با کمک فناوری نمایشگرهای هولوگرافی سه بعدی
این اسمارت‌فون ما را به دنیای فیلم‎های علمی‎ تخیلی می‌برد
آینده جگت‎ها در حال حرکت به سمت انعطاف‌پذیری بیشتر و فناوری هولوگرافی است. این موضوعی است که می‎توان آن در فیلم‎های علمی‎ تخیلی مشاهده کرد و گواه دیگر آن تلاش شیفتگان فوق باهوشی است که در آزمایشگاه‎های علمی‎ تحقيقاتی مشغول کار روی چنین پروژه‎هایی هستند. محققان آزمایشگاه رسانه انسانی دانشگاه کوئین دستگاهی تولید کرده‎اند که به گفته خودشان اولین گوشی هوشمند هولوگرافی انعطاف‌پذیر جهان است. نام این نمونه اولیه تلفن هوشمند مبتنی بر آندرويد HoloFlex است.

وقتی HoloFlex خم می‎شود، صفحه‌نمایش لمسی full HD  م(1,920 در 1,080 پیکسل) آن قادر است تصاویر سه بعدی را بدون نیاز به عینک مخصوص نمایش دهد. یک سنسور خم شده داخل آن نیز به کاربران اجازه می‎دهد اشیا را در محیط سه بعدی دستکاری کنند، و میزان عمق محیط سه بعدی را تعیین کنند. یکی از محققان درگیر در این پروژه به نام دکتر ورتگال می‎نویسد: «HoloFlex یک روش تعاملی کاملا جدید با تلفن هوشمند را به شما ارائه می‎کند. با این دستگاه شما می‎توانید بدون نیاز به عینک سه بعدی ویدیو و تصاویر را به صورت سه بعدی مشاهده کنید.»

فناوری هولوگرافی خم شو چندین کاربر مفید دارد. در یک ویدیوی منتشر شده از این دستگاه نشان داده می‎شد که یک کاربر قادر است دستگیره یک مدل سه بعدی از یک قوری چای را دوباره بازسازی کرده و جهت آن را تغییر دهد. یکی دیگر از کاربردهای آن کنترل بازی Angry Birds از طریق خم کردن صفحه‌نمایش  و استفاده از دوربین حجم دهنده به تصاویر برای برگذاری کنفرانس‎های ویدیویی هولوگرافی است.

دکتر ورتگال می‎گوید: «در یک نمایشگر خم شده کاربران می‎توانند از صفحه‌نمایش بیرون زده و در حالی که تصاویر تمام زوایای صورت آنها به درستی برای ناظرین باز توليد می‎شود حتی به اطراف یک دیگر نگاه کنند.»

مشخصات فنی این تلفن نیز قابل قبول است که از جمله آنها می‎توان به یک پردازنده 1.5 گیگاهرتزی Snapdragon 810 کوال‎کام و 2 گیگابایت حافظه رم اشاره کرد. HoloFlex هنوز مراحل آزمایشی خود را سپری می‎کند، اما با این وجود بسیار کاربری و قابل توجه به نظر می‎رسد. شاید روزی در واقعیت هم شاهد جلوه‎های ویژه فیلم جنگ ستارگان باشیم که در آن دستگاه‎های پخش تصاویر هولوگرافی به باریکی یک ورق کاغذ آینده تلفن‎های هوشمند را رقم می‎زنند.

===========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟