حالا دیگر می‎توانید برای خود یک دوست بخرید
نمونه واقعی روبات انیمیشنی وال‌ای ساخته شد!
شرکت Anki در نتیجه همکاری بین متخصصان کارآزموده برنامه روباتیک Carnegie Mellon تاسیس شد. اولین پروژه آنها Drive نام داشت که ماشین‎های مسابقه‎ای اسباب بازی با برخورداری از هوش مصنوعی تولید می‎کرد. آنها حالا یک گام فراتر رفته به دنبال پروژه‎ای بلندپروازانه‎تر هستند. نام روبات بعدی Cozmo است، یک روبات بانمک الهام گرفته شده از شخصیت کارتونی محبوب WALL-E که به جای یک گجت بیشتر شبیه به یک دوست و هم بازی است.

اندازه Cozmo بزرگتر از دو کف دست نیست و قیمت آن 180 دلار خواهد بود. این روبات با نرم افزار یادگیری ماشینی، دید کامپیوتری و قابلیت شخصیت‌سازی برنامه‌ریزی شده است، بنابراین می‎تواند با محیط پیرامون خود تعامل داشته باشد. Cozmo همچنین شامل یک مجموعه از کیت‎های توسعه نرم‌افزاری است که تقریبا می‎توان آن را در هر سطحی برنامه‌ریزی کرد. این به این معنا است که کودکانی (یا بزرگسالان) که این اسباب بازی را خریداری می‎کنند، می‎توانند آن را دستکاری کرده و قابلیت‎های جدیدی به آن اضافه کنند.

مطلب پیشنهادی

تمرین تنیس با یک روبات پرنده ماهر
قبل از این که روبات‎ها انسان را در مسابقات ورزشی شکست دهند آنها را آزمایش کنید

مدیرعامل شرکت Anki، بوریس سافمن به نشریه Wired گفت: «با توجه کافی و عشق به این روبات می‎توان آن را به توانمندترین پلتفرم STEM که تا به حال وجود داشته تبدیل کرد.»

می‎توان پردازش‎های این روبات را از طریق تلفن انجام داد، ورودی دریافتی از دنیای پیرامون این روبات را ارسال کرد و سپس منتظر فرامین بود. انجام این کار بسیار سودمند است، زیرا با پیشرفت تلفن‎های هوشمند روبات‎ها نیز تواناتر می‎شوند. اما نقطه ضعف آن این است که Cozmo را نمی‎توان بدون در اختیار داشتن یک تلفن هوشمند راه‌اندازی کرد.

با ثابت کردن توانایی و قدرت فراگیری محیط پیرامون خود به شیوه‎ای که باعث تقویت شخصیتی آن می‎شود، احتمالا Cozmo به یک روبات با احساس تبدیل خواهد شد. این به این معنا است که محققان باید اطلاعات زیادی در مورد احساسات انسانی یاد می‎گرفتند تا بتوانند این روبات را بسازند.

نشریه وایرد می‎نویسد: «Cozmo تقريبا شبیه به یک انسان در هر زمان به طور بالقوه از بسیاری از واکنش‎های احساسی آگاه است. سافمن می‎گوید برای نمونه لحضه‎ای که این روبات به لبه میز اتاق کنفرانس نزدیک شد و لبه میز را مشاهده کرد این مانع سبب بروز واکنش در آن شد. در این شرایط این روبات زیاد شجاع، آرام و خوشحال نیست. نمودارهای لحظه‎ای از وضعیت Cozmo نشان می‎دهد که این یک تقلید کاملا پیچیده از وضعیت استرس است. وقتی Cozmo با مانعی مواجه می‎شود، تمام این متغیرها با یک دیگر ترکیب می‎شوند تا یک وضعیت هیجان و اعتماد به نفس را شبیه سازی کنند. در صورتی هم که نتواند مانع پیش رو را با موفقیت از سر راه بردارد غمگین و نگران می‎شود. شما می‎توانید این واکنش‎ها را هم روی نمودار و هم روی خود Cozmo مشاهده کنید.»

مطمئنا ظاهر Cozmo بسیار جذاب است، اما در واقع اگر یک گام فراتر رفته و عمق ماجرا را مشاهده کنیم با روباتی روبرو خواهیم شد که هوش مصنوعی را با احساسات انسانی ترکیب کرده است و به راحتی می‎توان با آن احساس نزدیکی و ارتباط برقرار کرد.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟