شما می‌رسند. فاکسکان حتی به طور مستقیم وظیفه تولید برخی از اجزای سخت‌افزاری آیفون‌ها را هم برعهده دارد. به نظر شما اگر کیفیت عملکرد تولید کنندگان چینی مناسب نبود، شرکت بزرگی همچون اپل به کمپانی چینی همچون فاکسکان اعتماد می‌کرد؟

جالب است بدانید که اپل عقیده دارد تولید آیفون‌هایش در چین منجر به افزایش کیفیت این محصولات می‌شود، چرا که چینی‌ها ذاتا افرادی کاری، قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر هستند. اپل به طور رسمی عنوان داشته که مهندسین چینی نسبت به مهندسین آمریکایی صلاحیت بیشتری برای نظارت بر تولید آیفون‌هایش دارند. بنابراین به عقیده اپل، تولید یا مونتاژ آیفون‌ها در کارخانه‌ای چینی و تحت نظارت تیم بزرگی از چینی‌ها نه تنها به کیفیت آیفون‌ها لطمه نمی‌زند بلکه منجر به افزایش کیفیت آیفون‌هایش هم می‌شود. این موضوع در حالی که همچنان ما تصور داریم که گوشی‌های چینی بی‌کیفیت هستند و آیفون‌های اپل با قیمت‌های نجومی خود بهترین گوشی‌های موجود در محسوب می‌شوند، غافل از اینکه اغلب آیفون‌های اپل توسط چینی‌های مونتاژ و عرضه شده‌اند.

کلام آخر

بنابراین بدون تردید این دید منفی نسبت به ویژه گوشی‌های هوشمند چینی که در بین ما ایرانی‌ها رونق یافته یک نگرش اشتباه محسوب می‌شود. حداقل باید اعتراف کنیم که چینی‌های طی چند سال اخیر کیفیت عملکرد خود را مطابق با استانداردهای بین‌المللی ثابت کرده‌اند. در نظر داشته باشید که منظور ما از شرکت‌های چینی، آن دسته از کمپانی‌هایی نیست که در حد استانداردهای بین‌المللی فعالیت ندارند و به تولید محصولات معمولی، ارزان قیمت و گاها فیک (Fake) می‌پردازند. آیا با وجود موارد یاد شده، همچنان از نظر شما گوشی‌های تولید شده در چین نمی‌توانند محصولات قابل اعتمادی باشند؟!

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟