سنت‌شکنی کرده و راه‎های جديد را تجربه کنید
۸ دلیل استفاده از فرمت JPEG به جای RAW در عکاسی
معمولا حرفه‎ای‎های دنیای عکاسی بیشتر ترجيح می‎دهند عکس‎های خود را با فرمت RAW ذخیره کنند. عکاسی به شکل RAW مزایای بسیار زیادی دارد زیرا فایل‎های تولید شده و داده‎های موجود در آن بسیار انعطاف‌پذیر و قابل سفارشی‌سازی هستند. اما یک فرمت مطرح دیگر به نام JPEG نیز وجود دارد که مزایای استفاده از آن نیز بسیار زیاد است. در ادامه به ۸ مزیت استفاده از این فرمت معروف خواهیم پرداخت.

shabake-mag.jpg

اول:

خود دوربين می‎تواند به خوبی کار پردازش عکس‎های JPEG را انجام دهد. تمام دوربين‎ها به گونه‎ای بهینه‌سازی شده‎اند تا عکس‎های JPEG با کیفیتی را توليد کنند. بنابراین به طور کلی عکس‎های JPEG از نظر میزان رنگ‌بندی، رنگ‌بندی پوست و کنتراست به خوبی توسط خود دوربين بهینه سازی می‎شوند.

دوم:

اغلب وقتی شما یک عکس RAW را به Lightroom وارد می‎کنید، از نتیجه کار دلسرد خواهید شد و وقتی آن را به پیش نمایش‎های JPEG برمی‎گردانید کاملا مسطح دیده می‎شوند و کنتراستی در عکس‎های RAW دیده نمی‎شود. البته اگر قبل از وارد کردن اصلاحات را انجام داده باشید، این مشکل برطرف خواهد شد. اما خیلی از اوقات نتیجه به دست آمده حتی بعد از اصلاحات هرگز به خوبی یک JPEG اصلی دیده نمی‎شود.

سوم:

عکاسی با فرمت JPEG بسیار راحت‎تر است. وقتی شما قصد دارید یک عکس خانوادگی بگیرید یا از هر موضوع دیگری به سرعت یک عکس تهیه کنید. JPEG همیشه بهترین و سریع‎ترین روش ممکن است. وقتی قرار باشد تنها به سادگی یک عکس را به اشتراک بگذارید، تنظیمات تن رنگ تصاویر RAW و همچنین انجام اصلاحات رنگ، رنگ بندی پوست و خیلی تنظیمات دیگر بسیار زمان‎بر خواهد بود.

چهارم:

پشتیبان گیری از فایل‎های JPEG ارزان‎تر و راحت‎تر از فایل‎های RAW انجام می‎شود. برای مثال، در حال حاضر Google Photos از قابلیتی برخوردار است که توسط آن می‎توان تعداد نامحدودی عکس JPEG (با حداکثر عرض 2000 پیکسل) را به رایگان پشتیبان گیری کرد. از آنجا که سنسور دوربين‎ها هر روز بهتر و باکیفیت‎تر می‎شوند، شما هم مجبورید همیشه فضای ذخيره‌سازی بیشتری (اعم از هارد درايو اکسترنال یا فضای ذخيره‌سازی ابری) خریداری کنید.

پنجم:

عکاسی با فرمت JPEG چیزی شبیه به عکاسی با فیلم است. وقتی شما با فرمت JPEG عکاسی می‎کنید، فرآیند ایجاد فایل به درستی انجام می‎شود و شما تنها باید روی نحوه قاب بندی و کیفیت هنری عکس‎های خود تمرکز کنید و دیگر نیازی نیست نگران مسائل فنی برای افزایش کیفیت تصاویر خود باشید.

ششم:

یک سری از شبیه‌سازهای فیلم JPEG وجود دارند که فوق‌العاده به نظر می‎رسند. برای مثال، رنگ‎های از پیش تنظیم شده Classic chrome مخصوص دوربين‎های فوجی فیلم فوق‌العاده هستند. تنظیمات از پیش تعریف شده Grainy black and white دوربين X-Pro 2 فوجی فیلم نیز بسیار عالی به نظر می‎رسد. هر چند می‎توان این فیلترها را به عکس‎های RAW فوجی فیلم هم اضافه کرد (به بخش camera calibration در Lightroom مراجعه کنید)، اما در فرمت JPEG دیگر نیازی به کلنجار رفتن با منوهای Lightroom نخواهید داشت.

هفتم:

فرمت JPEG قوه خلاقه بیشتری (با گزینه‎های کمتر) را در شما ایجاد می‎کند. بعضی اوقات پردازش فایل‎های RAW خسته کننده می‎شود، زیرا برای پردازش اولیه تصاویر انواع مختلفی از گزينه‎ها وجود دارد که باید با آنها کلنجار برويد. خیلی وقت‎ها شما مجبور هستید زمان زیادی را برای پردازش اولیه عکس‎ها صرف کنید و اغلب پیش می‎آید که بیشتر از میزان مورد نیاز روی پردازش یک تصویر کار می‎کنید. پردازش بیش از اندازه یک تصویر شبیه به اضافه کردن نمک بیش از اندازه به غذا است.

هشتم:

نتیجه نهایی کار با عکس‎های JPEG جذاب‎تر است. اگر شما یک صحنه سیاه و سفید داشته باشید و از آن یک عکس سیاه و سفید بگیرید، دیگر این نگرانی را نخواهید داشت که آیا نسخه رنگی آن بهتر می‎شود یا خیر. این موضوع در مورد فیلم سیاه و سفید هم صدق می‎کند. شما نه می‎توانید یک فیلم عکاسی سیاه و سفید را به رنگی تبدیل کنید و نه یک عکس JPEG سیاه و سفید را رنگی کنید. نتیجه این که با محدود کردن گزینه‎های پیش رو، ما می‎توانیم خلاقیت بیشتری روی کارهای خود داشته باشیم.

هاوایی 2016، تصویر گرفته شده با فرمت JPEG در Ricoh GR II

همان تصویر بالا، اما این بار پردازش شده به صورت RAW با تنظیمات اولیه VSCO Kodak Portra 800 HC، علی‎رغم این که این عکس هم از کیفیت قابل قبولی برخوردار است اما عکس JPEG بهتر به نظر می‎رسد.

عکس Original JPEG که در فتوشاپ کمی‎ کنتراست به آن اضافه شده است. به نظر می‎رسد کیفیت این عکس از همه بهتر باشد.

لازم نیست حتما با فرمت JPEG عکاسی کرد

چند نکته احتیاطی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:
اول از همه، لازم نیست تمام عکس‎های شما با فرمت JPEG گرفته شوند. بعضی اوقات بهتر است که از ترکیب JPEG و RAW استفاده کرد، چرا که تجربه نشان داده اکثر تصاویر سیاه و سفید تبدیل شده توسط تنظیمات از پیش تعریف شده Lightroom بهتر از تنظیمات از پیش تعریف شده high contrast black and white دوربين به نظر می‎رسند. اما در مورد عکس‎های رنگی در خیلی از موارد تنظیمات از پیش تعریف شده داخلی دوربين بهتر عمل می‎کند.

همچنین موارد دیگری وجود دارد که نشان می‎دهد گرفتن عکس در قالب RAW مزایای بیشتری دارد. اگر شما یک عکاس تجاری هستید و به تمام اطلاعات موجود در فایل‎ها نیاز دارید، و یا اگر عکاس محتاطی هستید  و ترجيح مي‎دهيد محض احتیاط هر دو نسخه رنگی و سیاه و سفید از عکس را داشته باشید، و یا اگر قبلا از تنظیمات پیش فرض شبیه سازی فیلم در Lightroom که به خوبی با فایل‎های RAW کار می‎کند استفاده کرده‎اید، بهتر است از فرمت RAW استفاده کنید.

یک نکته:

به عنوان یک نکته، اگر شما با هر دو فرمت RAW و JPEG عکاسی می‎کنید، تنظیمات را فعال کنید تا بتوانید هر دوی آنها را در Lightroom مشاهده کنید.

1. به گزینه Preferences بروید.

2. گزینه Treat JPEG files next to raw files as separate photos را تیک بزنید.

جمع بندیی نهایی از مطالب ذکر شده در این مقاله این است که اگر شما ترجيح مي‎دهيد با فرمت JPEG عکاسی کنید و اهمیتی به RAW نمی‎دهید، هیچ مشکلی نیست. اگر هم تا کنون تنها از RAW برای عکاسی استفاده می‎کردید، بهتر است کمی‎ هم عکس‎های JPEG را تجربه کنید (احتمالا غافلگیر خواهید شد وقتی ببینید این عکس‎ها از آنچه شما تصور می‎کردید چقدر بهتر شده‎اند). بهترین کار این است که از هر دو فرمت RAW و JPEG برای عکاسی خود استفاده کنید. اگر هم واقعا آدم ریسک‌پذیری هستید، برای یک هفته یا کمی‎ بیشتر سعی کنید تنها با فرمت JPEG عکاسی کنید و ببینید آیا واقعا این کار میزان استرس شما را کم می‎کند و از عکاسی خود راضی خواهید بود.

زندگی پر است از کسب تجارب گوناگون، بنابراین از تجربه جدید نترسید و از خلاقیت‎های تازه خود لذت ببرید و نگذارید جزئیات پیش پا افتاده دست و پای شما را ببندد. زنده باد JPEG!

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟